Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2017 r.
19:03

Samowolka w kamienicy na ul. Chopina 22. "Bo okna były stare"

Z lewej - wygląd kamienicy w 2014 r. (fot. Joanna Dudziak / Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków) i z prawej - 2017 r. (fot. Agnieszka Mazuś)
Z lewej - wygląd kamienicy w 2014 r. (fot. Joanna Dudziak / Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków) i z prawej - 2017 r. (fot. Agnieszka Mazuś)

Oryginalną stolarkę z lat 30. ubiegłego wieku zastąpiły o wiele mniejsze plastikowe okna. Teraz administratora budynku czeka kolejny wydatek – powrót do stanu pierwotnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jeden z najbardziej oryginalnych budynków w śródmieściu. Kamienica przy ul. Chopina 22 w Lublinie powstała w latach 30. ubiegłego wieku, zaprojektował ją Jerzy Siennicki, który wymyślił charakterystyczne okrągłe klatki schodowe. Od podwórka architekt zaprojektował duże doświetlające klatkę okna.

– To jedna z najciekawszych realizacji tego okresu – podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – I najpiękniejsza w mieście klatka schodowa. Drugiej takiej nie widziałem – dodaje Grzegorz Kaczor, skarbnik lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Oryginalny wygląd tej części kamienicy jest już jednak przeszłością. Stolarkę z lat 30. zastąpiły standardowe szyby w białych plastikowych ramach. Przy okazji wymiany okien administrator znacznie pomniejszył otwory okienne.

– Zrobił to bezprawnie – mówi Mącik. – Wszczęliśmy już postępowanie administracyjne w tej sprawie. Możemy nakazać powrót do stanu oryginalnego. W tym wypadku uważam, że jest to jak najbardziej zasadne.

Konserwator wyznaczył też termin oględzin – na przyszły poniedziałek, 11 września. Liczy na obecność administratora budynku, ale do nadania sprawie biegu nie jest ona konieczna.

Zarządca kamienicy nie chciał na ten temat rozmawiać.

Wcześniej, reporterce Radia Lublin powiedział, że okna były stare i wymagały wymiany. Według niego takie prace nie wymagają żadnych uzgodnień.

– Wielu zarządców śródmiejskich nieruchomości jest błędnie przekonanych, że jeśli budynek nie jest w rejestrze zabytków, to na jego przebudowę nie potrzeba zgody konserwatora – ubolewa Hubert Mącik.

Takich przypadków nie brakuje. – Ostatnio wydaliśmy decyzję dotyczącą podwórka w kamienicy przy Rynku 19. Jeden z restauratorów założył tam klimatyzację. Wielkich metalowych rur z zewnątrz nie widać, ale na podwórku nie sposób ich nie zauważyć – opowiada Mącik. – Przedsiębiorca twierdzi, że do nakazu powrotu do stanu pierwotnego się dostosuje. Czekamy.

Nowe przepisy

Wkrótce konserwatorzy zabytków dostaną nową broń w walce z bezmyślnym niszczeniem miejskiej przestrzeni. Od 1 stycznia będą mogli nakładać kary finansowe (w wysokości od 500 do 500 tys. zł).

Obecnie – jeśli odpowiedzialny za bezprawne zmiany w architekturze się do decyzji konserwatora nie dostosuje, sprawa może zakończyć się w sądzie grodzkim. Bywa, że zasądzona kara jest niewspółmierna do poczynionych szkód. Przykład? Poprzedni właściciel działki przed pedetem (obecnie należy ona do miasta) za rozebranie stojącej tam przez lata gabloty musiał zapłacić 200 zł grzywny.

Jerzy Siennicki

Kamienicę przy ul. Chopina 22 zaprojektował Jerzy Siennicki, autor m.in. przebudowy gmachu Poczty Głównej przy Krakowskim Przedmieściu. Najbardziej znane projekty architekta to Gimnazjum Biskupie przy ulicy Krzywej 2 (razem z I. Kędzierskim) i kościół p.w. św Teresy przy ul. Krochmalnej (prawdopodobnie jedyny na Lubelszczyźnie kościół o konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony murem). W latach 1919-1930 Siennicki był konserwatorem zabytków okręgu lubelskiego.

Pozostałe informacje

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty