Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
20:35

Janusz Opryński: Wszystko sprowadza się do powrotów

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
0 A A
Janusz Opryński - dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne
Janusz Opryński - dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne (fot. materiały prasowe )

Mam nadzieję, że Konfrontacje Teatralne powrócą do pierwszej ligi festiwali – rozmowa z Januszem Opryńskim, dyrektorem Festiwalu Konfrontacje Teatralne i reżyserem teatralnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Hasłem tegorocznych Konfrontacji Teatralnych jest słowo „powroty”. Co to oznacza?

– Jest wiele sensów tego słowa. Mam nadzieję, że będzie to powrót do pierwszej ligi festiwali teatralnych, ponieważ ubiegłoroczna edycja była tak uboga, że nie było nas stać na duże spektakle. W tym roku wracamy z dużymi przedstawieniami, to po pierwsze. Dwa: to powroty artystów: Janka Klaty, którego ostatni raz gościliśmy 20 lat temu, a teraz przyjeżdża do nas z nowym spektaklem „Folwarkiem zwierzęcym” Orwella. Jest to wielkie przedstawienie, z wielką scenografią i równie wielką grą aktorską. Powraca do nas Ania Gryszkówna, która w Lublinie ma liczne grono wielbicieli oraz Agnieszka Przepiórska, obie wyreżyserowały spektakl o Annie Walentynowicz. Oprócz wybitnych reżyserów wracają do nas wybitni aktorzy. W „Wieczerzy pańskiej” zobaczymy Mariusza Bonaszewskiego, Marka Kalitę, Wojciecha Kalarusa. Program tegorocznych Konfrontacji to siedem bardzo dobrych przedstawień. Wracamy do czytania dramatów, czyli te powroty będą na wielu płaszczyznach.

  • A powrót odczytywany jako tęsknota?

– Absolutnie, raczej jako powrót do idei, powrót do wydarzeń, ja tak to bym interpretował. Powrót do bardzo mocnych wydarzeń teatralnych, i powrót do niektórych nazwisk.

W moim przypadku jest to powrót na scenę. Proszę pamiętać, że tegoroczna edycja Konfrontacji odbywa się już po raz dwudziesty dziewiąty. Ten festiwal dorobił się własnej widowni. Oczywiście, że czasu nie zatrzymamy i mam świadomość tego, że widownia nam się lekko zestarzała ale bardzo się cieszę widząc młode osoby na widowni. Mam nadzieję, że młodzi ludzie przyjdą do lubelskiego CSK na przedstawienie Janka Klaty „Folwark Zwierzęcy”, który jest lekturą w liceum.

  • Dlaczego mamy do czegoś wracać? Po co?

– Idea wiecznego powrotu jest ideą filozoficzną. Wracamy do pytań podstawowych, wracamy też do pytań o sens istnienia, a jeżeli do czegoś wracamy to znaczy, że zastanawiamy się nad sensem życia, że zaczynamy częściej spoglądać nie tylko do przodu ale i za siebie. Powrót jest rodzajem bilansu życiowego, jest jakby chwilą ważnej refleksji i zmusza do zatrzymania się na chwilę.

  • Jak wygląda proces selekcji i układania programu festiwalowego?

– Od paru ładnych lat mam wspaniały zespół. Pracują ze mną: Xenia Duńska, Małgosia Drozd, Ewa Molik i Piotr Pękala. To są ludzie, którzy jeżdżą po całej Polsce i oglądają spektakle. Po powrocie do Lublina siadamy wspólnie i programujemy. Także program jest częścią zbiorowego namysłu mojego teamu. Jeżeli, jako organizatorzy zdecydowaliśmy się na idiom „powroty”, to w jakiś sposób budowaliśmy wokół tego program. Ten idiom ma tak szeroką konotację, że mieści się w tym dużo sensów. Proszę pamiętać, że wraca spektakl, który ostatni raz był w Lublinie wystawiany ponad 20 lat temu, mowa o sztuce „Do piachu”, który zrobiłem do spółki z Witoldem Mazurkiewiczem, a który obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku Białej i prowadzi go z dużym sukcesem. Udało nam się uzyskać zgodę wnuczki Tadeusza Różewicza, Julii Różewiecz. Jako ciekawostkę podam fakt, że w historii były tylko trzy zgody na wystawienie tego tekstu. Jedną z nich miał Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Kutz oraz my. O ten dramat ubiegało się wielu reżyserów. Nam się udało i możemy go wystawiać. Moim zdaniem jest to jeden z najwybitniejszych polskich dramatów w polskiej dramaturgii.

  • Ideą Konfrontacji – tak mi się wydaje – jest spór, polemika czy też zwrócenie uwagi na istotne sprawy, problemy. Jak to jest w tym roku? Z kim lub z czym chcecie polemizować, spierać się i na co chcecie zwrócić naszą, czyli widza uwagę?

– Myślę, że poprzez wystawienie „Do piachu” zwracamy uwagę widza na problem wojny, która rozgrywa się niedaleko nas, w Ukrainie. Spektakl ten doskonale dialoguje z tym, co się tam dzieje. Nieustannie wielkim ostrzeżeniem przed totalitaryzmem jest tekst Orwella „Folwark zwierzęcy” oraz przedstawienie „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” opowiadający historię rumuńskich tyranów, którzy odpowiadają za śmierć tysięcy ludzi. Wyreżyserował to Wojciech Faruga, który nie tak dawno został dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Nawiązujemy też historii Polski poprzez spektakl o Annie Walentynowicz, która jest bohaterką ruchu Solidarność. My od samego początku bardzo cenimy sam tekst, który dla nas jest istotną częścią całego widowiska.

  • W tegorocznym programie są dzieła twórców kultowych np. Jana Klaty. Nie obawia się pan sytuacji, że zapraszanie wielkich nazwisk i głośnych przedstawień spowoduje, że Konfrontacje mogą stać się takim trochę „The best off”, gdzie będzie można zobaczyć same hity?

– Wie pan, jeśli na festiwalu są hity to jest dobrze, ale ważniejsze jest to, żeby festiwal nie był ulepiony wyłącznie z tego. Jan Klata jest w piątce najlepszych reżyserów teatralnych w Polsce, wszyscy chcą go u siebie mieć. Cieszę się, że zobaczymy go w Lublinie. Nie wydaje mi się, że jesteśmy nastawieni tylko na hity. Jeśli już, to jesteśmy nastawieni na bardzo solidny teatr.

  • Tegoroczna edycja ma być jedną ze składowych części obchodów jubileuszu 30-lecia Konfrontacji i 50-lecia pańskiej pracy twórczej. Co się wydarzy?

– Będę chciał zaprosić swoich przyjaciół, z którymi pracowałem oraz spektakle. Będę chciał pokazać moją „Wojnę i Pokój”. Być może uda mi się pokazać coś innego. Mogę zdradzić, że jesteśmy po rozmowach z Krzysztofem Warlikowskim z Teatru Nowego w Warszawie aby pokazać u nas wybitną sztukę „Elisabeth Costello” z wybitnymi aktorami.

  • Zatrzymajmy się przez chwilę przy przedstawieniu „Do piachu”, które wyreżyserował pan razem z Witoldem Mazurkiewiczem. W materiałach prasowych można przeczytać, że będzie to przedstawienie w nowej odsłonie. Czyli?

– W tej realizacji jest więcej aktorów niż w poprzedniej wersji ponieważ poszerzyliśmy trochę liczbę postaci z dramatu. Absolutnie w konstrukcji dramatu nic nie zmieniliśmy. Część inscenizacji została nienaruszona. Będzie ta sama laweta. Aktorzy grają z drzewami na plecach, bo taki był nasz zamysł. Jestem podekscytowany faktem, że przedstawienie odbędzie się w Chatce Żaka, czyli w miejscu, w którym zaczynałem pracę w teatrze.

  • Powrót do źródeł?

– O właśnie. Czyli znowu powrót. Jak sam pan widzi, wszystko sprowadza się do powrotów.

 

Konfrontacje Teatralne             

9 października/środa

* 19 – Teatr Śląski: „Folwark zwierzęcy”, reż. Jan Klata. Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

10 października/czwartek

* 20 – Czytelnia Dramatu: „Brylant” – czytanie performatywne, reż. Daniel Adamczyk. Sala Kameralna, Piwnice CK. Wstęp wolny

16 października/środa

* 19 – Teatr Polski w Bielsku-Białej: „Do piachu”, reż. Witold Mazurkiewicz, Janusz Opryński. Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka

18 października/piątek

* 19 – Czytelnia Dramatu: „W imię Jakuba S.” – czytanie performatywne, reż. Maciej Gorczyński. Sala Widowiskowa CK. Wstęp wolny

20 października/niedziela

* 19 – Teatr Collegium Nobilium – Akademia Teatralna w Warszawie: „Casting”, reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak. Sala Widowiskowa CK

22.10 października/wtorek

* 19 – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie: „Romeo i Julia” (spektakl w j. polskim i PJM z napisami), reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska. Sala Widowiskowa CK

24 października/czwartek

* 19 – Nowy Teatr, Warszawa: „Goście wieczerzy Pańskiej”, reż. Tomasz Fryzeł. Sala Widowiskowa CK

25 października/piątek

* 19: – Ludomir Franczak/Piotr Pękala [abq]: „Atlas Rzeki Wieprz” – działanie performatywne. Sala Kameralna, Piwnice CK. Wstęp wolny

BILETY dostępne w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz online: cklublin.bilety24.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw detronizacja na torze, a potem wspaniała feta. Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu najlepszy w PGE Ekstralidze!
galeria

Najpierw detronizacja na torze, a potem wspaniała feta. Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu najlepszy w PGE Ekstralidze!

Jak zdobywać trzeci z rzędu złoty medal PGE Ekstraligi to tylko w taki sposób. W poniedziałkowy wieczór przy wypełnionych w pełni trybunach Orlen Oil Motor Lublin nie dał żadnych szans Betard Sparcie Wrocław. Bartosz Zmarzlik i spółka w rewanżu wygrali 52:38, a w dwumeczu 99:81 i mogli fetować ze swoimi fanami swój kolejny wielki sukces

Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu mistrzem Polski [zdjęcia kibiców]
galeria

Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu mistrzem Polski [zdjęcia kibiców]

Orlen Oil Motor Lublin trzeci raz z rzędu mistrzem Polski PGE Ekstraligi! W poniedziałek podopieczni trenera Macieja Kuciapy w rewanżowym meczu finałowym pokonali Betard Spartę Wrocław przy fenomenalnym dopingu lubelskiej publiczności 52:38, a w dwumeczu 99:81

W konferencji zapowiadającej IV Lubelskie Forum Turystyki udział wzięli (od lewej): Karol Łukasik (po. zastępcy dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL), Jarosław Kwasek (członek Zarządu Województwa Lubelskiego), Jacek Żak (po dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL) oraz Marcin Kania (prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej)

IV Lubelskie Forum Turystyki tuż-tuż. Można zapisać się na warsztaty z AI i nie tylko

To kluczowe wydarzenie dla branży turystycznej województwa lubelskiego, adresowane do przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych, obiektów muzealnych i noclegowych oraz przedsiębiorców. Mowa o Lubelskim Forum Turystyki. Czwartą edycję LFT zaplanowano na 16 i 17 października.

Janusz Opryński - dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne
MAGAZYN

Janusz Opryński: Wszystko sprowadza się do powrotów

Mam nadzieję, że Konfrontacje Teatralne powrócą do pierwszej ligi festiwali – rozmowa z Januszem Opryńskim, dyrektorem Festiwalu Konfrontacje Teatralne i reżyserem teatralnym.

Sceptic w Zgrzycie
10 października 2024, 18:00

Sceptic w Zgrzycie

W sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt nie będzie słodko i nastrojowo. Będzie szybko i ciężko. Scenę przejmą wykonawcy muzyki trash/death. Cała uwaga będzie skupiona na grupie Sceptic ponieważ zespół obchodzi jubileusz 25-lecia wydania albumu "Blind Existence", który będzie zagrany w całości.

Co można zmienić w Budżecie Obywatelskim? Poszukiwane są nowe rozwiązania

Co można zmienić w Budżecie Obywatelskim? Poszukiwane są nowe rozwiązania

Jak co roku rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Poszukiwane są nowe rozwiązania.

Rockowy wieczór w Kultowej Klubokawiarni
patronat
film

Rockowy wieczór w Kultowej Klubokawiarni

Co łączy zespoły takie jak: Goliat, Setheist i Kingdom of Rock? Wszyscy wykonawcy to lubelskie zespoły, które będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę w Kultowej Klubokawiarni.

A może by tak popływać? Sprawdź, gdzie w twojej okolicy jest basen
LISTA PŁYWALNI

A może by tak popływać? Sprawdź, gdzie w twojej okolicy jest basen

Aktywność fizyczna dla utrzymania dobrej kondycji naszego organizmu ważna jest przez cały rok. Jednak co robić jesienią i zimą, gdy na dworze jest szaro, buro i ponuro? Z pomocą przychodzą baseny i pływalnie.

Orlen Oil Motor Lublin broni jest blisko trzeciego tytułu mistrza Polski
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław (zapis relacji na żywo, zdjęcia)

Czas na decydujące starcie o mistrzostwo PGE Ekstraligi! Orlen Oil Motor Lublin o godz. 19.15 zmierzy się u siebie z Betard Spartą Wrocław. "Koziołki" wygrały pierwsze spotkanie 47:43 i w dzisiejszym rewanżu wystarczy, że zdobędą 43 punkty, a po raz trzeci z rzędu Lublin będzie świętował tytuł. Zapraszamy na relację na żywo ze stadionu przy Al. Zygmuntowskich

Leczenie dotyczy również 70 starych drzew i pomników przyrody

Lubelskie drzewa u „lekarza”. Czeka je specjalistyczne leczenie

Prawie 2 tysiące drzew miejskich trafiło pod opiekę specjalistów. Będą oni je opatrywać, przycinać i zabezpieczać, aby pozostały w zdrowiu jak najdłużej.

Firma z Lublina wspiera powodzian

Firma z Lublina wspiera powodzian

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, lubelska firma przekazuje 500 paneli ogrodzeniowych z potrzebnymi elementami montażowymi.

Mężczyzna ukrywał się od czerwca

Poszukiwany alimenciarz w rękach policji

Przez kilka miesięcy ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Gdy w końcu policja go namierzyła, był zaskoczony.

Szkolny impas w Wojciechowie. Kompromis zerwany

Szkolny impas w Wojciechowie. Kompromis zerwany

Z deklarowanych we wrześniu ponad 30 dzieci, których rodzice mieli korzystać z gminnych dopłat do dowozu uczniów, zostało zaledwie 8. Większość rodziców dzieci spoza obwodu, proponowanych umów gwarantujących zwrot 50 proc. kosztów transportu - nie podpisała. Powód? Brak zaufania.

W akcję poszukiwawczą zaangażowali się mundurowi

Pojechał do lasu, spędził tam całą noc. Potrzebna była pomoc

Mężczyzna odłączył się od swojej grupy, a gdy zapadł zmrok, nie mógł znaleźć drogi powrotnej. Akcja poszukiwawcza trwała do rana.

Po wygranej przed tygodniem z Granicą Dorohusk, w niedzielę Ruch Izbica pokonał na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny. Oba mecze zakończyły się wynikiem 5:2

Wyjazdowa wygrana Bugu Hanna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna lepszy od Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec wywiozła komplet punktów z terenu Granicy Dorohusk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

295,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

53,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

gruber z bronami

lublin

1 300,00 zł

Różne -> Sprzedam

drewno opałowe

lublin

0,00 zł

Komunikaty