W Łęcznej uruchomione zostanie Miejskie Laboratorium Estetyka. To wspólna inicjatywa Bogdanki, Fundacji Krajobrazy oraz samorządu. W skład wejdą mieszkańcy, liderzy społeczni, eksperci i samorządowcy. Pierwszym widocznym efektem ich działań w ramach modułu „Zieleń Miejska” będą łąki kwietne wzdłuż Alei Jana Pawła II.
Realizowany w 2019 r „Program Estetyka dla Miasta Łęczna” będzie kontynuowany. Pomysły mieszkańców zamieszczone w raporcie końcowym, stały się podstawą do opracowania kolejnego etapu działań. Pierwszym efektem współpracy będą łąki kwietne.
– Łąki kwietne spodobały się naszym mieszkańcom, co odzwierciedlone zostało w Zielonym Budżecie, w którym jednym z wybranych do dofinansowania projektów było właśnie ukwiecenie jednego z osiedlowych skwerów. Nie ukrywam, że fakt ten ucieszył nas, bo takie proekologiczne inicjatywy wpisywały się w koncepcję współpracy z Bogdanką i Fundacją Krajobrazy w ramach „Programu Estetyka”. Warto dodać, że atutem takiej łąki kwietnej, obok walorów środowiskowych, są oszczędności dla budżetu miasta – mówi Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. Zmniejszając powierzchnię koszenia i jego częstotliwość przyczynia się do ochrony środowiska miasta.
Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Fundacja Krajobrazy w odpowiedzi na zawarte w raporcie końcowym informacje przygotowały szereg działań zmierzających do podnoszenia standardu życia mieszkańców na terenach zieleni.
– Dzięki stworzeniu łąki kwietnej powstaje kolejne atrakcyjne i naturalne miejsce w przestrzeni miejskiej. Jest wiele argumentów za tym, aby takie miejsca tworzyć, warto pamiętać, że łąki kwietne mają pozytywny wpływ na lokalny mikroklimat, oddziałują w istotny sposób na ograniczenie negatywnych skutków np. cieplnych wysp występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej, sprzyjają rozwojowi owadów – dodaje Adam Partyka, zastępca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych LW Bogdanka.
Łąki kwietne kumulują wodę, niekoszone nie powodują pylenia i kurzenia, które jest podczas suszy mocno odczuwalne, a odpowiednio wyprofilowane niecki terenów zieleni z nasadzeniami łąk wyhamowują niszczenie gleby podczas opadów nawałnicowych.