Część LSM oraz dzielnica Dziesiąta zostaną objęte pilotażowym programem sortowania śmieci. Pierwsze pojemniki na odpady – tzw. frakcję suchą – pojawią się 1 kwietnia. Jednym z elementów przekonania mieszkańców Lublina do segregowania śmieci, będzie konkurs skierowany do młodzieży i dorosłych.
Odpady suche – czyli wszystko co można powtórnie wykorzystać –będziemy wrzucać do specjalnego pojemnika. Odbiorem i segregacją zajmą się wyspecjalizowane firmy. Już wiadomo, że będzie to m.in. Kom-Eko i MPO. W Kom-Eko trwa już próbny rozruch linii.
W tym tygodniu ruszają warsztaty edukacyjne dla nauczycieli ekologii ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i przedszkoli z pierwszych dzielnic: LSM i Dziesiątej.
– Osiedla, których mieszkańcy zaangażują się w segregację śmieci zyskają bonusy – obiecuje Stani. – Za zaoszczędzone poprzez segregację odpadów pieniądze zasadzimy tam więcej zieleni, zadbamy o trawniki i skwery.
Kolejnym etapem przekonania mieszkańców Lublina do segregowania śmieci, będzie konkurs skierowany do młodzieży i dorosłych. Organizatorem jest MIOŚ. Komisję konkursową powoła prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Przewidziano dwie kategorie:
1. Plastyczne opracowanie materiałów promujących selektywną zbiórkę odpadów w mieście – technika dowolna.
2. Film video, lub gra komputerowa promująca selektywną zbiórkę odpadów.
Uczestnicy konkursu będą oceniani w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe oraz kategoria otwarta. Z każdej z tych grup zostaną wyłonieni trzej kandydaci.
Materiały konkursowe powinny być przesyłane w zamkniętych kopertach i opisane imieniem i nazwiskiem autora, w wypadku uczniów opiekuna, adresem i kategoria wiekową. Prace należy przesyłać na adres Miejski Inspektorat Ochrony Środowiska ul. Leszczyńkiego 20 pok. 401. Czas nadsyłania prac upływa 28 marca 2003 roku.
– Wyniki konkursu ogłosimy 7 kwietnia – zapowiada Stani. – Wręczenie nagród odbędzie się w Ratuszu.
Ponadto MIOŚ stara się w porozumieniu z nauczycielami zmienić profil edukacji ekologicznej.
– Tak, by większy nacisk kładziono na gospodarkę odpadami – przyznaje dyrektor. – Chcemy przeprowadzić seminaria na których każdy zobaczy jak działają lubelskie sortownie.