Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 sierpnia 2017 r.
12:51

Sen o mieście. Zobacz widowisko z ESK 2016 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 1 A A

Już w ten weekend będzie można zobaczyć specjalne widowisko przygotowane na 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich. Kto nie zdąży na sobotę, ani na niedzielę, ten może obejrzeć widowisko za tydzień. Ale lepiej nie zwlekać. Pokazów będzie łącznie tylko pięć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Sen o mieście” będzie pokazany na dziedzińcu lubelskiego Zamku zaledwie pięć razy: 5, 6, 12, 13 i 14 sierpnia. Każdego dnia widowisko ma się zaczynać o godzinie 21. Przedstawienie jest bezpłatne, nie trzeba wcześniej rezerwować wejściówek, wystarczy odpowiednio wcześnie przyjść na dziedziniec, który każdorazowo może pomieścić nawet cztery tysiące widzów.

- W widowisku „Sen o mieście” w oparciu o epizody historyczne chcieliśmy opowiedzieć historię miasta - mówi Janusz Opryński, reżyser spektaklu. - Głównymi postaciami, które łączą te epizody jest para. On i ona. W domyśle ta para ma jakby taką metaforę, że dopóki oni są, dopóki będzie miasto. Ta para zawsze, po wszystkich kataklizmach, odradza się.

W spektaklu wykorzystane mają być elementy sztuki cyrkowej, dlatego można się spodziewać takich elementów jak chodzenie po linach, czy taniec na szarfach. Wiele będzie się działo ponad głowami widzów, ale nie tylko. Na ścianie kaplicy zamkowej, najcenniejszego z lubelskich zabytków, wyświetlone mają być znajdujące się wewnątrz freski.

Całe przedstawienie opiera się o rodzimych twórców. - Jestem zaszczycony, że mogę zrobić widowisko w oparciu o siły artystyczne Lublina - podkreśla reżyser. - Kanwą narracyjną jest poemat Józefa Czechowicza przeczytany w sposób mistrzowski przez Dorotę Landowską, aktorkę Teatru Narodowego. Tekst, który napisał Miłosz Zieliński, przeczytał Zbigniew Dziduch, aktor, który wielokrotnie ze mną współpracował. Muzykę skomponował Rafał Rozmus, wybitny kompozytor lubelski.

Również autorem scenografii jest lubelski artysta, Jarosław Koziara. Na końcu zamkowego dziedzińca wisieć będzie wielkie słońce. To samo, które można było oglądać kilka lat temu nad deptakiem podczas Nocy Kultury.

Spektakl będzie pokazany w Lublinie po raz pierwszy. - To jest trochę powtórzona premiera, bo przypomnę, że „Sen o mieście” został wyprodukowany w czasie dni Lublina we Wrocławiu - dodaje Opryński. Widowisko pokazywano tam w zeszłym roku, gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Wtedy przedstawienie prezentowane na ulicy zobaczyło 14 tys. osób.

- To jest niesamowita opowieść przesiąknięta symbolami, która od smutku i lęku po śmiech prowadzi nas przez całą historię 700 lat w 45 minut, zatrzymując się co chwila przy ważniejszych momentach - zachwala Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina. - Udało się stworzyć coś, czym nie sposób się nie podzielić z mieszkańcami.

Widowisko będzie nieco bogatsze od tego, które pokazał Wrocław. Rozbudowana ma być scena wielkiego pożaru miasta, z większym rozmachem zorganizowany ma być finał, więcej będzie też sztukmistrzów. Spektakl przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

Patryk Małecki w 79 minucie wyleciał z boiska

Trzy czerwone kartki Avii Świdnik w Wiązownicy, dwa gole i zero punktów

Sporo działo się w sobotę na boisku w Wiązownicy. Po godzinie gry wydawało się, że Avia wywalczy komplet punktów. Piłkarze Łukasza Mierzejewskiego prowadzili w tym momencie 2:0. Co ciekawe, goście kończyli jednak spotkanie w… ósemkę i w ostatnich sekundach przegrali z walczącym o utrzymanie rywalem 2:3.

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna