Gdzie warto pójść w czwartek? Przedstawiamy harmonogram dzisiejszych imprez w mieście.
WYDARZENIE
Spotkanie wokół „Księgi Cudów Widzącego”, godz. 17, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
„Księga cudów Widzącego” jest zbiorem opowieści o Jakubie Izaaku Horowicu, Widzącym z Lublina, charyzmatycznym przywódcy ruchu chasydzkiego. Przez sto lat od jego śmierci (1815) opowieści te funkcjonowały wyłączni w tradycji ustnej. Po raz pierwszy zostały opublikowane w języku jidysz w 1911 roku. Księga została wykorzystana m.in. przez Martina Bubera przy pisaniu „Goga i Magoga”. W dwusetną rocznicę śmierci Widzącego prezentujemy pierwsze wydanie opowieści w języku polskim. Gościem spotkania będzie Jan Doktór, tłumacz. Spotkanie poprowadzi Yaron Karol Becker.
Równowaga słowa, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Otwarte spotkania z młodymi przedstawicielami ukraińskiej mniejszości narodowej mieszkającymi w Lublinie, podczas których rozmawiać będziemy o możliwościach kreatywnej współpracy na rzecz poprawy dialogu polsko-ukraińskiego. Będą to spotkania o swobodnej formie, połączone z nauką języka ukraińskiego i polskiego, również potocznych zwrotów używanych na co dzień przez młodych ludzi, po jednej i drugiej stronie.
Koncert: Fraktale godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny
Polsko-białoruski duet folkowy złożony z dwóch multi-instrumentalistów, z których każdy gra co najmniej na dwóch instrumentach jednocześnie. Projekt powstał w 2009 r. w lesie pod Lublinem, ale dopiero jesienią 2014 r. muzycy otworzyli się na publikę ze swoim projektem. Fraktale czerpią inspirację z przyrody oraz muzyki ludowej różnych części świata. Część instrumentów, na których grają, stworzyli sami, np. lira korbowa lub didgeridoo.
Rockoteka, godz. 21, Klub Graffiti, ul. Piłsudskiego 3, wstęp 5 zł.
W każdy czwartek TYLKO ROCK - najbardziej czadowe imprezy w mieście. Odwieczna Rockoteka w Graffiti to niepowtarzalna atmosfera wciąż żywego Rocka.
Koncert: Blokowiska godz. 21.30, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny
Trio muzyków poruszających się w kręgach folku, jednak czerpiących wiele także z innych innych gatunków muzycznych, takich jak dubstep, drum’n'bass oraz szeroko rozumiana muzyka alternatywna
KINO
Kino Perła: „Przegląd filmów deskorolkowych i surfingowych”, godz. 21, ul. Bernardyńska 15, wstęp wolny
SPEKTAKL
W Nowym Kinie: kino + teatr improv, godz. 21, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Wypadkowa dwóch światów: filmu niezależnego i teatralnego improv. Spektakl improwizowany, inspirowany filmem. W kluczowym momencie przygotowany film zostanie przerwany i oddany w ręce aktorów. Nie wiedzą jaki to będzie film. Czy uda im się trafić w oryginalne zakończenie? Czy może wyimprowizują zakończenie alternatywne? Jeśli chcecie zobaczyć jak postaci z filmu wychodzą na deski teatralne...
WYSTAWA
Wernisaż wystawy „Korzenie”, godz. 18, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Sztuka Karoliny Matyjaszkowicz, łowiczanki po Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, to zjawisko. Mamy tu trochę makabreski, utkanej z ludowych diabolików, śmierci i pięknych dziewann w krajankowych spódnicach. Zamknięte w formacie obrazu tworzą poniekąd rodzaj sielskiego pejzażu noszącego znamiona realizmu magicznego. Czy jest to jeszcze sztuka naiwna czy też z niej naigrawanie? Pod całą otoczką ludowości i skrajnie folklorystycznych elementów kryje się dojrzała i przemyślana twórczość tej wybitnej Artystki. Chylmy czapki z głów, bo Karolina Matyjaszkowicz przemyca nam magiczne treści pod przykrywką wysmakowanego i wirtuozerskiego warsztatu.
WARSZTATY
Freestyle Football, godz. 15, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Freestyle football to sztuka wykonywania ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką nożną. Freestyle football wywodzi się z piłki nożnej i powstał na skutek udoskonalania i wymyślania nowych sztuczek piłkarskich. Dyscyplina ta daje dużo możliwości, łączy taniec, akrobatykę, a czasami nawet teatr. Podczas zajęć będzie można nauczyć się podstaw, historii dyscypliny, jak również nowych ewolucji. Prowadzący Rafał Kobylarczyk.
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, godz. 17, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, wstęp wolny
To zaproszenie do wspólnego muzykowania, którego finałem będzie granie do tańca na wieczornych potańcówkach jarmarkowych. Repertuar orkiestry stanowić będą tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, walce i fokstroty. Podczas spotkań warsztatowych będzie także możliwość skorzystania z zapisu nutowego wybranych melodii, ale główna część pracy odbywać się będzie metodą przekazu bezpośredniego – „na ucho”.
Tai-Chi, godz. 17.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
W XII w. Zhang San-Feng stworzył styl walki, który miał przeciwstawić się dotychczasowym technikom. Podstawowym założeniem stało się ograniczenie użycia siły do neutralizacji ataku przeciwnika. Regularna praktyka Tai Chi korzystnie wpływa na nasz organizm, podnosi odporność, wzmacnia mięśnie i stawy. Poprawia funkcje wszystkich organów wewnętrznych, wpływając na zdrowie, ogólne samopoczucie i długość życia.