Spacer przez miejsca opisane w "Poemacie o mieście Lublinie organizuje w sobotę - już po raz 12. - tutejszy Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Podczas wycieczki jej uczestnicy będą czytać przedwojenny poemat Józefa Czechowicza.
Spacer odbywa się corocznie w lipcu, w pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie w taką noc przemierzał Lublin wędrowiec w poemacie Czechowicza. "W ubiegłym roku uczestniczyło w spacerze około stu osób, trwa on około trzech godzin. Nawet jeśli nie ma ładnej pogody, to takie zwiedzanie miasta ma wiele uroku” - dodała Bąk.
W sobotę spacer rozpocznie się o godz. 19 na wiadukcie nad Al. Solidarności, gdzie za czasów poety była jeszcze wieś. Potem jego uczestnicy udadzą się przez dawne przedmieście, dziś dzielnicę Wieniawa, w stronę centrum. Zajrzą na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie jest grób Czechowicza, przejdą Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto, na Zamek Lubelski i Plac Zamkowy, w miejsce dawnej dzielnicy żydowskiej. Odwiedzą dzielnice Czwartek i Kalinowszczyzna. Po drodze zatrzymają się w 14 miejscach opisanych przez Czechowicza i będą czytać poemat.
Uczestnicy otrzymają mapy trasy spaceru wykonane tradycyjną metodą na czerpanym papierze, okolicznościowe koszulki z podobizną poety, pocztówki i exlibrisy. Będzie można skorzystać ze specjalnej aplikacji na tablety i smartfony, dzięki której pojawi się na nich tekst poematu, a także wiele informacji o Czechowiczu i opisanych przez niego fragmentach Lublina.
W tym roku - przypomniała Bąk - mija 80. rocznica postania "Poematu o mieście Lublinie”. Czechowicz napisał go w 1934 r. jako słuchowisko radiowe łącząc opublikowane wcześniej wiersze poetycką prozą. W utworze tym tajemniczy wędrowiec w lipcową noc przy pełni księżyca wędruje po Lublinie. Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza za rodzinnym miastem, które opuścił w 1933 r., kiedy to wyjechał do Warszawy.
Po raz pierwszy drukiem poemat ukazał się w czasopiśmie "Kamena” w 1959 r.
Spacery trasą "Poematu" Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, organizuje od 2003 r. To jedna z wielu form przypominania poezji i postaci Józefa Czechowicza. W rocznicę urodzin poety Ośrodek rokrocznie organizuje "Misterium druku i poezji", podczas którego "Poemat" drukowany jest tradycyjną, ręczną metodą typograficzną, a wydrukowane egzemplarze utworu trafiają m.in. do lubelskich bibliotek.
Na stronach internetowych Ośrodka dostępny jest również wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, w którym przewodnikiem jest animowana postać Józefa Czechowicza.
Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r., w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. Zginął na sąsiedniej ulicy, Krakowskim Przedmieściu, 9 września 1939 r. w czasie bombardowania Lublina przez Niemców.
Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "Ballada z tamtej strony" (1932), "Nic więcej" (1936), "Nuta człowiecza" (1939).