Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 czerwca 2023 r.
19:28

Noc Kultury. Co zobaczyć, gdy nie wiesz co zobaczyć

Autor: Zdjęcie autora agdy
Tu mi kaktus wyrośnie. Ukraińskie seniorki i członkinie Otulania Włóczką przygotowały instalację, która będzie eksponowana na uliczce Ku Farze
Tu mi kaktus wyrośnie. Ukraińskie seniorki i członkinie Otulania Włóczką przygotowały instalację, która będzie eksponowana na uliczce Ku Farze

W jednym ze spektakli występuje aktorka, której nie było na świecie, gdy powstała Noc Kultury. Inny uczestnik był pięcioletnim dzieckiem w momencie inauguracji miejskiego festiwalu. Jutro Lublin nie kładzie się spać. Z 3 na 4 czerwca, już po raz siedemnasty artyści zmienią miasto nie do poznania...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizatorzy i twórcy przygotowali ponad setkę atrakcji. Jedne tak oczywiste jak wyprawa na Wieżę Trynitarską czy kolejna praca Jarosława Koziary przez mniej obligatoryjne koncerty na boisku lub kolacja przy świecach w szkole. Będą też zjawiska fantastyczne, bo kaktusy miłe w dotyku nie zdarzają się często. A tak będzie z 3 na 4 czerwca w Lublinie.

Tegoroczna edycja jest przygotowana pod hasłem „połącz kropki” czyli wędruj spontanicznie lub strategicznie od wydarzenia do wydarzenia. Gdyby ktoś potrzebował sugestii, oto one.

Przyroda na placu Po Farze

„Plac po…” to plac Po Farze w zupełnie innej odsłonie, a wszystko za sprawą trawy rozłożonej we wnętrzu murów kościoła oraz drzewa, które stanie w nawie głównej. Ponadto znajdziemy tam instalację świetlną – „Pszczołę” – wykonaną z metalu i materiału, która po zmierzchu zwróci uwagę ciepłym światłem.

Z balkonu kamienicy na Grodzkiej 7 będzie zwisać „Wisteria” – kojarzona z kulturą wschodu, gdzie oznacza szczęście, witalność, nowy początek oraz powitanie kogoś w nowym mieście, domu czy wyrażanie uczuć komuś wyjątkowemu.

Natura na ul. Ku Farze, placu Rybnym i Zaułku Hartwigów

Najwęższa ulica Lublina ponownie przejdzie metamorfozę. Odnajdziemy tam kaktusy (patrz okładka), które będzie można głaskać oraz instalację artystyczną „Miasto Zieleńsię”, przypominającą, że natura może być obecna w każdym miejscu i czasie. Spotkamy wykonane z ceramiki „Fantastyczne Stwory Lublina”.

Na placu Rybnym czekają posągi bóstw z mitologii słowiańskiej („RDZEŃ PRZ[]SZŁOŚCI”) oraz „Szklany ogród” – botaniczna interpretacja szkła artystycznego. W Zaułku Hartwigów znajdziemy mural „Ostatnie ugryzienie”.

Stare meble w świetle

Więcej światła!, to instalacja artystyczna Warsztatów Kultury, organizatora Nocy Kultury. Przy ul. Grodzkiej 7 (patio) będzie ją można oglądać od godz. 21.30 do 2 nad ranem. Autorzy połączyli stare meble z niezliczonymi lampami. Nieoczywisty charakter instalacji podkreśla lokalizacja pośród starych murów staromiejskiej kamienicy. Za realizacją stoją: Stowarzyszenia Emaus oraz Komis meblowy Maniek

Między trawą a muchomorem

Ulica Szambelańska zostanie, podobnie jak plac Po Farze przykryta dywanem z żywej trawy, stając się rajem dla miłośników natury. Nad głowami publiczności zawiśnie „Ogród osobliwości”. Znajdziemy tam również instalację artystyczną – „Muchomora” – trującego przedstawiciela trzeciego królestwa w rozmiarze XXL.

Pałac, mapping i Japończycy

Od godz. 22 do 2 nad ranem, na fasadzie Pałacu Czartoryskich na placu Litewskim będzie cyklicznie powtarzana „Arka”. Niezwykle barwna opowieść z przesłaniem, by żyć pełnią życia. Japońscy artyści wizualni Kiyoko Ishii i Toshikazu Toyamy w magiczny sposób ożywią mury zabytkowego budynku, zabierając nas w podróż pełną żywiołów i elementów natury. 

Królewna wysoko

Od godz. 19 do północy na placu Litewskim tańce w powietrzu. Zobaczymy podniebną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach przedstawioną z przymrużeniem oka – ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Drugi pokaz – „Show me how you burlesque” – inspirowany musicalem „Burlesque”. Na scenie jednocześnie będzie występować 17 artystek. Oprócz tego podczas występów solowych zaprezentuje się ok. 55 dzieci i dorosłych reprezentujących Strefę Wysokich Lotów.

Natura na ul. Ku Farze, placu Rybnym i Zaułku Hartwigów

Najwęższa ulica Lublina ponownie przejdzie metamorfozę. Odnajdziemy tam kaktusy (patrz okładka), które będzie można głaskać oraz instalację artystyczną „Miasto Zieleńsię”, przypominającą, że natura może być obecna w każdym miejscu i czasie. Spotkamy wykonane z ceramiki „Fantastyczne Stwory Lublina”.

Na placu Rybnym czekają zaś posągi bóstw z mitologii słowiańskiej („RDZEŃ PRZ[]SZŁOŚCI”) oraz „Szklany ogród” – botaniczna interpretacja szkła artystycznego. W Zaułku Hartwigów znajdziemy mural „Ostatnie ugryzienie”.

Teatralna Noc Kultury

Tej niezwykłej nocy teatr wychodzi na ulicę. Między godz. 19 a 21 przy ul. Archidiakońskiej 7 dwa spektakle pt. „Współbycie”, które opowiedzą nam o relacji człowieka z naturą. Z kolei „Arka” to kameralny, interaktywny spektakl familijny oparty na historii biblijnego Potopu. Tuż obok znajduje się instalacja artystyczna „7 dni” – walizka, która każdemu kojarzy się z czymś innym. Podróżą, wspomnieniami, a może przygodą?

Muzyka na boisku

Na Scenie Klasycznej na boisku ZSE im. A. i J. Vetterów, ul. Żmigród 10, wystąpią fantastyczni muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych regionu. Wieczór zwieńczy walc pożegnalny w wykonaniu Stowarzyszenia Wschód Kultury i Chóru Politechniki Lubelskiej. Koncert będzie trwał od godziny 19 do północy.

Nocny Parkiet do tańczenia

Koło Ratusza na ul Lubartowskiej wieczór z Dj-em, potańcówka „Na ludowo, na Jazzowo” w wykonaniu zespołu Jazz Quintet. W tym miejscu również „RETRO-SPEKCJE” – zbiór fotografii kostiumowej Pawła Adamca oraz instalacja artystyczna „Pajęczyna w czterech porach roku”. Oprócz tego performance „Yayoi Kusama w Lublinie / Przyklej kropki”.

Po angielsku

Od godz. 20 do 22 i od 22.30 do 00.30 Nocne zwiedzanie – spacer po Lublinie w j. angielskim organizowany przez Martin’s City Tours. Start punkt informacyjny plac Łokietka

Komunikacja gratis

W godzinach 22:50 – 2:30, linie N1, N2 i N3 będą jeździć co 15 minut, a w godzinach 2:30-4:30 – co 60 minut. UWAGA! W komunikacji nocnej podczas Nocy Kultury nie musimy kasować biletów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty