![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-01/db94b74d2a2da2fa0bfa569f267ee046_org_830.jpg)
Zainspirowana książką w ciągu roku wspięła się na 365 różnych drzew. A potem namówiła setki mieszkańców Krakowa, by przebrali się za niebieskie motyle.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Krakowską artystkę do Lublina zaprosiło Forum i Rada Kultury Przestrzeni. „Rozmowy o mieście” z Cecylią Malik i Małgorzatą Nieciecką-Mac (Siostry Rzeki) w piątek, 11 stycznia, o godz. 17 w Sali Kinowej CSK (Pl. Teatralny 1). Aktywistki opowiedzą o krakowskich doświadczeniach w ratowaniu terenów cennych przyrodniczo przed zabudową.
Najgłośniejszy projekt Malik to „365 Drzew” inspirowany powieścią Italo Calvino „Baron drzewołaz”. Codziennie fotografowała się na innym krakowskim drzewie, a zdjęcie z akcji wrzucała na Facebooka. Tak poznała krakowskich działaczy na rzecz ochrony środowiska i dowiedziała się, że na Zakrzówku - popularnym miejscu wiosennych i letnich wycieczek krakowian - ma powstać nowe osiedle.
Wtedy z grupą artystów założyła Modraszek Kolektyw. Swoją nazwę wziął od żyjącego na terenie Zakrzówka - chronionego motyla modraszka. Do owada nawiązywał również motyw przewodni protestów w obronie Zakrzówka – błękitne skrzydła. Dzięki efektownej oprawie wizualnej protesty szybko przykuły uwagę mediów. Ostatecznie akcja, której wielu nie dawało żadnych szans na powodzenie, przyniosła zamierzony efekt. Miasto przedstawiło nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Zakrzówka, a deweloper wycofał się z inwestycji.
Potem artystka zaplotła 5-kilometrowe „Warkocze Białki” - w proteście przeciwko melioracji górskiej rzeki. Przeciwko wyburzeniu modernistycznego hotelu Cracovia (pod kolejną galerię handlową) protestowała pod hasłem „Chciwość.Miasta”. A wraz z Małgorzatą Nieciecką i Martyną Niedośpiał, Malik zainicjowała również Wodną Masę Krytyczną – corocznyspływ Wisłą w obronie rzek.
Głośna była też jej ostatnia akcja – „Matka Polka na wyrębie”. – Mam malutkiego Ignasia, a w Polsce trwa totalny wyrąb – opowiadała. – Poprosiłam mojego męża, żeby mi zrobił zdjęcie, jak karmię Ignacego, siedząc na pniu na wyrębie.
Do Malik szybko dołączyły kolejne kobiety – powstały fotografie przedstawiające po kilka lub nawet kilkanaście matek karmiących piersią swoje dzieci pośród wyciętych w pień drzew.
Wstęp na spotkanie pt. „Efekt motyla - jak mieszkańcy chronią miejską przyrodę?” jest wolny. Po prelekcji organizatorzy zapraszają do pytań i dyskusji o przyszłości naszego miasta. Spotkanie odbędzie się we współpracy z inicjatywą Górki Czechowskie - Wietrznie Zielone, Towarzystwem dla Natury i Człowieka oraz Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN.