Fontanna w stawie, boisko do gry w krykieta i bule, siłownia pod chmurką – takie atrakcje pojawią się w odnowionym parku miejskim w Lubartowie. Podpisano umowę z wykonawcą na jego przebudowę
Umowa z wykonawcą – firmą Chocyk Marcin MEDIA-BUD, została podpisana 9 sierpnia w Urzędzie Miasta Lubartów. Koszt inwestycji to blisko 11 mln zł.
– Udało nam się pozyskać dodatkowe dwa miliony złotych na rewitalizację parku. Wniosek w tej sprawie został wysłany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego 29 marca. W efekcie 31 maja podpisano aneks do umowy w ramach projektu Zielony LOF – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy UM w Lubartowie.
Dodatkowe miliony złotych na realizację inwestycji były potrzebne w związku ze wzrostem kosztów robót budowlanych.
Plan inwestycji zakłada m.in. likwidację starego stadionu i sceny plenerowej, gruntowne odnowienie stawu, nową aranżację alejek, budowę zaplecza sanitarnego, monitoringu, nasadzenia.
– Po rewitalizacji park stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem. Prace obejmą nie tylko pielęgnację i remont. W projekcie chodzi też o wydobycie historycznego kontekstu terenu. W sąsiedztwie pałacu ma powstać salon ogrodowy z alejkami i kwiatami. Odnowiona będzie fontanna i schody przy stawie. Z kolei sam staw będzie oczyszczony. W projekcie przewidziana jest też likwidacja znajdującej się na nim wyspy. Woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery – wymienia rzecznik.
W ramach projektu zostaną wyznaczone ścieżki do pieszych i rowerowych wycieczek na terenach pomiędzy parkiem a rzeką Wieprz. Przebudowany zostanie także budynek przy placu Rynek II, w którym znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej.
Projektanci zaplanowali w parku kilka stref. Ma powstać strefa salonu ogrodowego w najbliższym sąsiedztwie pałacu, rekreacyjnego wnętrza parkowego o charakterze krajobrazowym nad stawem parkowym oraz sportowo-rekreacyjna. Będzie także strefa amfiteatru wraz z zapleczem technicznym.
Każda z tych stref będzie miała swój klimat. Dla przykładu, w ramach strefy rekreacyjnej przewidziano lokalizację placu zabaw i aranżację terenu umożliwiającego organizację gier i zabaw na trawie.
Projektanci zaplanowali wehikuł czasu, planując teren do gry w krykieta czy bule. Nawiązano w ten sposób do dawnych gier dworskich.