O godz. 7 w niedzielę rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Trwa cisza wyborcza, głosowanie potrwa do godz. 21
20:16
W woj. lubelskim najwyższa frekwencja była w powiecie janowskim (37,63 proc.), a najniższa w chełmskim (27,05 proc.). Więcej statystyk: Frekwencja w powiatach woj. lubelskiego
19:45
PKW: Frekwencja na 17:00 wyniosła 32,51 proc.
- Wydano karty do głosowania 9 672 416 osobom, co stanowi 32,51 procenta osób uprawnionych do głosowania – powiedział Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW, informując o wynikach frekwencji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00. Jak dodał, wynik ten jest blisko dwa razy lepszy niż w poprzednich eurowyborach, kiedy frekwencja na godzinę 17.30 wynosiła 16,91 proc.
Polacy wybierają 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza.
18:10
Incydent wyborczy w Katowicach. Mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu
17:44
Incydent w Olsztynie. Pijany przewodniczący komisji wyborczej
15:31
PKW: Frekwencja dwa razy wyższa niż w poprzednich wyborach
Frekwencja na godzinę 12 wyniosła 14,39 procent – poinformował podczas drugiej niedzielnej konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. To prawie dwa razy wyższy wynik niż w poprzednich eurowyborach z roku 2014 - wówczas frekwencja na godzinę 12 wynosiła 7,31 procent.
Do godziny 12 wydano w sumie 4 275 352 kart osobom uprawnionym do głosowania.
13:38
Frekwencja z godz. 12
KBW Lublin 15,5 proc.
Najwyższa: gm. Godziszów 25,95 proc.
Najniższa: gm. Spiczyn 10,93 proc.
Miasto Lublin: 16,98 proc.
KBW Biała Podlaska 14,83 proc.
Najwyższa: gm. Podedwórze 18,13 proc.
Najniższa: gm. Sosnówka 9,89 proc.
Miasto Biała Podlaska: 15,07 proc.
KBW Chełm 14,25 proc.
Najwyższa: miasto Chełm 16,38 proc.
Najniższa: gm. Białopole 10 proc.
KBW Zamość 14,6 proc.
Najwyższa: gm. Komarów-Osada 18,6 proc.
Najniższa: gm. Lubycza Królewska 10,68 proc.
Miasto Zamość: 15,87 proc.
- Monitorujemy sytuację w gminach, w których występuje zagrożenie powodziowe, ale na chwilę obecną wójtowie i burmistrzowie uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Ewakuacja komisji wyborczych i przerywanie głosowania w tym momencie nie wchodzi w grę – mówi nam Joanna Koper z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.
Poważniejszych incydentów nie odnotowano także na terenie działania delegatur KBW w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
- Dlaczego głosujemy? Z definicji, bo zawsze bierzemy udział w każdych wyborach. To po prostu obowiązek – mówią Barbara i Jerzy Zdunkowie, których spotkaliśmy przed komisją wyborczą przy ul. Popiełuszki. – Niektórzy uważają, że te wybory są mniej ważne od parlamentarnych czy samorządowych. Ja się z tym nie zgadzam i głosuję w nich, odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, bo mam prawo głosu i chcę z niego skorzystać. Od dawna wiedziałam, na kogo zagłosuję, mam stałe poglądy i trochę żyję na tym świecie, to nie jest tak, że zdecydowałam pod wpływem kampanii wyborczej – dodaje pani Anna, która głos oddawała w tym samym lokalu.
Wybory trwają także w większości innych państw należących do Unii Europejskiej. Polacy wybiorą 52 europosłów, z spośród 866 kandydatów.
Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na dziś cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbyła się o godz. 10.
- Dzień wczorajszy oraz noc były bardzo spokojne - powiedział Wiesław Kozielewicz z Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji. Dodał, że miały miejsce jedynie sporadyczne przypadki naruszenia ciszy wyborczej - 38 w skali kraju, w tym 18 przypadków zniszczenia banerów oraz 4 doniesienia o agitacji. W Olsztynie przewodniczący komisji obwodowej przyszedł rano do pracy w stanie po użyciu alkoholu. Na miejsce wezwano policję. Został odsunięty od pracy.
Wybory w Polsce obserwują m.in. przedstawiciele z Rosji, Ukrainy, Armenii, Austrii i Białorusi. Łącznie PKW wydała 59 zaświadczeń dla obserwatorów z zagranicy.
Kolejne konferencje prasowe odbędą się o godz. 13.30, 18.30 i 22. Komisja poda wtedy frekwencję wyborczą.
Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.
Żeby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dowód osobisty.
Wyborca otrzymuje jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym. Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów.
Zobacz także: Wybory do europarlamentu. Kandydaci z woj. lubelskiego, listy wyborcze i partie