Z ławeczki przed Urzędem Miasta będzie można za darmo połączyć się z Internetem. Oczywiście z laptopem na kolanach. Takich hot spotów będzie w Dęblinie więcej. Właśnie rusza wielka informatyzacja.
– Projekt zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów i stworzenie elektronicznego biura obsługi mieszkańców – wyjaśnia Radosław Gadula, zastępca burmistrza Dęblina.
Co to oznacza dla mieszkańców? Będą oni mogli składać dokumenty za pomocą strony www (wiąże się to z wdrożeniem podpisu elektronicznego), a potem za pośrednictwem Internetu sprawdzać stan załatwienia swojej sprawy. Ułatwi to infomat – urządzenie, które stanie w urzędzie. Dzięki infomatowi będzie się można połączyć z Internetem czy np. pobrać i wydrukować niezbędne dokumenty i formularze.
W planach jest także całkowita zmiana wyglądu miejskiej witryny internetowej. Zostaną m.in. utworzone strony tematyczne: o gospodarce czy turystyce.
– W ramach tego projektu w mieście zostanie stworzona sieć radiowa w oparciu o jedną z najnowocześniejszych obecnie technologii – dodaje Radosław Gadula.
Dzięki sieci w kilku miejscach miasta powstają hot spoty – czyli darmowe punkty dostępu do Internetu. Każdy, kto ma laptopa, będzie tam mógł np. sprawdzić swoją skrzynkę pocztową. Taki punkt będzie na pewno przed Ratuszem, pozostałe – na dęblińskich osiedlach. Sieć radiowa zostanie także wykorzystana do budowy systemu monitoringu miasta.
– Na razie jeszcze dokładnie nie wiemy, ile będzie kamer i gdzie zostaną rozmieszczone. Takie najbardziej newralgiczne miejsca wytypujemy wspólnie z policją. Na komisariacie zostanie także zlokalizowane centrum monitoringu, tam będzie trafiał obraz z kamer – wyjaśnia zastępca burmistrza Dęblina.
Realizacja tego projektu potrwa kilka miesięcy, powinna się zakończyć pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
To nie koniec, bo miasto równolegle chce rozpocząć realizację także drugiego projektu. Dotyczy on stworzenia Dęblińskiego Centrum Informacji (DCI), które będzie zlokalizowane w wyremontowanej części budynku dworca PKP. Powstanie tam kafejka internetowa z 10 komputerami, tam także będzie hotspot i infomat. Koszt realizacji projektu to 140 tysięcy złotych, z czego około 100 tysięcy pochodzi z funduszy unijnych. Na dworcu powstanie także mini system monitoringu. Miasto połączy swoje siły z koleją, która już zamontowała pierwszą kamerę na peronie. DCI na dworcu ruszy jeszcze w tym roku.