Policjanci z Lublina oraz z Zamościa rozdawali maseczki ochronne mieszkańcom. Przypominali także o obowiązku zasłaniania ust oraz nosa i instruowali, jak poprawnie zakładać maseczki.
Lubelscy policjanci rozpoczęli akcję rozdawania maseczek w piątek. To wspólna inicjatywa funkcjonariuszy oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie.
- Policjanci doskonale wiedzą, jak ważne podczas epidemii jest stosowanie środków ochrony. Zdajemy sobie również sprawę, jak bardzo potrzebują ich teraz ludzie, którzy z uwagi na wiek, bądź trudną sytuację życiową, nie zawsze są w stanie sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo - czytamy na stronie lubelskiej policji.
Mundurowi mieli do rozdania 1000 maseczek uszytych przez pracownice z Wydziału Zaopatrzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz przez wolontariuszy.
W weekend również policjanci z Zamościa rozdawali maseczki ochronne napotkanym mieszkańcom powiatu zamojskiego.
- Maseczki, którymi podzielili się policjanci z mieszkańcami, pochodzą m.in. z akcji charytatywnej #szyjemymaseczki „Widzialna Ręka Zamość i okolice”. W akcję zaangażowana jest zrzeszona na portalu społecznościowym grupa mieszkańców powiatu zamojskiego wspierająca osoby, które potrzebują pomocy w czasie panującej pandemii - czytamy na stronie KWP w Lublinie.
Maseczki ochronne - obowiązujące obostrzenia [źródło: Lubelska policja]
Nakaz ten obowiązuje:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się co najmniej 2 osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
- na drogach i placach
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny
- na terenie nieruchomości wspólnych
Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są m.in.:
- dzieci do ukończenia 4. roku życia
- osoby podróżujące samochodem samotni lub z dzieckiem do ukończenia 4. roku życia
- osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane)
- osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów
- duchowni sprawujący kult religijny
- kierowcy publicznego transportu zbiorowego lub kierujący samochodem wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób
- żołnierze podczas zadań służbowych