Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2016 r.
8:32

Nowe obwody szkół, nowy egzamin na koniec podstawówki. Co z gimnazjami?

Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)
Egzamin gimnazjalny (fot. archiwum)

W 2019 roku gimnazja mają przestać istnieć. MEN zapewnia, że żaden nauczyciel pracy nie straci, ale związkowcy w to nie wierzą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszymy się z tego zwycięstwa – przyznają inicjatorzy ubiegłorocznej lubelskiej dziecięcej akcji likwidacji gimnazjów, ale komentować zapowiadanych zmian już nie chcą. – W szkole nawet sami nauczyciele w tych kwestiach są podzieleni – przyznają gimnazjaliści.

System się nie sprawdził

W piątek minister edukacji Anna Zalewska przestawiła szczegółowe założenia oświatowej reformy. Najważniejsze z nich to likwidacja gimnazjów. Za 3 lata szkoły te przestaną istnieć. A już w przyszłym roku rekrutacji do gimnazjów nie będzie.

Będzie za to 8-letnia szkoła podstawowa. – Pierwsi uczniowie klasy VII rozpoczną naukę we wrześniu 2017 r. – zapowiada minister edukacji.

MEN stawia na małe szkoły, chce zmniejszyć obwody i ograniczyć dowożenie dzieci. – System z 1999 r. się nie sprawdził – stwierdza minister Zalewska. W jej przekonaniu, gimnazja wcale nie wyrównują szans edukacyjnych i nie podnoszą jakości kształcenia.

– Kiedyś byłem przeciwnikiem tworzenia gimnazjów – przyznaje Tadeusz Sławecki, były poseł PSL, który przewodniczył sejmowej komisji edukacji. Przez 7 lat pełnił też funkcję sekretarza i podsekretarza stanu w MEN. – Miałem zastrzeżenia co do stylu wprowadzania tego typu szkół. Bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania. Był wtedy wyż demograficzny, klasy liczyły blisko 40 osób. Teraz z perspektywy czasu i doświadczenia m.in. jako dyrektor różnego rodzaju szkół widzę, że gimnazja są dobrym ogniwem w systemie edukacyjnym. Świadczą o tym m.in. międzynarodowe badania OECD.

Zwolnień nie będzie?

Reforma zakłada też powstanie 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zmiany obejmą też szkoły zawodowe. W ich miejsce powstaną 3-letnie szkoły branżowe I stopnia i 2-letnie szkoły branżowe II stopnia.

– Wprowadziliśmy reformę kształcenia zawodowego, która była rozłożona na lata – od 2012 do 2017 r. PiS popierał te zmiany. Co się takiego stało, że w połowie tych działań wszystko wywracamy? – zastanawia się Sławecki.

MEN zapewnia, że w związku z planowanymi zmianami zwolnień nauczycieli nie będzie. – Robimy wszystko aby nauczyciela ustawowo zabezpieczyć – deklaruje minister edukacji.

– Bardzo chciałbym wierzyć, że tych zwolnień nie będzie – komentuje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP i wylicza: – W 496 gimnazjach w Lubelskiem jest zatrudnionych ok. 10 tys. nauczycieli. Przy tak dużej reformie trzeba być naprawdę dużym optymistą aby myśleć, że nikt pracy nie straci.

Nabór do VII i VIII klasy

Likwidowane gimnazja w ciągu 5 lat można przekształcić w podstawówkę. Dotyczy to również szkół niepublicznych.

– Jeśli będzie taka możliwość to być może ogłosimy nabór zarówno do VII jak też i VIII klasy. Żeby jakoś przetrwać. Dla nas cenne jest każde dziecko – mówi Elżbieta Nawrot, dyrektorka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Do planowych zmian szykują się też samorządy. Na ustalenie nowych obwodów szkół urzędnicy mają czas do 17 lutego 2017 r. – Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm to będziemy starali się projekt nowej sieci szkół przygotować w taki sposób aby było zagwarantowane dobro dziecka i aby zapewnić jak największą liczbę miejsc dla nauczycieli – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

W 12 lubelskich gimnazjach, które funkcjonują w odrębnych budynkach, prawdopodobnie powstaną podstawówki lub licea ogólnokształcące.

Nowe programy nauczania dla klas I, IV i VII szkoły podstawowej mamy poznać jesienią.

Obowiązkowy egzamin

Szkoła podstawowa ma kończyć się obowiązkowym egzaminem z czterech przedmiotów – języka polskiego, matematyki, języka obcego i historii (zamiast przyrody). Egzamin potrwa dwa dni i będzie się składać z dwóch części – testowej i opisowej. Wyniki uzyskane na egzaminie nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły. Będą zaś stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Podwójna rekrutacja

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia rozpoczną naukę uczniowie kończący klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.

Nie będą uczyć się razem w jednych klasach. Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach. Zaś absolwenci szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą też mogli kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Sonda: Co sądzisz o planowanych zmianach w systemie edukacji?

Liczba głosów: 961
44.12%
Popieram zapropowane zmiany
27.26%
Zmiany są potrzebne, ale nie takie
26.85%
Jestem przeciwko zmianom
1.77%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Stadnina z dużą stratą finansową. Mowa o kosztach naprawy zaniedbań poprzedników

Stadnina z dużą stratą finansową. Mowa o kosztach naprawy zaniedbań poprzedników

Stadnina w Janowie Podlaskim wciąż notuje straty finansowe. Ta za ubiegły rok sięgnęła 4 mln zł i jest jedną z najwyższych w ostatnim czasie. KOWR tłumaczy, że to m.in. efekty naprawiania błędów poprzedników.

Zalety psychologa online w leczeniu uzależnień

Zalety psychologa online w leczeniu uzależnień

Psychoterapia online staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w leczeniu uzależnień, oferując pacjentom wygodę, anonimowość i dostępność, które są kluczowe w procesie terapeutycznym. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego psycholog online może być skutecznym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nałogami.

Zarządzanie płynnością finansową w projektach unijnych – jak zabezpieczyć prefinansowanie i rozliczać zaliczki bez ryzyka utraty środków

Zarządzanie płynnością finansową w projektach unijnych – jak zabezpieczyć prefinansowanie i rozliczać zaliczki bez ryzyka utraty środków

Pozyskanie dotacji unijnej to dla wielu firm i instytucji szansa na dynamiczny rozwój. Jednak za sukcesem projektu stoi nie tylko dobrze napisany wniosek, ale również skuteczne zarządzanie płynnością finansową. Nawet najlepiej oceniony projekt może stanąć w miejscu, jeśli beneficjent nie będzie miał środków na jego bieżącą realizację. Jak zatem zabezpieczyć prefinansowanie, rozliczać zaliczki i utrzymać płynność przez cały okres realizacji projektu?

ZUS sfinansuje rehabilitację neurologiczną. Nowy program już dostępny dla pacjentów

ZUS sfinansuje rehabilitację neurologiczną. Nowy program już dostępny dla pacjentów

Od kwietnia osoby cierpiące na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego mogą skorzystać z nowej formy wsparcia oferowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bezpłatna rehabilitacja lecznicza to szansa na powrót do aktywności zawodowej dla wielu mieszkańców Lubelszczyzny i całego kraju.

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie
koncert
11 kwietnia 2025, 19:00

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie

W najbliższy piątek (11 kwietnia) w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się interesujący koncert, który będzie spotkaniem dwóch talentów muzycznych: gitarzysty Mauricio Díaza Álvareza oraz utalentowanej wiolonczelistki Anny Komusiński De Alba. Muzyczna konfrontacja doświadczenia z młodością zapowiada się porywająco – to wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej w Lublinie nie powinni przegapić.

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

W piątek na Majdanku odbędzie się droga krzyżowa. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiada większą ilość kursów komunikacji miejskiej po jej zakończeniu.

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

W dzisiejszych czasach obecność w internecie to podstawa sukcesu każdej firmy. Klienci coraz częściej szukają produktów i usług online, a brak odpowiedniej strategii cyfrowej może oznaczać utratę szans na dotarcie do nowych odbiorców. Tworzenie stron www to pierwszy krok, który pozwala zaistnieć w sieci i zbudować wizerunek marki. Profesjonalna witryna nie tylko przyciąga uwagę, ale także buduje zaufanie i ułatwia kontakt z potencjalnymi klientami. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na taką stronę WWW!

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty