Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2002 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Kolumna niezgody

Do grona krytyków projektu kolumny św. Michała, która ma stanąć na Placu po Farze, dołączyli pracownicy naukowi z Instytutu Historii Sztuki na KUL. Miasto nie rezygnuje z budowy rzeźby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolumna u podstawy ma przypominać pień drzewa. Wyżej rzeźba byłby regularną kolumną przechodzącą w krzyż. Na szycie znajdowałby się reflektor emitujący w górę strumień światła. Rzeźba ma mieć 12 metrów wysokości.
Ideę budowy kolumny–rzeźby forsuje miasto. Ma ona stanąć na Placu po Farze. W miejscu, gdzie stał kościół św. Michała, jedna z najstarszych świątyń Lublina.
Projekt budzi poważne zastrzeżenia służb konserwatorskich. Do grona krytyków kolumny dołączyli ostatnio pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL. – Pomysł stawiania na Placu po Farze takiego obiektu jest bezsensowny. Budowa była sprzeczna z zasadami konserwacji zabytków – wyjaśnia prof. Lechosław Lameński, dyr. Instytutu Historii Sztuki KUL. – To co zaproponowano, nie powinno się znaleźć w miejscu o tak dużej tradycji historycznej i artystycznej.
Wcześniej pomysł budowy negatywnie ocenili eksperci z warszawskiego Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Zarzucają rzeźbie „brak współbrzmienia z architektonicznym otoczeniem staromiejskim”. Sama kolumna „jawi się jako agresywna i abstrakcyjna zarówno pod względem treści jak i wyrazu plastycznego”. Konkluzja? Budowa rzeźby św. Michała „byłaby sprzeczna z przyjętymi zasadami ochrony i konserwacji historycznych zespołów urbanistycznych”.
Z krytyką projektu kolumny św. Michała nie zgadza się Zarząd Miasta Lublina. – To są bardziej deklaracje „co się komu podoba”. Nie ma w nich wystarczających argumentów merytorycznych przesadzających, że kolumna nie powinna się pojawić – twierdzi Tomasz Białopiotrowicz, członek Zarządu Miasta. – Nie widzę powodów, dla których nie można wprowadzić elementów nowoczesnych w strefę zabytkową.
Miasto zapowiada, że nie zrezygnuje z kolumny.
Ostateczne stanowiska konserwatora w sprawie rzeźby poznamy w ciągu kilku dni. – Weźmiemy pod uwagę wszystkie opinie i ekspertyzy – podkreśla Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Trzeba się zastanowić, czemu ta kolumna ma służyć. Zdaniem zwolenników kolumny, ma ona wypełnić pustkę po farze. Czy jednak 12-metrowa kolumna jest w stanie wypełnić przestrzeń po wysokim na 75 kościele w Lublinie? Upamiętnić to święte miejsce może przecież także kameralny krzyż.

Lubelska fara

Kościół św. Michała zbudowano w drugiej połowie XIII wieku. Fundatorem świątyni był Leszek Czarny, któremu – jak głosi legenda – w miejscu przyszłego kościoła ukazał się Michał Archanioł zapowiadając zwycięstwo nad Jadźwingami. W XV w. była to najwyższa budowla Lublina. W XVIII w. zaczęła popadać w ruinę. W 1856 r. kościół ostatecznie rozebrano.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty