Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 maja 2019 r.
9:27

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW: Frekwencja na 17:00 wyniosła 32,51 proc.

Autor: Zdjęcie autora toma łm
13 14 A A

O godz. 7 w niedzielę rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Trwa cisza wyborcza, głosowanie potrwa do godz. 21

Aktualizacja artykułu: 26 maja 2019 r. 20:17
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

20:16

W woj. lubelskim najwyższa frekwencja była w powiecie janowskim (37,63 proc.), a najniższa w chełmskim (27,05 proc.). Więcej statystyk: Frekwencja w powiatach woj. lubelskiego

19:45

PKW: Frekwencja na 17:00 wyniosła 32,51 proc.

- Wydano karty do głosowania 9 672 416 osobom, co stanowi 32,51 procenta osób uprawnionych do głosowania – powiedział Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW, informując o wynikach frekwencji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00. Jak dodał, wynik ten jest blisko dwa razy lepszy niż w poprzednich eurowyborach, kiedy frekwencja na godzinę 17.30 wynosiła 16,91 proc.

Polacy wybierają 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza.

18:10

Incydent wyborczy w Katowicach. Mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu

17:44

Incydent w Olsztynie. Pijany przewodniczący komisji wyborczej

15:31

PKW: Frekwencja dwa razy wyższa niż w poprzednich wyborach

Frekwencja na godzinę 12 wyniosła 14,39 procent – poinformował podczas drugiej niedzielnej konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. To prawie dwa razy wyższy wynik niż w poprzednich eurowyborach z roku 2014 - wówczas frekwencja na godzinę 12 wynosiła 7,31 procent.

Do godziny 12 wydano w sumie 4 275 352 kart osobom uprawnionym do głosowania.

13:38

Frekwencja z godz. 12

KBW Lublin 15,5 proc.
Najwyższa: gm. Godziszów 25,95 proc.
Najniższa: gm. Spiczyn 10,93 proc.
Miasto Lublin: 16,98 proc.

KBW Biała Podlaska 14,83 proc.
Najwyższa: gm. Podedwórze 18,13 proc.
Najniższa: gm. Sosnówka 9,89 proc.
Miasto Biała Podlaska: 15,07 proc.

KBW Chełm 14,25 proc.
Najwyższa: miasto Chełm 16,38 proc.
Najniższa: gm. Białopole 10 proc.

KBW Zamość 14,6 proc.
Najwyższa: gm. Komarów-Osada 18,6 proc.
Najniższa: gm. Lubycza Królewska 10,68 proc.
Miasto Zamość: 15,87 proc.

Bez zakłóceń
 
W województwie lubelskim głosowanie przebiega bez zakłóceń. Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem o godz. 7 rano.

- Monitorujemy sytuację w gminach, w których występuje zagrożenie powodziowe, ale na chwilę obecną wójtowie i burmistrzowie uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Ewakuacja komisji wyborczych i przerywanie głosowania w tym momencie nie wchodzi w grę – mówi nam Joanna Koper z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Poważniejszych incydentów nie odnotowano także na terenie działania delegatur KBW w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

- Dlaczego głosujemy? Z definicji, bo zawsze bierzemy udział w każdych wyborach. To po prostu obowiązek – mówią Barbara i Jerzy Zdunkowie, których spotkaliśmy przed komisją wyborczą przy ul. Popiełuszki. – Niektórzy uważają, że te wybory są mniej ważne od parlamentarnych czy samorządowych. Ja się z tym nie zgadzam i głosuję w nich, odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, bo mam prawo głosu i chcę z niego skorzystać. Od dawna wiedziałam, na kogo zagłosuję, mam stałe poglądy i trochę żyję na tym świecie, to nie jest tak, że zdecydowałam pod wpływem kampanii wyborczej – dodaje pani Anna, która głos oddawała w tym samym lokalu.

Wybory w Europie

Wybory trwają także w większości innych państw należących do Unii Europejskiej. Polacy wybiorą 52 europosłów, z spośród 866 kandydatów.

Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na dziś cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbyła się o godz. 10.

- Dzień wczorajszy oraz noc były bardzo spokojne - powiedział Wiesław Kozielewicz z Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji. Dodał, że miały miejsce jedynie sporadyczne przypadki naruszenia ciszy wyborczej - 38 w skali kraju, w tym 18 przypadków zniszczenia banerów oraz 4 doniesienia o agitacji. W Olsztynie przewodniczący komisji obwodowej przyszedł rano do pracy w stanie po użyciu alkoholu. Na miejsce wezwano policję. Został odsunięty od pracy. 

Wybory w Polsce obserwują m.in. przedstawiciele z Rosji, Ukrainy, Armenii, Austrii i Białorusi. Łącznie PKW wydała 59 zaświadczeń dla obserwatorów z zagranicy.

 Kolejne konferencje prasowe odbędą się o godz. 13.30, 18.30 i 22. Komisja poda wtedy frekwencję wyborczą.

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.

Żeby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dowód osobisty.

Wyborca otrzymuje jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym. Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. 

Zobacz także: Wybory do europarlamentu. Kandydaci z woj. lubelskiego, listy wyborcze i partie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 66-letniemu mieszkańcowi powiatu opolskiego u którego policjanci ujawnili ponad 40 sztuk trofeów myśliwskich, narzędzia służące do kłusownictwa i aparaturę do nielegalnej produkcji alkoholu. Fani cyklu powieści o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka, mogą dostrzec podobieństwa między 66-latkiem a bohaterem literackim.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2

Horror w Suwałkach, Wilfredo Leon znowu wyciągnął Bogdankę LUK z dużych tarapatów

W spotkaniu 21. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Goście przegrywali już w setach 0:2, ale wrócili do gry dzięki Wilfredo Leonowi, który nie pierwszy raz w tym sezonie popisał się kilka razy świetną zagrywką.

Lubelska ekipa wioślarek

101,5 kilometra „machnęli” w Lublinie dla WOŚP

2166 osób wzięło udział w sobotnim wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy W Lublinie wielkie wisłowanie odbyło się w Centrum Handlowym Felicity. Wolontariusze przez 8 godzin „przepłynęli” 101,5 kilometra.

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 30-latek, który wsiadł za kierownicę busa. Świadkowie tego wybryku zawiadomili policję, która zatrzymała opitego szofera. Nie był to jego dziewiczy kontakt z policjantami drogówki, bo złapany jest objęty aktualnym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz będzie się tłumaczyć przed sądem.

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

45-latek został ranny podczas rekonstrukcji potyczki związanej z obchodami powstania styczniowego w Zwierzyńcu. Według wstępnych ustaleń w czasie nabijania armaty doszło do samozapłonu ładunku, który zranił w rękę członka grupy rekonstrukcyjnej.

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Tłumy kibiców, dalekie skoki, wielkie emocje i niespodziewane zakończenie niedzielnego konkursu indywidualnego w Zakopanem. Po pierwszej serii wydawało się, że tylko kataklizm zabierze wygraną Anze Laniskowi. Tymczasem Słoweniec dał sobie odebrać wygraną na rzez Daniela Tschofeniga. Tuż za podium zawody zakończył za to Paweł Wąsek

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli

PGE Start Lublin przegrał z Anwilem Włocławek. Informacją dnia jest jednak to, że podopieczni Wojciecha Kamińskiego i tak będą rozstawieni w turnieju o Pekao S.A. Pucharu Polski, który odbędzie się w połowie lutego.

Polacy musieli w niedzielę uznać wyższość Szwajcarii

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy przegrali ze Szwajcarią i zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie

W trzecim spotkaniu podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski mężczyzn przegrała ze Szwajcarią 28:30 i zajęła ostatnie miejsce w grupie A. Biało-Czerwonym pozostała walka o Puchar Prezydenta IHF.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium