Dr Kamila Ćwik oficjalnie nową dyrektorką Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Jednym z jej głównych celów jest rozwój ginekologii dziecięcej, w tym wsparcie ofiar przemocy seksualnej i osób transpłciowych.
Doktor Ćwik zastąpiła w tej roli wieloletniego dyrektora Ryszarda Śmiecha. Nowa szefowa pełni obowiązki od kilku dni, ale już realizowane są pomysły na rozwój szpitala. Dotyczą one w głównej mierze zakresu ginekologii.
- Takim najbliższym zakresem zmian, które nas czekają jest ginekologia dziecięca. Kliniczny Oddział Ginekologii Dziecięcej będzie oddziałem, który oprócz tego, że będzie zajmował się profilaktyką i leczeniem chorób układu rozrodczego, będzie miał za zadanie wspomagać ofiary przemocy seksualnej oraz wdrożyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów i kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi dr n. społ. Kamila Ćwik, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i dodaje:
- Dodatkowo pani profesor Torres rozpoczęła rozmowę z Ministerstwem Zdrowia o zmianach przepisów w zakresie transplantologii narządów gonadalnych. Jest to jeszcze formalnie niemożliwe, aczkolwiek jest coraz większe zapotrzebowanie z racji tego, że przeżywalność osób po chorobach nowotworowych jest coraz większa. 80 proc. nastolatków i młodych osób dożywają wieku dorosłego, chcą założyć rodziny i posiadać potomstwo, a zatem musimy iść z postępem, bo w większości krajów europejskich jest już to możliwe.
Nowa dyrektor wskazuje również na potrzebę pomocy dzieciom z problemami laryngologicznymi. Wynika to z coraz powszechniejszego problemu z niedosłuchem u dzieci.
- Pomysłem na ten rok jest rozpoczęcie implantacji ślimaków laryngologicznych dla osób głuchych i niedosłyszących. Ten problem dotyka coraz większą grupę osób. 5/6 dzieci na 10 ma już problem z niedosłuchem, co jest wręcz uważane za chorobę cywilizacyjną. W naszym regionie nie było takiej możliwości do tej pory, aby dzieci były implantowane, natomiast wprowadzenie tych dzieci w świat dźwięków, jest dla nas bardzo istotny – wspomina dr Ćwik.
Ponadto, zmiany mają dotyczyć również pracowników. Jak wspomniała nowa dyrektor „Pracownicy medyczni muszą mieć możliwość kształcenia, a później uzyskania zatrudnienia w dziedzinach, w których się kształcą.”. Ma zostać stworzona strategia kształcenia specjalistów od pediatrii, aby szpital miał własnych specjalistów i nie nie musiał angażować osób z zewnątrz.
Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska podkreślił, że placówka o tak ogromnym potencjale potrzebuje osoby kompetentnej, która pomoże przyczynić się do jej rozwoju. Rektor liczy na to, że szpital stanie się drugim Centrum Zdrowia Dziecka.
Nowa dyrektorka ma tytuł doktora nauk społecznych w zakresie ekonomii i finansów uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką UMCS oraz ówczesnej Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania podmiotami leczniczymi. Od 2019 r. była dyrektorem w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, a wcześniej pracowała jeszcze w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ oraz pełniła funkcję prezesa zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim.