Władze Uniwersytetu Medycznego podpisały umowę na unijne dofinansowanie dwóch ogromnych inwestycji. Łącznie uczelnia dostanie aż 55 milionów zł!
Przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie ośrodka uczelnia ogłosiła już na początku roku. Wygrała firma Skanska. – Jeżeli chcemy publikować wyniki naszych badań, które mogą być wykorzystywane w przemyśle, musimy spełnić najwyższe standardy – mówiła na naszych łamach Ewa Abramek, kanclerz UM.
Ośrodek ma powstać z tyłu szpitala przy ul. Jaczewskiego. Parterowy, bo… wyższy być nie może – to teren nalotu helikopterów lecących do Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Będzie w całości przeznaczony do prowadzenia prac hodowlano-eksperymentalnych na zwierzętach, głównie myszach, szczurach i królikach.
– Takie doświadczenia mają ogromny wpływ na rozwój medycyny, szczególnie w leczeniu chorób – podkreślają pracownicy uniwersytetu. – Wyniki badań, po przeprowadzeniu wymaganych procedurami testów, będą mogły zostać wdrożone w przemyśle farmaceutycznym.
Lubelski ośrodek będzie drugim w tej części Polski (po Białymstoku). Ma być gotowy na październik 2014 r.
Drugi projekt, na który uczelnia dostanie ponad 30 mln zł z Unii (wartość całości wynosi 38 mln zł), to modernizacja Collegium Pathologicum. –To budynek, który stoi po północnej stronie SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego, gdzie mieści się m.in. Zakład Medycyny Sądowej – informuje Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.
Katedry i zakłady mające siedzibę w Collegium są głównym ośrodkiem zajmującym się nauczaniem, diagnostyką oraz badaniami naukowymi w zakresie patomorfologii, patofizjologii i medycyny sądowej w środkowo-wschodniej Polsce.
Teraz naukowcy będą mogli pracować i prowadzić badania z warunkach na miarę XXI wieku. W ramach projektu zostanie zmodernizowanych 13 laboratoriów, 55 pracowni, powstaną 4 nowe. Wszystkie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę.