Aresztowania, ciężkie przesłuchania, pokazowe procesy i wyroki do kilku lat więzienia. Wstrząsającą historię mieszkańców Kraśnika sprzed 50 lat już wkrótce obejrzymy w lubelskiej telewizji.
To scena z filmu, realizowanego przez Telewizję Lublin. Film będzie fabularyzowanym dokumentem. Oprócz wspomnień bohaterów tamtych dni, kręcone są inscenizacje ówczesnych wydarzeń.
- Około północy, w pewnej chwili ktoś krzyknął "hura” i poleciały kamienie na komisariat i Radę Narodową. Z drugiej strony rozległy się strzały, w ciągu kilku minut okolica zaroiła się od dodatkowych oddziałów milicji i ORMO - wspomina przed kamerami Marian Przylepa, uczestnik walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym.
W czerwcu 1959 roku Kraśnik Fabryczny rozbudowuje się wokół Fabryki Łożysk Tocznych. Komunistyczne władze nie zezwalają na budowę świątyni. Wierni na niedzielne msze chodzą kilka kilometrów do Urzędowa.
Na miejscu stoi tylko prowizoryczny krzyż na nabożeństwa majowe. Rodzice dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii chcieliby, aby uroczystość odbyła się na miejscu. Niezbędne jest jednak zadaszenie nad ołtarzem.
- Ludzie zorganizowali materiały i chcieli zrobić prowizoryczne zadaszenie. Jednak ówczesna władze uznały to za podwaliny kościoła i wszystko zarekwirowały - opowiada dalej pan Marian.
Rozmowy z uczestnikami wydarzeń sprzed 50 lat nagrywane są w podziemiach kościoła WNMP.
- Ówczesne władze postąpiły z nami strasznie. Nie popełniliśmy żadnego przestępstwa. Zatrzymali mnie po dwóch tygodniach. Przesłuchania i proces były tendencyjną pokazówką dla publiczności. Nie dano mi nawet dojść do słowa. Dostałem 2,5 roku więzienia - wspomina Lucjan Kuśnierczyk.
Marian Przylepa usłyszał wyrok 15 miesięcy pozbawiania wolności. - Miałem wtedy 21 lat, byłem tuż po wojsku. To zniszczyło moje życie - mówi z perspektywy czasu.
Reżyser Grażyna Stankiewicz od 10 lat starała się o zrealizowanie tego filmu. - To jest bardzo ciekawa historia. Usłyszałam o niej po raz pierwszy od synów uczestników tamtejszych wydarzeń - podkreśla.
Film będzie można zobaczyć 29 czerwca na antenie Telewizji Lublin. Przygotowana jest również krótsza wersja filmu dla TVP Info.