W poniedziałek w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie przeprowadzone będą pierwsze zabiegi usunięcia przerostu prostaty najnowocześniejszym urządzeniem na świecie. Szpital wydzierżawił wart blisko milion zł tzw. zielony laser.
Jest to pierwsze urządzenie na terenie naszego województwa. Szpital na razie je dzierżawi, jednak jeśli zacznie na siebie zarabiać, jest szansa na zakup lasera.
Dotychczas urolodzy lecząc przerośnięty gruczoł krokowy stosowali bardziej inwazyjną metodę. Dzięki użyciu zielonego lasera pacjent jest znieczulany miejscowo i po kilku godzinach od zabiegu może iść do domu. Przeciwwskazania są minimalne. Zabieg w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga również cewnikowania pacjenta.
Już w poniedziałek przekonają się o tym dwaj pierwsi chorzy. Zabiegi wykona kierownik Kliniki Urologicznej Centralnego Szpitala Wojskowego MON w Warszawie prof. Henryk Zieliński.
– Na przerost prostaty cierpi co drugi mężczyzna powyżej 50. roku życia – dodaje dr Jędzura. – Nowoczesna metoda jest nie tylko mniej uciążliwa dla pacjenta, ale umożliwia wyleczenie większej liczby chorych.
Jednak najważniejszą zaletą zastosowania zielonego lasera jest znaczne zmniejszenie ryzyka powikłań: zaburzenia czynności seksualnych (erekcji), nietrzymania moczu czy wytrysku wstecznego. Zabiegom mogą być również poddawani pacjenci z niewydolnością krążeniową czy chorobami kardiologicznymi.
Szpital kolejowy finalizuje dodatkowo zakup nowoczesnego lasera do kruszenia kamieni nerkowych. (tom)