Rada Miasta zdecyduje, czy u zbiegu al. Spółdzielczości Pracy i ul. Magnoliowej staną nowe bloki mieszkalne. Dwie spółki planują tu nawet 470 mieszkań. Ponieważ nie jest to grunt przeznaczony pod bloki, inwestorzy chcą skorzystać z ustawy „lex deweloper”. Pierwsza decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu.
Deweloperzy zainteresowali się działkami przy al. Spółdzielczości Pracy naprzeciw galerii handlowej Olimp. Chodzi o grunty położone przy głównej drodze pomiędzy spółdzielnią MUSI a blokiem przy ul. Mariańskiej 3.
Nie można, ale można
Przeznaczenie tych nieruchomości określa plan zagospodarowania uchwalony już 18 lat temu przez Radę Miasta. Plan wyznacza tu „teren aktywności gospodarczej z podstawowym przeznaczeniem pod różnego rodzaju działalność produkcyjno-wytwórczą z usługami towarzyszącymi”. Zabudowa mieszkaniowa jest więc wykluczona.
To ograniczenie można jednak ominąć korzystając z ustawy „lex deweloper”. Dopuszcza ona budowę mieszkań na nieprzeznaczonych do tego terenach, pod warunkiem uzyskania zgody Rady Miasta.
O taką zgodę w przypadku gruntów naprzeciw Olimpu będzie się starać dwie firmy.
Jedna planuje dwa bloki
Lubelska spółka AMB Kwadrat jeszcze kompletuje dokumenty do oficjalnego wniosku. Jednym z wymaganych dokumentów jest wydana kilka dni temu przez Urząd Miasta decyzja środowiskowa.
Z decyzji jasno wynika, jakie zamiary ma deweloper. Planuje postawić dwa bloki mieszkalne o wysokości czterech i pięciu pięter. W większym byłoby 136 mieszkań, a w mniejszym 88. – Nie przewiduje się lokali usługowych w parterze projektowanych budynków – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Podziemny parking ma pomieścić 175 samochodów, a na poziomie terenu przewidywanych jest 59 miejsc postojowych.
Drugi planuje jeden blok
O krok dalej jest lubelska spółka Parexbud Dom Plus, która złożyła już wniosek w trybie „lex deweloper”. Nad wnioskiem i dołączoną do niego koncepcją już 19 listopada głosować mają radni. – Planowane jest skierowanie tej sprawy na najbliższe posiedzenie Rady Miasta – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.
Deweloper stara się o zgodę na ośmiopiętrowy blok, w którym miałoby się znaleźć od 200 do 246 mieszkań. Cały parter budynku zajęłyby lokale usługowe i handlowe o łącznej powierzchni 1770 mkw.
Pod blokiem miałby się znaleźć dwupoziomowy garaż podziemny mający pomieścić 356 samochodów. Na poziomie terenu, od strony al. Spółdzielczości Pracy miałyby się znaleźć przed blokiem kolejne 34 miejsca parkingowe.
Tym razem będzie zgoda?
Do tej pory żaden z inwestorów nie dostał od Rady Miasta Lublin zgody na budowę w trybie „lex deweloper”. Radni odmówili już firmom planującym budowę bloków przy Relaksowej, Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej i Gospodarczej.
Jednak przyszłotygodniowe głosowanie nad wnioskiem spółki Parexbud Dom Plus jako pierwsze może się zakończyć inaczej, choć oczywiście nie musi. Dlaczego akurat ten inwestor może mieć większe szanse od poprzednich?
Już w styczniu 2019 r. radni pozwolili na rozpoczęcie prac nad zmianą planu zagospodarowania terenów między al. Spółdzielczości Pracy, Magnoliową i Bazylianówką a zabudową przy Mariańskiej. Zgodzili się wtedy z planistami Ratusza, których zdaniem „zasadna jest zmiana” przeznaczenia terenu „na funkcję mieszkaniowo-usługową”, bo ta część miasta ulega „znaczącym transformacjom” a „funkcja przemysłowo-składowa zanika”.