UOKiK wydał zgodę na przejęcie Bogdanki przez koncern Enea. W ten sposób powstanie jedno z największych przedsiębiorstw paliwowo-eneregetycznych w Polsce.
– Brak jest rynków wspólnych dla uczestników koncentracji. Enea działa przede wszystkim na rynku wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, zaś Bogdanka – wprowadzania do obrotu węgla kamiennego energetycznego – stwierdza Urzęd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Urząd zbadał powiązania pomiędzy przedsiębiorcami. Bogdanka jest głównym dostawcą węgla kamiennego dla Enei, która z kolei jest kluczowym odbiorcą przejmowanej spółki. Udział Bogdanki w rynku wprowadzania do obrotu węgla kamiennego, który ma charakter europejski, kształtuje się poniżej 5 proc. Również udział Enei w europejskim rynku zakupu węgla kamiennego energetycznego wynosi poniżej 5 proc.
– Wejście najlepszego polskiego przedsiębiorstwa górniczego do nowoczesnej grupy paliwowo-energetycznej wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa i zwiększy naszą konkurencyjność – podkreśla Krzysztofa Zamasza, prezes Enei. –Serdecznie witamy kopalnię Bogdanka w Enei!
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Już po nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Bogdanki 15 października, na którym nie zagłosowano nad zmianą statutu, Enea była pewna przejęcia Bogdanki. Właściciele akcji kopalni zadeklarowali chęć sprzedania grupie energetycznej ponad 64,57 proc. akcji LWB. Ostatnim warunkiem, aby przejecie się udało, była wczorajsza zgoda prezesa UOKiK. Za akcję Bogdanki Enea płaci 67,39 zł.