Co zostanie Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Lubelskiego 2024? O tym dowiemy się w październiku, na razie ruszyły zgłoszenia kandydatów.
Już po raz dwudziesty pierwszy Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna wybierze najlepszy produkt turystyczny w województwie. Ruszyły zgłoszenia do konkursu.
– W konkursie mamy na celu pokazanie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich, przyjaznych dla turystów miejsc w województwie lubelskim – wskazuje Marcin Kania, prezes LROT. – Oprócz tego chcemy pokazać, że mamy niesamowite produkty na Lubelszczyźnie, by pokazały się na arenie ogólnopolskiej, a także by zadziałały one na turystę zagranicznego – dodaje.
Do konkursu mogą zgłosić się podmioty zarządzające „produktem turystycznym” – to mogą być prywatni przedsiębiorcy tworzący np. imprezy okolicznościowe, właściciele turystyk. Do konkursu można zgłosić się przez aplikację online dostępną na stronie internetowej.
Zgłoszenia przyjmowane są w 5 kategoriach:
- Produkt turystyczny – Wydarzenie cykliczne – charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni.
- Produkt turystyczny – Pakiet usług turystycznych – Impreza turystyczna – składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki.
- Produkt turystyczny – Obiekt – charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mających z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy.
- Produkt turystyczny – Szlak – składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą.
- Produkt turystyczny – Miejsce – wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi.
Termin zgłaszania produktów upływa 6 września 2024 roku. Od 9 do 20 września internauci będą mogli wybrać najciekawsze wg nich produkty i zagłosować w ogłoszonym na Facebooku LROT głosowaniu. Laureatów poznamy w październiku.
Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymają rekomendacje Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej do ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy Produkt Turystyczny – CERTYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej 2024”, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Zwycięzcy etapu regionalnego otrzymają także nagrody i będą promowani przez LROT.
– Przede wszystkim są to wydarzenia, ale to także szlaki i miejsca, które okazały się wyjątkowe w skali całej Polski – tłumaczy Dorota Lachowska, dyrektorka biura zarządu LROT.
Do tej pory Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej na Lubelszczyźnie pochwalić się może 14 wydarzeń i miejsc:
- 2004 –Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
- 2004 – Centralny Szlak Rowerowy Roztocza
- 2005– Zamojskie Lato Teatralne w Zamościu
- 2006 – Chełmskie Podziemia Kredowe w Chełmie
- 2009 – Jarmark Jagielloński w Lublinie
- 2010 – Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie
- 2012 – Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie
- 2013 – Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym
- 2014 – Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- 2015 – Magiczne Ogrody w Janowcu
- 2016 – Noc Kultury w Lublinie
- 2017 – Zamojska Twierdza Atrakcji w Zamościu
- 2022 – Chmielaki Krasnostawskie
- 2023 – Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Jeden produkt, który otrzymał już certyfikat POT (nie wcześniej niż 3 lata po otrzymaniu certyfikatu), po zgłoszeniu przez LROT będzie mógł starać się o Złoty Certyfikat POT – specjalną nagrodę przyznawaną za unikalny rozwój produktu. Jak na razie, żaden laureat Certyfikatu POT w województwie lubelskim nie otrzymał tego wyróżnienia.
Oprócz tego LROT może zgłosić także jeden produkt turystyczny w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku. Tytuł przyznawany produktowi o wyjątkowym potencjale, mało znanemu i istniejącemu na rynku nie dłużej niż dwa lata.
Więcej informacji na temat konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej LROT.