XXVIII Lubelskie Targi Budowlane LUBDOM Wiosna 2010 dobiegły końca.
Miała na to też niewątpliwie wpływ wiosenna w ostatnich dniach pogoda. Na targi przychodziły całe rodziny, włącznie z dziećmi w wózkach, traktując to jako sobotni czy niedzielny spacer.
Do Lublina przyjechało 220 wystawców z branży budowlanej i wszystkich, które w jakikolwiek sposób są z nią związane. Głównie z Lubelszczyzny, ale byli też z kraju (nawet z Wrocławia) i z zagranicy (Ukraina, Węgry).
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja farb z linii "Włoskie impresje” produkcji PPG Deco Polska we Wrocławiu.
Przy stoisku, na którym jej przedstawiciel Czesław Krzyśków pokazywał, jakie cudeńka można przy ich pomocy uzyskiwać na ścianie, bez przerwy byli widzowie. – To zabawa, ale można się pobawić troszeczkę, żeby dało to jakiś efekt – tłumaczył, nanosząc tę samą farbę na różne podłoża. Końcowy efekt dekoracyjny był widoczny.
Na stoisku firmy Odra Wschód z Jakubowic Konińskich, dystrybutora systemu IsoteQ na region południowo-wschodni, można było zobaczyć miniaturę budynku wykonanego w tej technologii. – Domy te są wyjątkowo energooszczędne. Ich zapotrzebowanie na energię wynosi tylko 15 kWh/mkw./rok, rachunki za ogrzewanie są więc bardzo niskie – zachwalał Piotr Filipiak, przedstawiciel firmy z Jakubowic Konińskich.
Polscy przedstawiciele węgierskiej firmy Edilkamin International Kereskedelmi Kft. z Sárvár pokazywali chętnym zalety produkowanych przez nią różnego rodzaju urządzeń grzewczych.
– Jest duże zainteresowanie – oceniał Przemysław Żurek, doradca techniczny. – Materiał opałowy to drewno suche, liściaste, sezonowane. Może być brykiet lub pellet – cierpliwie objaśniał pytającym.
Katarzyna i Artur Kujonowie oglądali urządzenia do wyposażenia łazienki. – Wykańczamy właśnie kupione niedawno mieszkanie – mówi pani Katarzyna. – Teraz jesteśmy na etapie wyposażania łazienki. Na targach zapoznajemy się z ofertą w tej dziedzinie, wyboru dokonamy w domu.
Na targach LUBDOM można było m.in. skorzystać z porad ekspertów, w tym dyżurujących na stoisku "Dziennika Wschodniego”.
Tradycyjnie przyznano targowe nagrody i wyróżnienia. Otrzymali je:
* agroda targowa: Zakład Produkcyjno-Handlowy Stanisław Krzaczek z Góry Puławskiej (woj. lubelskie) za kocioł CO z podajnikiem ślimakowym SKP – 25,
* wyróżnienia: PolSpaw SAWICCY z Krzepic (woj. śląskie) za kocioł MAX PLUS II; firma DYŚ z Lublina za kocioł Heitz Buderus 24 kW; HAP ARMATURA GRUPA SBS z Lublina za wdrożenia kolektora słonecznego KS 2000TLP firmy HEWALEX.
W kategorii "Materiały i technologie w budownictwie”
* nagroda targowa: ZWB LEWTAK z Lubartowa za pustak TERIVA 4.0/1 12 komorowy,
* wyróżnienie: Eko-KLINKIER Lubelski Węgiel Bogdanka SA z Puchaczowa (woj. lubelskie) za cegłę elewacyjną ceramiczną z kolekcji KOLAŻ – Topaz ryflowany.
W kategorii "Stolarka budowlana”
* nagroda targowa: firma ORDIS z Lublina za drzwi z włókna szklanego,
* wyróżnienia: firma GRAB z Karczmisk (woj. lubelskie) za okno pasywne o gr. 88 mm; ORDIS z Lublina za okno z szybą giętą; PPHU JACKER z Tomaszowa Lubelskiego za TermoRolety Jacker.
W kategorii "Materiały wykończeniowe i wyposażenie wnętrz”
* nagroda targowa: LUB-GLASS z Motycza za szkło laminowane,
– wyróżnienie: MAX-BAYER Zygmunt Wojdyła z Pikulic (woj. podkarpackie) za schody gięte.
W kategorii "Wystrój stoiska i forma promocji targowej”
* nagroda targowa: firma ORDIS z Lublina,
* wyróżnienia: POL-SKONE z Lublina, LUB-GLASS z Motycza, Z.H.P DAJANA z Lubartowa.