Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 czerwca 2022 r.
12:52

Lipy na skwerze pójdą pod topór? Opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń

Autor: Zdjęcie autora aa
(fot. Czytelnik)

Czy lipy rosnące na skwerze przy stacji kolejowej w Kraśniku zostaną wycięte? Nie chcą do tego dopuścić mieszkańcy. Niestety, dwie opinie dendrologiczne zlecone przez urzędników nie pozostawiają złudzeń. Na zły stan drzew wpływ mieli… ludzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Chciałbym prosić Dziennik o pomoc w obronie przed wycinką lip na skwerze przy stacji w Kraśniku” – napisał do nas pan Piotr. – „Kilka lat temu zostały im brutalnie przycięte korony (nie wiem, czy zgodnie z przepisami), a obecnie planowana jest ich całkowita wycinka. Jako wymówka podawane jest, że są martwe i puste w środku, podczas gdy widać, że pięknie się zielenią (do przesłanego do redakcji e-maila zostało dołączone zdjęcie – red.) Stanowią też formę ochrony przed ewentualnymi hałasami i pyłem z nowowybudowanej drogi ekspresowej przez Kraśnik.”

Z informacji przesłanej przez Urząd Miasta wynika, że przy dworcu PKP rośnie „dziewięć lip drobnolistnych, dwie wierzby płaczące, jeden modrzew europejski, trzy świerki, siedem grusz ozdobnych, jeden buk pospolity i dwie sosny”.

– Z uwagi na bardzo słaby stan i w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców zleciliśmy dwie niezależne ekspertyzy dendrologiczne. Na ich podstawie do wycinki wyznaczono 5 sztuk lip – zgodnie z zaleceniami w opiniach dendrologicznych, tj. z uwagi na zły stan zdrowotny i postępującą destrukcję – tłumaczy Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej. – Na podstawie obowiązujących przepisów wystąpiliśmy z wnioskiem o wycinkę tych drzew do starosty kraśnickiego i taką prawomocną decyzję zezwalającą na wycinkę do końca roku posiadamy.

Poprosiliśmy urząd o przesłanie wspomnianych opinii dendrologicznych. Dokumenty potwierdzają, że lipy, które rosną na obrzeżach skweru z Pomnikiem Kolejarzy „należy przewidzieć do wycinki”. „Pięć drzew lipy drobnolistnej objęte opinią to drzewa wykazujące znacznie obniżoną kondycję zdrowotną” – czytamy w pierwszej opinii wydanej (niedługo po rewitalizacji skweru we wrześniu 2020 r.) przez inż. Irenę Choroszyńską. „Drzewa te kilkanaście lat temu zostały „ogłowione” w celu obniżenia wysokości i ograniczenia rzutu korony”. Ekspertka ocenia, że „drastyczne cięcia przyczyniły się do infekcji grzybowych i bakteryjnych, czego następstwem było powstanie ubytków wgłębnych i kominowych pni drzew.” Jej zdaniem na zły stan zdrowotny drzew wpłynęły też „złe warunki atmosferyczne”. Choć nie tylko, bo prawdopodobnie podczas robót została uszkodzona lub usunięta część korzeni drzew. Co jest „niepożądanym efektem nieprawidłowych działań z zakresie ochrony drzew”.

Podobne stwierdzenia padają w drugiej opinii dendrologicznej, którą przygotował mgr inż. arch. kraj. Michał Józefczak (luty 2022 r.). W dokumencie czytamy, że „stan istniejących lip drobnolistnych jest skutkiem źle prowadzonych i nieregularnych zabiegów pielęgnacyjnych”. „Wykonane prace wpłynęły na wadliwą statykę i postępującą destrukcję drzew znajdujących się wokół skweru” – zwraca uwagę ekspert. Drzewa te „znajdują się w bliskiej odległości od drogi co uniemożliwia wykształcenie prawidłowego systemu korzeniowego”.

Decyzja, czy pięć lip zostanie wyciętych jeszcze nie zapadła. Wycinka nie została zlecona ze względu na „sygnały od mieszkańców oraz radnej Agnieszki Lenart”. – Mamy z jednej strony opinie mieszkańców, którzy nie chcą wycinki, a z drugiej ekspertyzy dotyczące bezpieczeństwa związane ze stanem tych drzew – podkreśla Łukasik. – Chcemy, żeby mieszkańcy zdawali sobie sprawę z tych okoliczności, zanim zostaną podjęte decyzje o wycince. Będziemy o tym rozmawiać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Pierwsza wizyta na tajskim masażu może być początkiem zupełnie nowego etapu w trosce o swoje ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Ten wyjątkowy rytuał, mający korzenie w starożytnej medycynie tajskiej, łączy w sobie elementy akupresury, rozciągania oraz technik pasywnej jogi. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, który koncentruje się głównie na mięśniach, masaż tajski pracuje z całym ciałem – jego strukturą, energią i oddechem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium