3 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta ma zostać podporządkowana 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej i być może przeniesiona do Chełma. Oznaczać to będzie zwolnienia ok. 200 osób z wojska i redukcję niektórych jednostek np. batalionu pancernego stacjonującego w Lublinie.
Ilu żołnierzy 3 BZL starci etaty i jaki będzie rozkład jednostek w województwie? Ewentualne redukcje będą dotyczyły przede wszystkim kadry oficerskiej, administracji i pracowników zaplecza. Po przejściu 3BZL pod rozkazy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej brygada utraci status jednostki samodzielnej. Łączy się to ze zmniejszeniem zaplecza i liczebności służb tyłowych. Dodatkowo brygada stanie się lżejsza - z jej składu ma zostać wyłączony - jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się - batalion pancerny z Lublina. Mówi się też o skoszarowaniu wszystkich oddziałów 3 BZL stacjonujących dotychczas w Chełmie. W efekcie tych zmian pracę straci około 200 osób związanych z wojskiem.
Przyporządkowanie brygady dywizji warszawskiej może oznaczać także wyjście wojska z Lublina. - Wiem o możliwości dyslokacji wojska z Lublina do Chełma. Rada Miasta Chełma odpowiedziała na problemy wojska konkretnymi ofertami. Po pierwsze zgłosiliśmy możliwość nieodpłatnego zakwaterowania dla najmniej zarabiającej kadry, po drugie mamy mieszkania do wykupu po konkurencyjnych cenach dla pozostałych oficerów. Dysponujemy też strzelnicą w miejscowości Srebrzyszcze i wyasfaltowaliśmy plac defilad - mówi Henryk Dżaman, prezydent Chełma. - Te propozycje przedstawiliśmy władzom wojskowym. Teraz czekamy na odpowiedź.