Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2016 r.
8:32

Nowe obwody szkół, nowy egzamin na koniec podstawówki. Co z gimnazjami?

Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)
Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)

W 2019 roku gimnazja mają przestać istnieć. MEN zapewnia, że żaden nauczyciel pracy nie straci, ale związkowcy w to nie wierzą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszymy się z tego zwycięstwa – przyznają inicjatorzy ubiegłorocznej lubelskiej dziecięcej akcji likwidacji gimnazjów, ale komentować zapowiadanych zmian już nie chcą. – W szkole nawet sami nauczyciele w tych kwestiach są podzieleni – przyznają gimnazjaliści.

System się nie sprawdził

W piątek minister edukacji Anna Zalewska przestawiła szczegółowe założenia oświatowej reformy. Najważniejsze z nich to likwidacja gimnazjów. Za 3 lata szkoły te przestaną istnieć. A już w przyszłym roku rekrutacji do gimnazjów nie będzie.

Będzie za to 8-letnia szkoła podstawowa. – Pierwsi uczniowie klasy VII rozpoczną naukę we wrześniu 2017 r. – zapowiada minister edukacji.

MEN stawia na małe szkoły, chce zmniejszyć obwody i ograniczyć dowożenie dzieci. – System z 1999 r. się nie sprawdził – stwierdza minister Zalewska. W jej przekonaniu, gimnazja wcale nie wyrównują szans edukacyjnych i nie podnoszą jakości kształcenia.

– Kiedyś byłem przeciwnikiem tworzenia gimnazjów – przyznaje Tadeusz Sławecki, były poseł PSL, który przewodniczył sejmowej komisji edukacji. Przez 7 lat pełnił też funkcję sekretarza i podsekretarza stanu w MEN. – Miałem zastrzeżenia co do stylu wprowadzania tego typu szkół. Bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania. Był wtedy wyż demograficzny, klasy liczyły blisko 40 osób. Teraz z perspektywy czasu i doświadczenia m.in. jako dyrektor różnego rodzaju szkół widzę, że gimnazja są dobrym ogniwem w systemie edukacyjnym. Świadczą o tym m.in. międzynarodowe badania OECD.

Zwolnień nie będzie?

Reforma zakłada też powstanie 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zmiany obejmą też szkoły zawodowe. W ich miejsce powstaną 3-letnie szkoły branżowe I stopnia i 2-letnie szkoły branżowe II stopnia.

– Wprowadziliśmy reformę kształcenia zawodowego, która była rozłożona na lata – od 2012 do 2017 r. PiS popierał te zmiany. Co się takiego stało, że w połowie tych działań wszystko wywracamy? – zastanawia się Sławecki.

MEN zapewnia, że w związku z planowanymi zmianami zwolnień nauczycieli nie będzie. – Robimy wszystko aby nauczyciela ustawowo zabezpieczyć – deklaruje minister edukacji.

– Bardzo chciałbym wierzyć, że tych zwolnień nie będzie – komentuje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP i wylicza: – W 496 gimnazjach w Lubelskiem jest zatrudnionych ok. 10 tys. nauczycieli. Przy tak dużej reformie trzeba być naprawdę dużym optymistą aby myśleć, że nikt pracy nie straci.

Nabór do VII i VIII klasy

Likwidowane gimnazja w ciągu 5 lat można przekształcić w podstawówkę. Dotyczy to również szkół niepublicznych.

– Jeśli będzie taka możliwość to być może ogłosimy nabór zarówno do VII jak też i VIII klasy. Żeby jakoś przetrwać. Dla nas cenne jest każde dziecko – mówi Elżbieta Nawrot, dyrektorka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Do planowych zmian szykują się też samorządy. Na ustalenie nowych obwodów szkół urzędnicy mają czas do 17 lutego 2017 r. – Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm to będziemy starali się projekt nowej sieci szkół przygotować w taki sposób aby było zagwarantowane dobro dziecka i aby zapewnić jak największą liczbę miejsc dla nauczycieli – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

W 12 lubelskich gimnazjach, które funkcjonują w odrębnych budynkach, prawdopodobnie powstaną podstawówki lub licea ogólnokształcące.

Nowe programy nauczania dla klas I, IV i VII szkoły podstawowej mamy poznać jesienią.

Obowiązkowy egzamin

Szkoła podstawowa ma kończyć się obowiązkowym egzaminem z czterech przedmiotów – języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii (zamiast przyrody). Egzamin potrwa dwa dni i będzie się składać z dwóch części – testowej i opisowej. Wyniki uzyskane na egzaminie nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły. Będą zaś stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Podwójna rekrutacja

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia rozpoczną naukę uczniowie kończący klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.

Nie będą uczyć się razem w jednych klasach. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach. Zaś absolwenci szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą też mogli kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Sonda: Co sądzisz o planowanych zmianach w systemie edukacji?

Liczba głosów: 961
44.12%
Popieram zapropowane zmiany
27.26%
Zmiany są potrzebne, ale nie takie
26.85%
Jestem przeciwko zmianom
1.77%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty