Nie będzie już otwartych konkursów na prezesów miejskich spółek. Prezydent Lublina z roku na rok łagodził przepis wymagający takich konkursów dopisując kolejne wyjątki, aż całkiem go skreślił. Następnego dnia Ratusz poinformował o nowym prezesie LPEC
Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej będzie kierować Jolanta Jańczak, ostatnio pełniąca funkcję dyrektora lubelskiego oddziału spółki PGE Obrót.
Dotychczasowy prezes LPEC, Lech Kliza ma być wiceprezesem, takie też stanowisko zachował Włodzimierz Wysocki.
Konkursu na stanowisko prezesa LPEC nie było, bo dzień wcześniej prezydent zmienił zasady powoływania szefów miejskich spółek
Zasady wyboru określa prezydenckie zarządzenie o zasadach nadzoru miasta nad miejskimi spółkami. Wydane zostało na początku 2012 r. W pierwotnym brzmieniu mówiło, że prezesa wybiera się w publicznym konkursie i nie robiło żadnych wyjątków.
Takie wyjątki pojawiły się później, bo prezydent kilkakrotnie zmieniał zasady. Po niecałym roku dopisał do zarządzenia, że konkurs nie jest wymagany, jeśli prezesem miałaby zostać osoba z kierowniczym doświadczeniem w giełdowych spółkach. Zaraz potem szefem Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej został Mirosław Taras, były prezes giełdowej spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”. – Zarządzenie nie zostało napisane pod konkretną osobę – zapewniał Krzysztof Żuk, prezydent miasta.
W kwietniu 2015 r. do konkursu nie musi też stawać prezes, który „uzyskał absolutorium za ostatni pełny rok pełnienia funkcji.”. A w styczniu 2016 r. z konkursu prezydent zwolnił osoby, które były lub są w zarządach spółek samorządowych lub spółek Skarbu Państwa. Niecałe dwa tygodnie potem Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zaczął kierować wiceprezes miejskich wodociągów.
Teraz konkursów nie będzie wcale. Znoszące ten wymóg zarządzenie prezydent miasta podpisał w środę.
– Zgodnie z nowymi przepisami tzw. ustawy kominowej, dla wyłonienia członków zarządu spółek Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego nie ma obowiązku przeprowadzania konkursów – wyjaśnia jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Dotychczas obowiązujące zasady nadzoru właścicielskiego gmina dostosowywała odpowiednio do zasad obowiązujących w spółkach Skarbu Państwa.
Jak podaje Ratusz, w drodze konkursu wybrani zostali czterej obecnie urzędujący prezesi miejskich spółek: Tomasz Fulara kierujący MPK Lublin, Dariusz Kocuń stojący na czele TBS „Nowy Dom” oraz Grzegorz Siemiński będący prezesem Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Sławomir Matyjaszczyk, prezes miejskich wodociągów.