Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

29 stycznia 2021 r.
6:28

Lasy Kozłowieckie i czerwone kropki. To wyrok na drzewa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
25 2 A A

Trudno będzie uratować drzewa rosnące przy drodze powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówią leśnicy. Ale wycinka okazałych drzew budzi też sprzeciw części mieszkańców, turystów odwiedzających Lasy Kozłowieckie i ekologów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa dni temu pisaliśmy o planach wycięcia 300 drzew na 3-kilometrowym fragmencie drogi powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Po naszym tekście rozgorzała dyskusja. Na facebooku starli się zwolennicy wycinki dla bezpieczeństwa i zdecydowani przeciwnicy.

– Serce mnie boli, ale trzeba wyciąć. Pas dzielący drogę od linii lasu jest zbyt wąski. Żona miała zderzenie z danielem. Drzwi były do wymiany. Bardzo często na tym leśnym odcinku ludzie mają bliskie spotkania ze zwierzętami. Są tu co najmniej dwa korytarze migracyjne saren, danieli i dzików – mówi mieszkaniec domu tuż przy leśnym odcinku Kozłówka-Dąbrówka. – W tamtym roku sam mu zgłosiłem konieczność wycięcia dębu chylącego się na drogę – dodaje. – Z jednej strony szkoda drzew, szczególnie moim dzieciom, ale z drugiej jest bezpieczeństwo. Trzeba jednak przyznać, że na tych drzewach sporo jest „suszków” spadających na jezdnie – dodaje jego żona.

– Oni by wszystko wycięli. Absolutnie nie wolno ciąć. Podciąć gałęzie i zwalniać w lesie, bo to dom zwierząt – dodaje kolejny mieszkaniec Dąbrówki.

Obserwacja zwierzyny przeprowadzona przez leśników wskazuje na dużą migrację przez tą drogę. – Stąd konieczność odpowiedniego ukształtowania tego obszaru w celu poprawy widoczności, aby kierowca nie był zaskakiwany w ostatniej chwili przez zwierzę – wyjaśnia Marek Kołtun, nadleśniczy z Lubartowa. W 2020 roku na tym odcinku powalony grab uszkodził samochód, były też dwie kolizje z dziką zwierzyną. Tyle zgłoszono leśnikom, za co wypłacili odszkodowania.

W jakim stanie są drzewa przeznaczone do wycinki? – Nie usuwa się drzew wykazujących się dobrą zdrowotnością. Podczas oględzin każdego z drzew, niezależnie od gatunku, sprawdzany jest szereg czynników m.in. jego kondycja zdrowotna, widoczne uszkodzenia, wychylenie i przeniesienie środka ciężkości w kierunku osi drogi, suche lub obumierające gałęzie i konary drzew nad drogą, itp. – wylicza nadleśniczy.

– Bezpieczeństwo to słowo wytrych często stosowane przez leśników przy decyzjach o wycięciu przydrożnych drzew. Wprawdzie nie znam tego przypadku, ale wycięciu przydrożnych drzew w lesie nie jest tak bolesne dla natury, jak pozbycie się szpaleru przy drodze – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. – Argument bezpieczeństwa, drzew – „cichych” zabójców, zawsze padają przy decyzji o wycince.

Nasi czytelnicy zarzucali też leśnikom, że drzewa przeznaczone do wycinki nie stoją bezpośrednio przy drodze. – Należy pamiętać, że zagrożenie mogą stworzyć drzewa stojące również kilka metrów dalej, gdyż wysokość dojrzałej sosny może osiągać ok. 30 m i przewracając się w wyniku osłabienia i silnych wiatrów może spowodować zagrożenie na drodze odległej o kilka, kilkanaście metrów – mówi nadleśniczy.

Warto też dodać, że powiat lubartowski przygotowuje ten docinek do remontu. – Na leśnym odcinku tej drogi ma powstać ścieżka rowerowa oraz parking – zapowiada Krzysztof Dudziński, rzecznik Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Właśnie ukończono prace nad projektem. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium