Co trzecie dziecko, które sięgnęło po raz pierwszy po alkohol, zrobiło to na uroczystości rodzinnej. Wczoraj Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przedstawiał diagnozę używania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież na Lubelszczyźnie.
– W oparciu o wyniki badań przygotujemy nowe programy profilaktyczne – mówi Małgorzata Mądry, dyrektor ROPS w Lublinie.
Ankieterzy pytali uczniów m.in. o to, czy i kiedy spożyli po raz pierwszy alkohol, zapalili papierosa czy zażyli narkotyki. Nowością w tym badaniu były pytania o tzw. dopalacze.
– Wyniki nie są optymistyczne – mówi Dariusz Chołost z Korporacji Badawczej „Pretendent” z Wrocławia, która przygotowała raport. – Każdy wynik, czy to będzie 10 czy 15 procent osób, które zażywają narkotyki czy sięgają po alkohol, będzie złym wynikiem.
A wyniki przedstawiają się następująco.
Alkohol
Inicjację alkoholową ma za sobą już 68 proc. uczniów. 31 proc. uczniów nie próbowało nigdy jakiekolwiek napoju alkoholowego. Niemal połowa ankietowanych uczniów (42 proc.) pierwszy kontakt z alkoholem miała w wieku 13–15 lat. Co czwarty uczeń (25 proc.) miał w tym momencie 10–12 lat.
21 proc. uczniów pierwszy raz spożyło alkohol mając mniej niż 10 lat, a 12 proc. – więcej niż 15 lat. Podstawowe miejsce inicjacji alkoholowej uczniów, to uroczystość rodzinna (27 proc.)
Papierosy
47 proc. ankietowanych uczniów miało już kontakt z papierosami. 51 proc. nie odbyło inicjacji nikotynowej, a pozostałe 2 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.
Pierwszego papierosa 35 proc. uczniów zapaliło w wieku 13–15 lat, 21 proc. miało wtedy 10–12 lat. 26 proc. uczniów w momencie pierwszego kontaktu z papierosami miało mniej niż 10 lat, a 18 proc. – więcej niż 15 lat.
Narkotyki
16 proc. uczniów przyznało, że doświadczyli już inicjacji narkotykowej. 84 proc. twierdzi, że nigdy nie zażywało żadnych środków odurzających. Wśród uczniów, którzy nie próbowali narkotyków, 76 proc. twierdzi, że nie ma zamiaru próbować tego w przyszłości. Tylko 6 proc. potwierdza, że chciałoby spróbować, a 18 proc. nie jest zdecydowanych w tej kwestii.
Niemal połowa uczniów (47 proc.) w momencie inicjacji narkotykowej miała więcej niż 15 lat. 37 proc. miało wtedy między 13 a 15 lat.
Dopalacze
8 proc. ankietowanych uczniów doświadczyło już pierwszych kontaktów z dopalaczami. 88 proc. nigdy ich nie próbowało, przy czym w tej grupie aż połowa twierdzi, iż nawet nie wiedzą, czym są dopalacze.
Połowa uczniów, którzy próbowali już dopalaczy twierdzi, że był to kontakt jednorazowy. Ceo czwarty uczeń (26 proc.) zażywa je rzadziej niż raz w miesiącu, a 24 proc. – od 1 do 7 razy w miesiącu lub nawet 2 razy w tygodniu i częściej.
– Mamy nadzieję, że nowy program profilaktyczny będzie trafiony i pomoże młodzieży – mówi Małgorzata Mądry z ROPS.