Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 listopada 2007 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Masaż informacyjny

Rozmowa z prof. Michaelem Szporerem, wykładowcą dziennikarstwa University of Maryland

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Iraku zginął polski żołnierz st.kapral Andrzej Filipek z lubelskiej jednostki wojskowej. Lubelska prasa o tym napisała, a minister obrony zapowiedział akcję sądową przeciwko dziennikarzom. Co Pan na to, jako nauczający m.in. dziennikarstwa śledczego i wojennego?

- Zacznę od banału. Dziennikarstwo jest w świecie Zachodu, a Ameryce szczególnie, gwarantem demokracji. To g w a r a n t o w a n i e demokracji odbywa się w warunkach sporu czy konfliktu z władzą wykonawczą. Skala tego sporu lub konfliktu zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu władza rozumie, że ma służyć ludziom. Nie zawsze to rozumie i wówczas ulega pokusie dyrygowania demokracją czy konkretniej - mediami. Dziennikarze często docierają do wiadomości niewygodnych dla rządu. Opierając się na Pierwszej Poprawce do Konstytucji USA (o wolności słowa i prasy) czesto podejmują decyzję o ich ujawnieniu, bowiem wynika to bezpośrednio z litery tej Poprawki. Nawet nie podając źródeł informacji, za co mogą być nawet sądzeni i skazani.
Gdy dochodzi do reglamentowania przez władzę, co ludziom mówić, kiedy i jak, - dzieje się niedobrze. Myślę, że jest to przypadek konfliktu polskiego ministra obrony z Gazetą Wyborczą.

• Co w Ameryce powinien zrobić dziennikarz, kiedy dostaje wiadomość o śmierci żołnierza, ale nie może się o tym dowiedzieć oficjalnie od rzecznika resortu obrony?

- Powinien zachowywać się jak dziennikarz. Dotrzeć do wszelkich możliwych źródeł, aby powziętą wiadomość zweryfikować. Najlepiej na tzw. scenie wydarzenia. Jeżeli nie jest to możliwe bezpośrednio, poprzez relację innych osób.
• Czy SMS-y innych żołnierzy, którzy widzieli poległego są wiarygodnym źródłem?

- Oczywiście są. Jeżeli jest ich kilka, wiadomo skąd je nadano, z czyich telefonów komórkowych oraz uda się także do nich dodzwonić, trudno kwestionować takie źródło jako bezwartościowe.

• Co ma robić reporter, jeżeli mając z takiego źródła wiadomość nie może dodzwonić się do rzecznika armii?

- Na ogół, w dzisiejszych czasach, a w każdym razie w USA, nie jest to czynność nastręczająca trudności. Gdyby jednak one występowały, a dziennikarz powziął przekonanie, że może chodzić o intencjonalne unikanie kontaktu, powinien podejmować ryzyko i upubliczniać wiedzę, jaką zdobył. Najlepiej akcentując też trudności, jakie napotkał w procesie weryfikacji.

• Czy w Stanach Zjednoczonych można podawać o ofiarach wojennych; poległych czy rannych, nim sama armia nie dotrze do rodzin poległych z tragiczną nowiną?

- O samych ofiarach - tak. W kwestii personaliów, zwyczajowo czeka się, aż zostaną upublicznione przez resort obrony. Następuje to zwykle po poinformowaniu rodziny. Są oczywiście wyjątki, kiedy np. ginie osoba powszechnie znana, są liczni świadkowie śmierci i jest ona szybko zmedializowana. Na przykład, w przypadku zamachu na jakiegoś generała, który zostanie ranny...

• Historia zna jednak przykłady, gdy armia unika informowania z jakichś swoich powodów.

- Owszem. Dzieje się tak najczęściej w przypadku operacji tajnych lub takich, które mają pozostać tajne do jakiegoś czasu. Tak było chociażby w przypadku słynnego desantu w Zatoce Świń na Kubie. Bywa, że mamy do czynienia także do czynienia ze zjawiskiem... masażu informacji. Chodzi o takie podanie informacji, aby służyła ona jakimś celom podającego. Na przykład - w jego ocenie - patriotycznym. Gdy decydentom wydaje się np., że lepiej jest gdy o śmierci prostego żołnierza informuje publicznie wysoki oficjel w stosownej atmosferze, np. konferencji prasowej na ten cel zwołanej. Albo, gdy intencją jest poczekanie z komunikatem do jakiegoś innego wydarzenia, któremu ma on służyć. Masaż informacyjny jest zjawiskiem znanym i dobrze opisanym w dziennikarstwie.

• Jak długo trwa inforomowanie amerykańskich rodzin o poległych w Iraku i jak się to odbywa?
- Dowódca jednostki poległego przekazuje informację do dowództwa regionalnego, a to do Pentagonu. Stamtad informacja przechodzi do jednostki wojskowej lub jednostki rezerwy najbliższej miejsca zamieszkania rodziny. Ona z kolei potwierdza ją zwrotnie z Pentagonem. Następnie do rodziny delegowanych jest przynajmniej dwóch oficerów (rzadziej podoficerów) w mundurach galowych, przy dołożeniu starania, aby jeden z nich był kapelanem. Udają się niezwłocznie ze swą bolesną misją. Mówimy tu o kilku godzinach. Czasem, gdy miejsce zamieszkania rodziny jest odległe o kilkunastu.
• Czy w realiach amerykańskich byłoby możliwe domaganie się od gazety wycofania już podanej informacji o śmierci (nie samym nazwisku!) żołnierza z argumentacją, że nie wolno tego robić dopóki wojsko nie powiadomi rodzinny poległego? Czy możliwy byłby osobisty atak medialny ministra na dziennikarza?

- Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Choć może w przypadku tego konkretnego ministra (Aleksandra Szczygło - przyp. DW) jest to nadmierny deficyt wyobraźni.


* PODCZAS PRZYSZŁOROCZNEJ WIZYTY W POLSCE, PROF. MICHAEL SZPORER W BĘDZIE GOŚCIEM KILKU UCZELNI. W LUBLINIE, W WYŻSZEJ SZKOŁY DZIENNIKARSTWA IM. MELCHIORA WAŃKOWICZA POPROWADZI ZAJĘCIA Z POLITYCZNEGO DZIENNIKARSTWA ŚLEDCZEGO ORAZ TAKICH ZJAWISK JAK "SPIN” I "MASAŻ INFORMACJI”.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty