![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-02/06e3e915ae069e0cf8e6e100f7631862.jpg)
Krasnostawscy radni zgodzili się by przejąć od wojewody lubelskiego obowiązek utrzymania wojennych mogił. Ponadto poparli pomysł władz miasta, które chcą nadać właściwą rangę żołnierskim kwaterom na miejscowym cmentarzu.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– Kwatery znajdują się w złym stanie technicznym, to nie licuje z powagą tego miejsca – przyznaje dr Radosław Dąbrowski, kierownik Wydziału Organizacyjnego UM Krasnystaw.
Miasto ma już gotowy projekt planowanej inwestycji. Problemem są pieniądze, o które zabiega.
Chodzi o godne upamiętnienie obrońców Ziemi Krasnostawskiej poległych w 1920 i 1939 r. Spoczywają oni w południowej części cmentarza przy ul. Okrzei. Miejsce ich pochówku to sześć rzędów ziemnych mogił w cementowych obrysach. Każdą mogiłę wyznacza cementowy krzyż z imieniem i nazwiskiem poległego. Jedynie na nielicznych widnieje napis: żołnierz nieznany.
– W ramach planowanego remontu wokół kwater zostanie ułożona nowa nawierzchnia z kostki brukowej – tłumaczy Dąbrowski. – Same mogiły mają być odtworzone w kształcie zbliżonym do obecnego, ale już z użyciem tak trwałego materiału, jak granit. Odnowione zostaną także krzyże i tablice inskrypcyjne. Projektant zadbał także o alejki. Ponadto zrobione zostanie ogrodzenie, które wydzieli kwaterę wojenną z całości cmentarza rzymskokatolickiego. Wszystko to ma się wpisywać w obecną, architektoniczną kompozycję tamtejszego cmentarza wojennego.
Żołnierskie mogiły nadal ma porastać trawa. Po sąsiedzku stanie estetyczna tablica informacyjna. Przy renowacji zostaną zastosowane charakterystyczne detale nawiązujące do historii. Na granitowych krzyżach w obrębie kwater uczestników wojny bolszewickiej zostaną zainstalowane mosiężne odlewy orła z 1920 r. Z kolei na kwaterach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej mają być zamontowane płaskorzeźby będące kompozycją orła z flagą oraz mosiężne odlewy orła zgodnego z wizerunkiem obowiązującym w 1939 r.