Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2002 r.
19:59
Edytuj ten wpis

W końcu został ministrem

0 0 A A

Nie uznaje sprzeciwu. Sam podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje – zarzucają jedni. – Strasznie pracowity, szybko się uczy. Z typowego działacza PZPR umiał przekształcić się w europejskiego socjaldemokratę – mówią z kolei drudzy. Jaki jest Grzegorz Kurczuk, nowy minister sprawiedliwości?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wiadomość o powołaniu w piątek Kurczuka do rządu nie była zaskoczeniem. Raczej zdziwieniem, że stało się to dopiero teraz. Już dwa lata temu, czyli na rok przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, szef lubelskiego SLD wymieniany był jako „pewniak” na to stanowisko. Dlatego gdy jesienią ubiegłego roku premier nowego rządu Leszek Miller zdecydował się na Barbarę Piwnik, nawet sam Kurczuk nie krył zdziwienia.

Na początku była kobieta

Ale zanim doszło do tego, że jego nazwisko zaczęto w ogóle brać pod uwagę przy obsadzie najważniejszych stanowisk w państwie, upłynęło sporo czasu. Jeszcze kilka lat temu w lubelskiej lewicy liczyła się tylko jedna osoba: Izabella Sierakowska. Nie ma się co dziwić. Sierakowska miała podejście do wyborców. Od początku, gdy tylko zaangażowała się w politykę, odpowiadała na każdy list, nie zaniedbywała uroczystości i spotkań różnego kalibru.
Umiała także wczuć się w ludzkie uczucia. Gdy na wiecu wyborczym rozpłakała się staruszka, opowiadając o tym, jak jej się źle żyje, szlochała razem z nią. Na tym nie koniec. Nie bała się mieć swojego zdania, co podobało się dziennikarzom, którzy chętnie ją cytowali.
Przydomek gwiazdy i lokomotywy lubelskiej lewicy zyskała w wyborach 1997 roku. Wówczas otrzymała 52 tys. głosów. Najwięcej ze wszystkich lubelskich posłów. Tymczasem niespodziewanie, już kilka miesięcy później, jej gwiazda zaczęła gasnąć. Była coraz mniej widoczna. Straciła impet. Powoli zaczęła też tracić swoją pozycję w partii. Tak w centrali, jak w regionie. Ostatecznie jesienią 1999 roku podczas wyborów na szefa lubelskiego SLD delegaci wybrali Grzegorza Kurczuka. Dostał 134 głosy na 139 możliwych.

Lokomotywa na bis

I wydawało się, że gwiazda Sierakowskiej zgaśnie już na zawsze. Tymczasem latem ubiegłego roku jej nazwisko ponownie powróciło na pierwsze strony gazet. Wszystko za sprawą nie dającego się już ukryć konfliktu o przywództwo w partii, który od wielu miesięcy trwał między nią a Kurczukiem. Czarę goryczy przelała propozycja, by zamiast do Sejmu wystartowała do Senatu. Wśród zwolenników Sierakowskiej, głównie działaczy ZNP, zawrzało.
– Te spekulacje są brane z sufitu albo sugerowane przez osoby niechętne SLD. Nikt nie jest na tyle niemądry, by z takiej osoby zrezygnować – odpierał zarzuty przewodniczący lubelskiego SLD.
Ostatecznie skończyło się na tym, że Kurczuk – mimo że dostał namaszczenie centrali – zrzekł się pierwszego miejsca na liście do Sejmu na rzecz Sierakowskiej. – Są w życiu, także w działalności politycznej, chwile, gdy dla dobra własnego ugrupowania, a w konsekwencji także dla dobra ludzi, wypada czasem ograniczyć własne aspiracje – tak wówczas tłumaczył swoją decyzję obecny minister sprawiedliwości.
Wybory pokazały jednak, że gwiazda lewicy nie zgasła. Sierakowska ponownie pociągnęła całą listę. Zagłosowało na nią blisko 66 tysięcy wyborców. Na Kurczuka, który startował z drugiego miejsca – ponad 18 tys.

Ja tu rządzę

To było mistrzowskie pociągnięcie, także dla samego Kurczuka. Jego pozycja lidera lokalnej partii była już nie do podważenia. Na lubelskiej scenie politycznej nikt nie miał wątpliwości, że to on „rozdaje karty”. Tymczasem dodatkowo pokazał się jako przywódca, który nad władzę przedkłada dobro swojej organizacji.
Jak to się stało, że udało się mu dojść na ten szczyt? 53-letni dziś Kurczuk skończył prawo na UMCS. W 1983 roku w Moskwie zrobił doktorat z nauk politycznych. Prawo zna nie tylko z książek. Ma aplikację sędziowską, praktykę jako radca prawny. Szlify polityczne zdobył w organizacjach młodzieżowych i strukturach PZPR. Pracował w ZSMP w końcu lat 70., a w końcu lat 80. w KW PZPR. W 1993 roku został senatorem, dwa lata później – wicemarszałkiem Senatu. W 1997 roku z powodzeniem wystartował po raz pierwszy do Sejmu.
– To typowy beton partyjny – tak jeszcze w połowie lat 90. był postrzegany. – Strasznie pracowity, szybko się uczy. Kompromisowy. A co najważniejsze zmienił poglądy. Przeszedł dosłowną ewolucję w kierunku socjaldemokraty typu europejskiego – tak dziś mówią o Kurczuku nawet jego polityczni przeciwnicy.
Z drugiej strony zarządza partią na „stary” sposób. – Nie uznaje sprzeciwu. Prania własnych brudów na zewnątrz. Sam podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje. Wbrew temu co głosi, sam też decyduje o kluczowych zmianach personalnych w całym regionie – charakteryzują swojego szefa jego podwładni.
Fama „najważniejszego” obiegła nie tylko Lublin, ale także teren. W poniedziałki, gdy Kurczuk dyżuruje w swoim biurze, ustawiają się gigantyczne kolejki. Każdy przychodzi z nadzieją, że jeden z liderów sojuszu mu pomoże. W piątek, gdy został powołany na stanowisko ministra, jego skrzynka pocztowa w telefonie komórkowym już około godz. 19 nie była w stanie pomieścić kolejnych gratulacji.

Pozostałe informacje

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty