79 LAT TEMU
Siedlce stolicą djecezji Podlaskiej
Na mocy postanowienia Watykanu, stolica biskupstwa podlaskiego zostaje przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec.
Pocałunek matki
W mieście hiszpańskiem Vittoria miano w tych dniach pochować dziewczynkę, uznaną przez lekarzy za zmarłą. Gdy zamknięto już trumnę, matka zmarłej, jakby tknięta przeczuciem, ubłagała pogrzebowych, aby pozwolili jej jeszcze raz pocałować córkę. Zdjęto więc wieko i matka nachyliła się nad dzieckiem, w tejże jednak chwili uczuła jakby lekki ruch rzekomo zmarłej. Pobiegła więc natychmiast do lekarza, który stwierdził, że dziewczynka wychodzi istotnie ze stanu silnego odrętwienia, w którym wzięto ją za umarłą. Wkrótce też powiodło się przywrócić rzekomo zmarłą do życia.
Niemowlę z brodą
Według pism czeskich, w pobliżu Bratisławy urodził się pewnemu małżeństwu chłopczyk zupełnie normalnie rozwinięty i zdrowy, ale z wąsami i brodą długości trzech i pół cali. Fenomenalnie to brodate niemowlę ściąga tłumy ciekawych i lekarzy z Pragi, a nawet z Wiednia i Budapesztu.
„Wyzwolenie” z 7 września 1924 r.
73 LATA TEMU
Nowy rekord lotniczy
W wyścigu za osiągnięciem jak najświetniejszych wyników w dziedzinie lotnictwa dwaj lotnicy amerykańscy podjęli próbę jak najdłuższego utrzymania się w powietrzu. Wzbiwszy się w przestworza, postanowili nie lądować przez 1000 godzin. Nie udało im się w prawdzie w całości zamiar ten urzeczywistnić, gdyż wskutek uszkodzenia silnika musieli lądować wcześniej, w każdym razie jednak utrzymali się w powietrzu 640 godzin, czyli prawie 27 dni.
„Przewodnik Gospodarski” z 7-14 września 1930 r.
51 LAT TEMU
W 75-lecie urodzin Feliksa Dzierżyńskiego
Siedemdziesiąt pięć lat mija od chwili, kiedy w małym dworku w powiecie oszmiańskim na Wileńszczyźnie, w drobno szlacheckiej rodzinie urodził się Feliks Dzierżyński.
Feliks Dzierżyński, utalentowany i ofiarny syn narodu polskiego, wielki uczeń i współtowarzysz walk Lenina i Stalina, wzór przywódcy rewolucyjnego, symbol głębokiego patriotyzmu i internacjonalizmu, jest dumą polskiego ruchu robotniczego.
„Sztandar Ludu” z 12 września 1952 r.
30 LAT TEMU
Po zamachu stanu na Chile
Tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Chile w Chile we wtorek 11 września, do głębi poruszyły światową opinię publiczną. Ze wszystkich kontynentów nadchodzą wypowiedzi polityków reprezentujących różne tendencje, partii postępowych i organizacji związkowych, potępiających skrajną prawicę chilijską, która złamała wieloletnie tradycje demokratyczne tego kraju i obaliła legalny rząd ludowy.
Salvador Allende nie żyje
Junta wojskowa ogłosiła komunikat, w którym oficjalnie informuje się, że patrol wojskowy znalazł w pałacu prezydenckim zwłoki prezydenta Salvadora Allende. Junta potwierdziła wiadomość o pogrzebie prezydenta.
„Sztandar Ludu” z 13 września 1973 r.
Pisownia oryginalna