Zamiast lekcji wf. żonglowanie, piramida z ludzi i jazda na monocyklu. Czasem też chodzenie po szkle lub podrzucanie ognia.
- Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia Ewa Noga, wiceprezes lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza. - Jedni mogą żonglować, inni lepiej czują się w akrobacjach, a jeszcze inni mogą być w grupie klownów.
Wczoraj do takiej formy sportu przekonywali organizatorzy grup cyrkowych oraz pedagodzy z Niemiec. Takie zajęcia cieszą się coraz większą popularnością. W Szkole Podstawowej nr 29 działa już grupa cyrkowa licząca ok. 60 osób. I nie tylko uczniowie przychodzą na zajęcia. Razem z młodzieżą, ćwiczą rodzice. - Zajęcia bardzo pomagają uczniom. Dzięki nim lepiej się uczą, łatwiej się koncentrują - wylicza Monika Kalinowska, organizatorka konferencji i nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 29.
Grupy cyrkowe powstały także w Społecznym Gimnazjum im. Sebastiana F. Klonowica i Szkole Podstawowej nr 4. - Chcemy "przemycić” nasze zajęcia także do innych placówek - mówi Jolanta Bodo, członek zarządu lubelskiej Klanzy i pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 4. - Bo młodzież przychodzi na nie bez przymusu, a z chęci robienia czegoś nowego. Po prostu, to staje się modne.
Na zajęciach można żonglować piłeczkami, plastikowymi talerzykami, jeździć na rowerze z jednym kółkiem, grać w diabolo (czyli na sznureczku starać się utrzymać różne przedmioty). Nie brakuje też akrobacji, np. ustawiania ludzkiej piramidy. - W bardziej zaawansowanych grupach zdarza się też chodzenie po szkle i żonglowanie ogniem - dodaje Bodo. - Ale do takich wyczynów podchodzimy bardzo ostrożnie. I nie wszyscy mogą je robić.
Młodzież jest zafascynowana cyrkowymi popisami. - Pomaga mi się odstresować - twierdzi Kinga Chleba, uczennica trzeciej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego, która już od kilku miesięcy zajmuje się żonglowaniem. - Dzięki temu człowiek staje się bardziej cierpliwy - zapewnia Paulina Cecotka, która na lubelską konferencję przyjechała z warszawskiego liceum.
Każdy, kto chciałby wprowadzić zajęcia cyrkowe do swojej szkoły, powinien skontaktować się ze stowarzyszeniem Klanza dzwoniąc pod numer: (081) 53 46 583 lub wchodząc na strony www.klanza.lublin.pl