Amerykańskie i izraelskie media komplementują prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka za postawę wobec krematorium na Majdanku.
– Jestem bardzo wdzięczny za tak szybką, pełną zrozumienia, wrażliwości i troski o pamięć o ofiarach obozu na Majdanku odpowiedź pana prezydenta Krzysztofa Żuka – powiedział nam Abraham Foxman, który wielokrotnie odwiedzał muzeum na Majdanku.
I dodał: Szczególne wrażanie robią jego słowa – "Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by to miejsce zostało w Lublinie potraktowane z należytym szacunkiem i z wielką czcią było traktowane jako najświętsze miejsce pamięci ofiar Holocaustu”. To budzi nadzieję wspólnego działania, aby horror tamtego czasu nie powtórzył się nigdy więcej...
List Krzysztofa Żuka omawiany jest na stronie internetowej Ligi Przeciw Zniesławianiu, znalazł się w komunikacie ADL dla mediów oraz jest już w nich cytowany. Naturalnie w pozytywnym kontekście.
Znający Lublin, m.in. ze swych wykładów na Wydziale Politologii UMCS, profesor Michael Szporer z University of Maryland komentuje:
– Reakcja prezydenta Lublina wydaje się wyznaczać nowy standard w dialogu polskiej administracji ze środowiskami doświadczonymi przez zbrodnię Holocaustu i zaangażowanymi w ochronę pamięci o tej zbrodni.
Nie ma w wypowiedziach Krzysztofa Żuka kunktatorstwa, prób usprawiedliwiania lokalizacji krematorium na Majdanku czy opowiadania o polskich i lubelskich dokonaniach martyrologicznych oraz przekonywania, że w Polsce najlepiej wiedzą, jak ma wyglądać "zarządzanie pamięcią” o II wojnie i jej zbrodniach.
Jest natomiast prosty i po ludzku zrozumiały przekaz o tym, że zamiar stawiania nowego krematorium w cieniu starego, to patologia, która musi zostać powstrzymana. Taka postawa może budzić tylko szacunek.