Kolejna firma chce budować w Lublinie blok, korzystając z tzw. ustawy „lex deweloper”. Przy al. Spółdzielczości Pracy, naprzeciw galerii Olimp, planuje 8-piętrowy budynek z ponad 200 mieszkaniami. Czy to dobry pomysł? Opinie w tej sprawie Urząd Miasta będzie przyjmować do 7 października.
Ostateczna decyzja w sprawie bloku przy al. Spółdzielczości Pracy będzie należeć do Rady Miasta. Może ona pozwolić na budowę mieszkań w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, a właśnie taką działkę upatrzył sobie inwestor.
Tu nie można, ale…
Obowiązujący plan zagospodarowania terenu wyznacza tutaj strefę „aktywności gospodarczej”, co teoretycznie wyklucza budowę mieszkań. Takie ograniczenie można jednak ominąć korzystając z ustawy „lex deweloper”. Pozwala ona budować mieszkania na gruntach o innym przeznaczeniu, o ile zgodzą się na to radni.
O taką zgodę stara się lubelska spółka Parexbud Dom Plus, która złożyła do Urzędu Miasta wniosek w trybie „lex deweloper” i załączyła koncepcję budynku. Nad tą koncepcją głosować ma Rada Miasta, która oceni, czy budowa bloku naprzeciw Olimpu to dobry pomysł na zagospodarowanie terenu.
Co planuje inwestor
We wniosku spółki mowa jest o ośmiopiętrowym budynku, którego parter miałby być w całości przeznaczony pod usługi i handel – byłoby to dziewięć lokali użytkowych o łącznej powierzchni 1770 mkw. Na wyższych kondygnacjach przewidziano od 206 do 246 mieszkań. Inwestor przewiduje, że w bloku zamieszka 423 lokatorów.
Pod blokiem miałby się znaleźć dwupoziomowy garaż podziemny. Z wniosku inwestora dowiadujemy się, że przewidywana liczba miejsc parkingowych to 356. Przed blokiem, od strony al. Spółdzielczości Pracy, przewidziano 34 miejsca postojowe, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.
Mieszkańcy mają głos
Zanim wniosek inwestora trafi do Rady Miasta, urzędnicy muszą umożliwić wyrażenie opinii wszystkim zainteresowanym mieszkańcom lub organizacjom. Takie uwagi będą przyjmowane do 7 października.
Można je składać na trzy sposoby: osobiście w formie papierowej (Wieniawska 14, I piętro, stanowisko 9 lub 10), listownie (Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub mailem (architektura@lublin.eu). Uwagi nie mogą być anonimowe.
Nikt nie dostał zgody
Do tej pory Rada Miasta odprawiła z kwitkiem wszystkie firmy, które chciały skorzystać z ustawy „lex deweloper”. Jako pierwszy spotkał się z odmową inwestor zamierzający zabudować teren zielony między blokami przy Relaksowej. On jako jedyny skorzystał z możliwości zaskarżenia odmowy do sądu. W pierwszej instancji przegrał, ale zaskarżył wyrok i spór jest w toku.
Odmowne uchwały zapadły też w sprawie inwestycji przy ul. Jutrzenki, Poligonowej i Sławinkowskiej. Równo dwa tygodnie temu radni nie pozwolili na budowę bloków koło kościoła na Tatarach. Tu spółka z Jasła prosiła o zgodę na osiedle na terenie dawnej wytwórni prefabrykatów betonowych między ul. Gospodarczą a torami kolejowymi.
Chętnych jest więcej
Nie tylko spółka Parexbud Dom Plus chce budować mieszkania na działkach naprzeciw galerii Olimp, po drugiej stronie al. Spółdzielczości Pracy.
Dwa bloki na sąsiednich działkach chciałaby postawić spółka AMB Kwadrat, która w wakacje poprosiła Urząd Miasta o decyzję środowiskową dla takiej inwestycji. W większym z bloków miałoby powstać 136 mieszkań, w mniejszym 88.
Podziemny parking zaprojektowano dla 175 samochodów, a na powierzchni terenu wyznaczonych ma być kolejnych 59 miejsc. Formalnie jej wniosek nie jest pismem w trybie „lex deweloper”.