Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2016 r.
8:32

Nowe obwody szkół, nowy egzamin na koniec podstawówki. Co z gimnazjami?

48 38 A A
Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)
Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)

W 2019 roku gimnazja mają przestać istnieć. MEN zapewnia, że żaden nauczyciel pracy nie straci, ale związkowcy w to nie wierzą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszymy się z tego zwycięstwa – przyznają inicjatorzy ubiegłorocznej lubelskiej dziecięcej akcji likwidacji gimnazjów, ale komentować zapowiadanych zmian już nie chcą. – W szkole nawet sami nauczyciele w tych kwestiach są podzieleni – przyznają gimnazjaliści.

System się nie sprawdził

W piątek minister edukacji Anna Zalewska przestawiła szczegółowe założenia oświatowej reformy. Najważniejsze z nich to likwidacja gimnazjów. Za 3 lata szkoły te przestaną istnieć. A już w przyszłym roku rekrutacji do gimnazjów nie będzie.

Będzie za to 8-letnia szkoła podstawowa. – Pierwsi uczniowie klasy VII rozpoczną naukę we wrześniu 2017 r. – zapowiada minister edukacji.

MEN stawia na małe szkoły, chce zmniejszyć obwody i ograniczyć dowożenie dzieci. – System z 1999 r. się nie sprawdził – stwierdza minister Zalewska. W jej przekonaniu, gimnazja wcale nie wyrównują szans edukacyjnych i nie podnoszą jakości kształcenia.

– Kiedyś byłem przeciwnikiem tworzenia gimnazjów – przyznaje Tadeusz Sławecki, były poseł PSL, który przewodniczył sejmowej komisji edukacji. Przez 7 lat pełnił też funkcję sekretarza i podsekretarza stanu w MEN. – Miałem zastrzeżenia co do stylu wprowadzania tego typu szkół. Bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania. Był wtedy wyż demograficzny, klasy liczyły blisko 40 osób. Teraz z perspektywy czasu i doświadczenia m.in. jako dyrektor różnego rodzaju szkół widzę, że gimnazja są dobrym ogniwem w systemie edukacyjnym. Świadczą o tym m.in. międzynarodowe badania OECD.

Zwolnień nie będzie?

Reforma zakłada też powstanie 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zmiany obejmą też szkoły zawodowe. W ich miejsce powstaną 3-letnie szkoły branżowe I stopnia i 2-letnie szkoły branżowe II stopnia.

– Wprowadziliśmy reformę kształcenia zawodowego, która była rozłożona na lata – od 2012 do 2017 r. PiS popierał te zmiany. Co się takiego stało, że w połowie tych działań wszystko wywracamy? – zastanawia się Sławecki.

MEN zapewnia, że w związku z planowanymi zmianami zwolnień nauczycieli nie będzie. – Robimy wszystko aby nauczyciela ustawowo zabezpieczyć – deklaruje minister edukacji.

– Bardzo chciałbym wierzyć, że tych zwolnień nie będzie – komentuje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP i wylicza: – W 496 gimnazjach w Lubelskiem jest zatrudnionych ok. 10 tys. nauczycieli. Przy tak dużej reformie trzeba być naprawdę dużym optymistą aby myśleć, że nikt pracy nie straci.

Nabór do VII i VIII klasy

Likwidowane gimnazja w ciągu 5 lat można przekształcić w podstawówkę. Dotyczy to również szkół niepublicznych.

– Jeśli będzie taka możliwość to być może ogłosimy nabór zarówno do VII jak też i VIII klasy. Żeby jakoś przetrwać. Dla nas cenne jest każde dziecko – mówi Elżbieta Nawrot, dyrektorka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Do planowych zmian szykują się też samorządy. Na ustalenie nowych obwodów szkół urzędnicy mają czas do 17 lutego 2017 r. – Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm to będziemy starali się projekt nowej sieci szkół przygotować w taki sposób aby było zagwarantowane dobro dziecka i aby zapewnić jak największą liczbę miejsc dla nauczycieli – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

W 12 lubelskich gimnazjach, które funkcjonują w odrębnych budynkach, prawdopodobnie powstaną podstawówki lub licea ogólnokształcące.

Nowe programy nauczania dla klas I, IV i VII szkoły podstawowej mamy poznać jesienią.

Obowiązkowy egzamin

Szkoła podstawowa ma kończyć się obowiązkowym egzaminem z czterech przedmiotów – języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii (zamiast przyrody). Egzamin potrwa dwa dni i będzie się składać z dwóch części – testowej i opisowej. Wyniki uzyskane na egzaminie nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły. Będą zaś stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Podwójna rekrutacja

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia rozpoczną naukę uczniowie kończący klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.

Nie będą uczyć się razem w jednych klasach. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach. Zaś absolwenci szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą też mogli kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Sonda: Co sądzisz o planowanych zmianach w systemie edukacji?

Liczba głosów: 961
44.12%
Popieram zapropowane zmiany
27.26%
Zmiany są potrzebne, ale nie takie
26.85%
Jestem przeciwko zmianom
1.77%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty