Trzy bloki mieszkalne chce zbudować przy ul. Dolnej 3 Maja prywatny inwestor, który stara się o zgodę na podstawie specustawy „lex deweloper”. Decyzja będzie należeć do Rady Miasta.
O zgodę na taką inwestycję stara się Tomasz Księżopolski, który prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą TK Finans. Jego zamiarem jest postawienie trzech bloków mieszkalnych na terenie, na którym działa dziś parking strzeżony oraz komis samochodowy. Pod budynkami miałby powstać parking podziemny. Dwa bloki, o których pisze we wniosku deweloper, miałyby po pięć pięter, jeden byłby trzypiętrowy. Zakładana liczba miejsc parkingowych to 111, z czego 76 w podziemiach.
Z wniosku, który został złożony do Urzędu Miasta, można się dowiedzieć, że w blokach miałoby powstać łącznie od 110 do 130 mieszkań. Na parterach dwóch budynków planowane są nieuciążliwe usługi „np. biurowe, fryzjerskie, medyczne, kosmetyczne, gastronomiczne i handlowe, związane z potrzebami mieszkańców”.
Księżopolski przekonuje, że proponowana przez niego inwestycja nie będzie sprzeczna ze studium przestrzennym. – Na opracowywanym terenie znajdują się obszary Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych i doliny rzeczne, dla których wg studium jest zakaz zabudowy. Dostosowano się do tych zapisów – zapewnia we wniosku inwestor. – Na obszarze ESOCH poprowadzono częściowo drogę dojazdową do projektowanych budynków.
Deweloper twierdzi również, że nowa zabudowa „nie wpłynie negatywnie na przestrzeń widokową w tej okolicy, ponieważ budynki nie przewyższają istniejących”.
Inwestor chce skorzystać z ustawy „lex deweloper”, bo planowana przez niego zabudowa jest niezgodna z obowiązującym tu planem zagospodarowania. Niezgodność polega m.in. na tym, że na najniżej położonym terenie plan dopuszcza trzy piętra, a inwestor chce zbudować pięć. Plan pozwala na obiekty mające do 15 m wysokości, a deweloper chce dojść do 21 m.
Teraz Urząd Miasta ma obowiązek przyjąć uwagi od wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Można je zgłaszać w ciągu 21 dni od ogłoszenia wniosku (co nastąpiło dzisiaj).
Można je przekazywać na papierze osobiście (ul. Wieniawska 14, Biuro Obsługi Mieszkańców, stanowisko 9 lub 10), pocztą (Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub mailem (architektura@lublin.eu).
Ostateczna decyzja w sprawie wniosku firmy TK Finans będzie należeć do Rady Miasta, która jak dotąd odmówiła każdemu z inwestorów starających się o jej zgodę w trybie „lex deweloper”.