Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Park Zdrojowy to inaczej „cienisty salon Nałęczowa”. To od niego zaczyna się prawie każda wycieczka po uzdrowisku. W tym tygodniu po parku oprowadzi nas Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska, miłośniczka Nałęczowa, przewodnik turystyczny oraz autorka wielu opracowań o tym mieście.
Wiele z nich nie było nigdy publikowanych. Powstawały przed II wojną światową, tuż po niej i w czasach PRL. Ewa Hartwig-Fijałkowska, córka Edwarda Hartwiga podarowała kilkaset zdjęć naszego miasta. Niektóre zdradzają tajemnice warsztatu cenionego fotografika.
Nordic walking cieszy się u nas coraz większą popularnością. Nikogo już nie dziwi widok piechura, który wędruje szlakami z kijkami w ręku. W naszym regionie jest wiele szlaków, które zachęcają do uprawiania nordic walking – najwięcej w okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Co ważne, zimowa aura nie jest żadną przeszkodą w uprawianiu tego sportu.
Rozmowa z Dawidem Ryskim, grafikiem. Otwarcie wystawy prac Dawida Ryskiego w Galerii Białej w piątek 3 lutego o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawę można oglądać do 3 marca.
Przedszkolaki i uczniowie z 20 placówek w woj. lubelskim biorą udział w międzynarodowym projekcie UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Ratują w ten sposób życie dzieciom w Angoli. Żeby zebrać dla nich pieniądze przygotowują laleczki, które już wkrótce trafią na licytacje.
Film jest najważniejszą sztuką i medium naszych czasów. Kryje w sobie zdolność opowiadania i poruszania naszych emocji za pomocą obrazów. Zależy mi na tym, aby młodzież potrafiła dostrzec w filmie prawdziwe dzieło sztuki, a nie tylko rozrywkę na sobotni wieczór – mówi Emilia Żuber, liderka Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim.
"Przede wszystkim nie myślę o rywalkach. Podczas rozgrzewki zazwyczaj słucham muzyki. Później staję się bardzo gadatliwa. Rozmawiam o wszystkim, tylko nie o nadchodzącym biegu. Stres mija w momencie, kiedy słyszę piknięcie oznaczające start. Wtedy koncentruję się już tylko na biegu i związanej z nim technice". ROZMOWA z Katarzyną Stokfisz, biegaczką narciarską AZS AWF Katowice, wychowanką MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
Pochodząca z Krasnobrodu Katarzyna Zdybel-Nam wygrała Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych Drewnianych im. Matthew Ruggiero w Bostonie. Jedna z najwybitniejszych fagocistek młodego pokolenia opowiada, jak udało jej się osiągnąć tak wielki sukces
Rozmowa z Romaną Rupiewicz, inicjatorką i jedną z organizatorek konkursu „Pamiątka z Kazimierza. Wzornictwo dla Kazimierza”, który ma być pierwszym krokiem do promowania tutejszych produktów
Dwa tygodnie temu opisywaliśmy jak wyglądał wybuch i początek Powstania Styczniowego na obszarze dzisiejszego powiatu puławskiego. Dziś kontynuujemy opowieść o powstańcach i ich losach.
Odnaleźliśmy pana Mariana Budzyńskiego, który fotografował Lublin w czasie, gdy pracował w Miejskim Zarządzie Dróg Mostów i Zieleni przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lublinie.
Na dworze trzaska dwudziesto-stopniowy mróz. Problemem staje się odpalenie samochodu, nie chce się wychodzić na zewnątrz. Z pewnością wiele osób w taką pogodę najchętniej napaliłoby w kominku i skryło się pod kocem. Mroźny weekend można jednak spędzić inaczej: wyjść na dwór, zdjąć ubranie i wskoczyć do lodowatej wody.
Rozmowa z Tomaszem Wilczkiewiczem, rysownikiem, autorem komiksu „Lublinem przez dzieje”.
Rozmowa z Marcinem Liberem, reżyserem premierowego spektaklu „Klątwy” w Teatrze Osterwy.
Region puławski był areną wielu niepodległościowych zrywów. Powstanie styczniowe w naszym regionie to wspaniała karta historii, o której nigdy nie powinniśmy zapomnieć.
My zaczęliśmy urodziny miasta sylwestrową zabawą. Oni, jako inaugurację potraktowali styczniowe obchody 25-lecia powstania Polskiej Partii Robotniczej. Oni, czyli nasi ojcowie i dziadkowie, którzy przygotowywali 650-lecie Lublina. Zajmowali się „wytwarzaniem odpowiedniej atmosfery poprzez systematyczną działalność przygotowawczą obchodów”, sadzili tysiące róż i robili odręczne dopiski na dokumentach: „brakuje nam na imprezy masowe sumy 150 tys. złotych”
Wśród wielu oddziałów, które powstawały spontanicznie po ogłoszeniu powstania styczniowego efektownie i nietypowo na terenie woj. lubelskiego prezentował się oddział tzw. ćwieków tworzonych przez Kajetana Cieszkowskiego. To pod jego dowództwem powstańcy stoczyli wiele zwycięskich bitew – również na terenie naszego regionu.
test
Jedna edycja Wojewódzkiego Charytatywnego Turnieju w Piłce Halowej to kilkanaście tysięcy złotych dla chorego dziecka. - Wiadomo, że my za takie pieniądze życia nie uratujemy, ale narobimy takiego szumu, będzie tak głośno, że później z 1 proc. odpisywanego od podatku dzieciak nie dostanie 5, tylko 40 tysięcy - mówi Artur Banasik, organizator turnieju, zwycięzca plebiscytu Człowiek Roku 2016 w kategorii Zwykły Bohater.
Dziś Kuba Piątek odsypia ponad 24-godzinną podróż. Nie ma zbyt wiele czasu na aklimatyzację w Paragwaju. 2 stycznia ruszy do bram piekieł: stanie na starcie 39. edycji rajdu Dakar
Rozmowa z Pawłem „Totoro” Adamcem, fotografem, autorem cykli „Królowie Nadbużańscy” i „Królowie Lubelscy”
W środę odbyło się wręczenie nagród w V Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Lubelskie. Smakuj życie” zorganizowanym przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Rozmowa z Martą Włosek, założycielką i prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE.
Kontynuujemy opowieść o losach bohatera fotografii sprzed 153 lat – powstańczego majora Józefa Lenieckiego i potyczce w Górach pod Przybysławicami z 19 grudnia 1863 r. Losy bohaterskiego majora śledził Sławomir Łowczak, znany regionalista i historyk z Markuszowa.