Lubelski biznes

30 sierpnia 2019 r.
17:09

Młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudują drona nowej generacji

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
(fot. Krzysztof Mazur)

Młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracują nad statkiem powietrznym nowej generacji tzw. SafeGyro. Prace nad projektem będą trwały 3 lata, a ich koszt będzie wynosić blisko 1,5 mln. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

SafeGyro to hybrydowy, bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania z możliwością lotu autorotacyjnego. Będzie łączyć w sobie cechy wiatrakowców i wielowirnikowców.

Dwa układy

– SafeGyro jest to unikalna konstrukcja, która będzie wykazywała wyższość nad innymi statkami powietrznymi. Statek będzie miał dwa układy napędowe, które będą się wzajemnie uzupełniać. Jest to konstrukcja, która opiera się na wiatrakowcu i wielowirnikowcu. Wiatrakowiec ma stosunkowo niskie zużycie energii, jednak nie może wystartować pionowo. Potrzebuje do startu pasa startowego. SafeGyro będzie mógł wystartować z miejsca i tak samo wylądować, ponieważ rozbudowaliśmy go o dodatkowe śmigła – opowiada kierownik projektu, dr inż. Zbigniew Czyż z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej. – Dzięki dwóm układom napędowym SafeGyro jest bezpieczniejszy niż konkurencyjne statki powietrzne. Jeśli jeden układ napędowy zawiedzie, jest drugi, który pozwoli bezpiecznie wylądować.

Autorotacja

SafeGyro umożliwi kilka technik lądowania. Maszyna będzie mogła lądować jak typowy klasyczny wiatrakowiec, bez konieczności stosowania dodatkowych wirników. Będzie też możliwe wykorzystanie tylko wielowirnikowego napędu.

– Statek powietrzny będzie mógł latać dłużej niż inne drony. Czas w jakim będzie się utrzymywał w locie będzie zależny od ciężaru ładunku, który będzie przewozić – wyjaśnia dr Czyż.

Statek będzie ważył około 5 kg, i będzie mógł unieść ładunek o masie ok. 1,5 kg. SafeGyro będzie się opierać na autorotacji, czyli samoczynnym obrocie wirnika wywołanym ruchem wiropłata względem powietrza.

– Autorotację można porównać do opadającego nasionka klonu. Składa się ono z dwóch wypustek w kształcie skrzydełek. Jak opada z drzewa to wiruje, wtedy może odlecieć od drzewa daleko, kiedy powieje wiatr, to jeszcze bardziej oddali się od tego drzewa. My wykorzystujemy tę technikę, przez co lot jest bardziej ekonomiczny. Statek powietrzny zużywa mniej energii i jest tańszy w eksploatacji – dodaje dr Czyż. – Do SafeGyro dołączona będzie aparatura umożliwiająca zdalne sterowanie z ziemi.

Model już jest

– SafeGyro może być wykorzystywany do monitorowania terenu lub do transportu różnego rodzaju ładunków, np. sprzętu medycznego czy wojskowego. Będą go również mogły wykorzystywać służby mundurowe do obserwacji granic czy linii energetycznych oraz do punktowego badania stężenia zanieczyszczeń w powietrzu – mówi mgr inż. Paweł Karpiński z zespołu naukowego zajmującego się projektem.

Do tej pory wykonano model wielowirnikowego statku powietrznego z wirnikiem nośnym o średnicy 1,1 m, który przeszedł badania w tunelu aerodynamicznym w Instytucie Lotnictwa w Warszawie pod kątem określenia zjawiska interferencji aerodynamicznej.

Koszt projektu będzie wynosić blisko 1,5 mln. zł. Środki zostały przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider X. Zgodnie z informacją instytucji finansującej program Lider ma charakter elitarny, a skierowany jest do przedstawicieli różnych dziedzin naukowych.

W skali kraju jest przedsięwzięciem unikatowym, a zarazem komplementarnym w systemie finansowania nauki w Polsce. Tworzy on silne podstawy do wzmocnienia konkurencyjności polskiej nauki i nowego pokolenia polskich naukowców w skali europejski i światowej. Wpisuje się też w światowy trend tworzenia nowych, ukierunkowanych instrumentów finansowania badań przez młodych naukowców. Głównym celem Programu Lider jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji projektów naukowych, których wyniki mogą być wdrożone w gospodarce.

Trzy lata

Od początku istnienia programu Lider przyznano dofinansowanie dla 16 projektów z Lublina, z czego aż trzy z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

Poza SafeGyro zespół naukowców otrzymał dofinansowanie z programu Lider IX do innego projektu, którego kierownikiem jest mgr inż. Ksenia Siadkowska. – Drugi projekt jest związany z opracowaniem technologii zwiększającej osiągi aerodynamiczne wiropłatów. Będzie się skupiać na zastosowaniu inteligentnych materiałów w łopatach wirników nośnych – wyjaśnia mgr inż Ksenia Siadkowska.

Prace nad SafeGyro ruszą na początku stycznia 2020 roku i będą trwały trzy lata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

W poniedziałek przed godziną 10 doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym z drogą gminną w miejscowości Siedliska – Kolonia w gminie Zamość.

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśniku. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego
galeria

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśniku. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego

Karetka szybciej dojedzie też do mieszkańców gminy Batorz czy Potok Wielki. Nowy punkt ratownictwa medycznego w Modliborzycach w powiecie janowskim już działa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium