Miasteczko ok. 1,7 tys. domków jednorodzinnych można wznieć z drewna zniszczonego przez ostatnie burze w okolicach Puław i Lubartowa.
Tajfun kozłowiecki
W sumie huragan zniszczył 35 tysięcy metrów szeciennych drewna. Największe straty (10 tys. metrów szeciennych) są w lenictwie Kopanina w Lasach Kozłowieckich. Mocno ucierpiały także inne lubartowskie lenictwa: Rozkopaczew, Nasutów i Jawidz. W Nadlenictwie Puławy największe straty zanotowano w lenictwach: Wola Osińska, Kozi Bór, Góra Puławska, Wronów i Stoki.
Podmuchy wiatru wyrywały drzewa z korzeniami, ale częciej je łamały. Upiornie wyglądają młodniki z powykręcanymi przez wiatr drzewami i gałęziami. Huragan niszczył wszystko. Najbardziej ucierpiały mocne dęby. Mając potężne korzenie i twarde drewno, nie dały się wyrwać, więc tajfun, jakby z wciekłoci, połamał je i poskręcał. Dla leników jest to widok jak z najstraszniejszych horrorów.
Piły poszły w ruch
Po przejciu huraganu mieszkańcy Starego Tartaku i Nowego Stawu byli odcięci od wiata; drogę do Lublina tarasowały setki zwalonych i połamanych pni i konarów. W pierwszej kolejnoci usunięto je z tej drogi. Potem przez kilka dni robotnicy leni z piłami mechanicznymi, siekierami i ciągnikami usuwali drzewa zwalona na drogi lene.
Usuwanie szkód potrwa do... wiosny przyszłego roku. Drewno pozyskujemy pod kątem zbytu wyjania Piotr Kiszczak, naczelnik działu hodowli lasu lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Gdy będą nabywcy, to usuniemy szybciej. Uszkodzone przez wiatr drzewa, jeli są żywe, mogą stać nie tracąc wartoci nawet ponad rok. Za to drzewa martwe lenicy jak najszybciej usuną. To wylęgarnie szkodników, które potem zaatakują cały las. Także te osłabione drzewa zostaną zaatakowane przez szkodniki, ale dopiero w przyszłym roku. Bo tegoroczne generacje już nie złożą jaj.
Połamane znaczy tańsze
Lenicy stracą z powodu huraganu także z innego powodu. Z wielu przewróconych, a zwłaszcza połamanych drzew uda się wygospodarować jedynie drewno opałowe, a w ostatecznoci tzw. papierówkę. A są to sortymenty mniej cenne niż drewno tartaczne, które można uzyskać tylko z całych, nie połamanych ani poskręcanych pni.