Miejsce na kolumbarium na cmentarzu komunalnym jest przewidziane. Jednak na razie dużego zainteresowania pochówkami urnowymi nie ma.
Interpelację dotyczącą budowy kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Kraśniku złożyła na ostatniej sesji Rady Miasta w Kraśniku radna Dorota Posyniak.
– W Polsce taka forma pochówku zaczyna być coraz bardziej popularna – podkreśla radna Posyniak. – Utrzymanie miejsca jest mniej kosztowne i korzystne dla mieszkańców.
W Kraśniku pochówki urnowe nie są jednak częste. – Coraz więcej miast boryka się z brakiem miejsc na tradycyjne pochówki na komunalnych cmentarzach, rozwiązuje ten problem budując kolumbaria – przyznaje Emilia Łukasik, p.o. rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku. – Do tej pory jednak miasto nie zdecydowało się na budowę ze względu na brak zainteresowania ze strony mieszkańców. Potrzeba budowy kolumbarium nie była dotąd zgłaszana, być może dlatego, że pochówki urnowe są u nas ciągle rzadkością.
Według danych Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego, które zarządza cmentarzem komunalnym w Kraśniku w 2015 r. było 147 pochówków, zaś od 1 stycznia do 31 października 2016 r. – 116 pochówków.
– W sumie na 263 pochówki 8 było pochówków urnowych – podaje Bożena Baran z Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego.
Więc póki co miasto budować kolumbarium nie planuje. Jednym z powodów są koszty. – Budowa takiego obiektu, zależnie od jego wielkości to kilkaset tysięcy złotych – dodaje Łukasik. – Wybudowane w 2015 roku kolumbarium w Chełmie kosztowało miasto 450 tys. zł. W związku z tak wysokimi kosztami budowy i utrzymania obiektu w należytym stanie nie zdecydowano się na podobną inwestycję w Kraśniku. Wobec tego nie ma planów budowy kolumbarium w najbliższym czasie.
Mimo to budowa kolumbarium na kraśnickim cmentarzu jest możliwa. – Jesteśmy przygotowani na to, że w sytuacji, gdy coraz więcej osób pracuje za granicą a w przypadku ich śmierci, rodziny chcą pochować zmarłego w ojczystym kraju, mogą pojawić się sugestie ze strony mieszkańców, że taki obiekt jest potrzebny – zaznacza Łukasik. – W planie cmentarza komunalnego zostało przewidziane miejsce przeznaczone na kolumbarium.
W Lublinie planowana jest budowa kolejnego kolumbarium, tym razem na cmentarzu parafialnym na Kalinowszczyźnie. Kolumbarium na stanąć też na cmentarzu w Świdniku.