Szkolenia na symulatorach, nowoczesna aparatura i techniki operacyjne, certyfikaty, które będą uznawane w kraju i za granicą. W Lublinie powstanie Ponadregionalne Centrum Symulacji Medycznych i Robotyzacji dla lekarzy rozpoczynających specjalizację w dyscyplinach zabiegowych
Centrum ma powstać do 2021 roku na bazie Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, po zakończeniu jego rozbudowy. – Korzystając z rozpoczynającej się inwestycji szpitala postanowiliśmy stworzyć ponadregionalny ośrodek szkoleniowy – tłumaczy prof. Grzegorz Wallner, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Nowotworów Układu Pokarmowego SPSK1 w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej. – Tworząc Centrum, jako wzorcowy ośrodek szkoleniowy w dyscyplinach zabiegowych, mamy w planach poszerzenie bazy operacyjnej o nowe technologie i aparaturę medyczną, m.in. o robota.
Przygotować lekarza do zawodu chirurga
W ramach Centrum ma powstać część symulacyjna z trenażerami i symulatorami medycznymi, w której lekarze rozpoczynający szkolenie specjalizacyjne będą mogli zdobyć umiejętności praktyczne, z odtwarzaniem krytycznych etapów operacji w warunkach bezpiecznych dla pacjenta. Z kolei w rozbudowywanej części szpitala zostanie stworzona baza kliniczna z nowoczesną aparaturą medyczną – chirurgiczną i endoskopową, z której młodzi lekarze w trakcie specjalizacji będą mogli korzystać podczas praktycznego szkolenia klinicznego i w pracy z pacjentami.
– W ramach planowanej współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie chcemy też stworzyć bazę do nauki technik szycia, wykonywania określonych procedur chirurgicznych na zwierzętach – mówi prof. Wallner i zaznacza, że celem projektu jest optymalne przygotowanie lekarza do zawodu chirurga, z umiejętnością praktycznego wykorzystywania wysoko zaawansowanych technologii medycznych, m.in. technik minimalnie inwazyjnych, elektrochirurgii, w tym wykonywania operacji z użyciem robota.
– Taka koncepcja kształcenia podyplomowego lekarzy w chirurgii i innych dyscyplinach zabiegowych znakomicie wpisuje się w trendy światowe oraz w krajową strategię rozwoju, bo promuje Lublin oraz region w Polsce i na świecie – zaznacza prof. Wallner. – Doskonale się też uzupełnia z ideą Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego Lublinie, z którego będą korzystać studenci w kształceniu przeddyplomowym.
Światowe standardy
Lubelskie Centrum będzie kolejnym etapem szkolenia praktycznego, już bardziej zaawansowanego, ukierunkowanego głównie na chirurgię ogólną, ale też inne dziedziny, np. urologię, ginekologię, chirurgię naczyniową, radiologię zabiegową, endoskopię zabiegową. Będą się w nim mogli szkolić nie tylko lekarze z województwa lubelskiego i innych części Polski, ale również z krajów Unii Europejskiej. Standardy szkolenia będą takie same, jak w innych krajach UE czy USA, dzięki czemu certyfikat, który uzyska lekarz będzie uznawany również za granicą.
Dlaczego Centrum powstanie w Lublinie? – Idea wprowadzenia nowoczesnych form i metod szkolenia symulacyjnego w Polsce, które jest o 30–50 proc. bardziej efektywne w stosunku do metod tradycyjnych, zawsze była mi bliska – tłumaczy prof. Wallner. – Aktualnie pełnię funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz przewodniczącego komisji ds. kształcenia i specjalizacji w ramach Towarzystwa Chirurgów Polskich. Od dawna zabiegałem o stworzenie takiego ośrodka w Lublinie.
Chodzi też o świetną kadrę medyczną i ugruntowaną współpracę z wybitnymi ekspertami z USA i Europy, którzy chcą wesprzeć ten projekt. – Projekt ma pełne zrozumienie rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz wsparcie władz, z bardzo dużym zaangażowaniem wojewody lubelskiego – mówi prof. Wallner.
W pierwszym kwartale przyszłego roku powinna powstać funkcjonalna koncepcja ośrodka i wstępny kosztorys inwestycji.