Ile zarabia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji? Co firma zrobi, jeśli radni nie przegłosują podwyżki cen? Czy pracownicy wodociągów płacą za wodę? Na mniej i bardziej kłopotliwe pytania odpowiadał wczoraj na czacie szef lubelskich wodociągów. Prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi.
Tadeusz Fijałka: – Nie jest to tylko podwyżka cen wody, ale jednocześnie znaczne obniżenie wody dla podmiotów gospodarczych wynikające z ustawy z czerwca 2002, a dotyczące zaopatrzenia wody i odprowadzenie ścieków.
(nero) – Czy nie można obniżyć kosztów funkcjonowania MPWiK i nie podnosić cen wody?
T.F. – Koszty firmy rosną nieznacznie o ok. 2,5 proc. Natomiast brak zmiany cen spowodowałby straty ok. 2 mln zł i jednocześnie naruszał ustawy antymonopolowe i ustawę z czerwca 2002.
(dorados) – A ile kosztują sauny i siłownie dla pracowników itp. oraz bezpłatne udostępnianie sali konferencyjnej dla zaprzyjaźnionych organizacji, w tym również politycznych? W kodeksie pracy nie ma o tym ani słowa.
T.F. – Ośrodek rekreacji i wypoczynku jest niezbędny do utrzymania dużej sprawności fizycznej naszych ratowników pracujących w służbie awaryjnego ratownictwa. Sale wypożyczane są za odpłatnością, korzystają z nich różne podmioty i organizacje polityczne.
(nero) – Co MPWiK zrobi jeśli radni nie przegłosują podwyżki cen?
T.F. – MPWiK złoży ponowny wniosek taryfowy do Rady Miasta.
(nero) – Ile pan zarabia?
T.F. – Sześciokrotną wartość średniej krajowej z 2000 r.
(tomek) – Jakie są przywileje pracowników MPWiK? Czy Pan płaci za wodę?
T.F. – Wszyscy pracownicy płacą za wodę i ścieki.
(staszek) – Lublin jest jednym z najuboższych regionów kraju. Według Newsweeka bodajże, będzie nawet najuboższym regionem w zjednoczonej Europie. Czy chcecie kompletnie „dobić” Lubelszczyznę kolejną podwyżką?
T.F. – Opłaty za wodę w Lublinie są w środku tabeli opłat krajowych. Obniżenie cen dla podmiotów gospodarczych powinno wpłynąć pozytywnie na rozwój gospodarczy.
(tomek) – Ile osób pracuje w MPWiK i jaka jest średnia płaca bez osób z zarządu?
T.F. – Ok. 940 osób, średnia miesięczna płaca wynosi ok. 2300 zł.
(marek) – Dlaczego Pana pracownicy zarabiają tak dużo? To skandal.
T.F. – Pracownicy MPWiK pracują w ruchu ciągłym na wszystkich zmianach, stąd na drugiej i trzeciej zmiany przysługują odpowiednie dodatki. Ponadto wielu pracowników pozostaje na drugiej i trzeciej zmianie do dyspozycji przedsiębiorstwa, pełnią dyżury w pogotowiu technicznym, pracują w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych np. w pobliżu urządzeń znajdujących się w ruchu, zagrożonych możliwością wystąpienia stężenia chlorem, siarkowodorem, a także możliwością wybuchu w przypadku stref gdzie występuje metan jako gaz łatwopalny.
T.F. – Prysznic zamiast wanny i nowoczesna armatura wodociągowa.
(terk) – Dlaczego wprowadzono opłatę za wodomierze, której dotąd nie było? Czy następnym krokiem po opłatach za wodomierze będzie wprowadzenie opłat za długość rur w mieszkaniu?
T.F. – Opłaty abonamentowe wprowadzono w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002 r.
(nero) – Do czyjej kasy wpłyną opłaty abonamentowe za wodomierze?
T.F. – Wszystkie opłaty wpływają do kasy MPWiK natomiast wypracowany w przedsiębiorstwie zysk jest dzielony przez Zgromadzenie Wspólników tj. Prezydenta Miasta Lublina.