Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 sierpnia 2007 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Bóg z satelity

Rozmowa z ks. Kazimierzem Sową, dyrektorem powstającego kanału religijnego Grupy ITI

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Powierzono księdzu misję stworzenia kanału religijnego w telewizji TVN. Istnieje już Telewizja Trwam. Nie wystarczy?

- Najpierw bardzo ważne wyjaśnienie: nowy kanał telewizyjny, nad którym bardzo intensywnie pracujemy od kilku miesięcy, nie jest "dzieckiem” TVN. Jest finansowany przez ITI Neovision, czyli telewizję nowej generacji "n” (platformę satelitarną). Oczywiście, TVN również należy do Grupy ITI, podobnie jak my, ale pomysł nowego religijnego kanału tematycznego nie narodził się w TVN, ale był pomysłem właścicieli Grupy ITI. Co do pytania o TV Trwam - odpowiem krótko: jeszcze nikomu nowe, dobre propozycje nie zaszkodziły. Widzowie wybiorą ten program, który będzie im bardziej odpowiadał.

• Skoro powstaje nowa telewizja religijna, znaczyć może, że będzie proponować inny ogląd świata i rzeczywistości (w tym religijnej) niż ta już istniejąca. Czy dostrzega ksiądz różnorodność tych światów i rzeczywistości? Jeżeli tak, to czym się one r

- Nie sądzę, żeby zadaniem jakiejkolwiek telewizji o profilu religijnym było narzucanie komukolwiek poglądów na świat czy Pana Boga. To wolny wybór każdego człowieka. Ale oczywiste jest, że w naszym kanale, choć będziemy pokazywać ciekawe i ważne wydarzenia i zjawiska religijne dotyczące także innych wyznań chrześcijańskich czy innych religii, to dominować będzie nasze katolickie spojrzenie na świat i rzeczywistość. To dla nas oczywiste - żyjemy w katolickim kraju, gdzie większość, zdecydowana większość ludzi, przyznaje się do wiary i chrześcijańskiej wizji życia.

• Czy możemy mówić też o \"różnych” Kościołach w Polsce? Często słuchając polskich biskupów łatwo odnieść wrażenie, że są z \"różnych” Kościołów. Np. toruńskiego lub łagiewnickiego...

- Różne Kościoły to wymysł publicystów, choć w pewniej mierze także jakaś figura retoryczna pozwalająca zrozumieć, co się w Polsce dzieje. Stało się tak, bo za sprawą polityków doszło do wskazywania, kto w Kościele z kim się bardziej przyjaźni lub kogo gości w swoim domu biskupim. Tymczasem Kościół jest jeden - należy do Chrystusa i to on jest jego "prawdziwą twarzą”.

• Czy Kościół w Polsce nadąża za dynamicznymi przemianami społecznymi? Swego czasu pisał ksiądz, że pora Kościołowi zejść z ambony...

- Od dawna głoszę taki pogląd, za co niektórzy księża mnie krytykują a nawet uważają, że to działalność szkodliwa. Kościół, jeśli to słowo dla wielu utożsamiane jest z jego przedstawicielami, patrząc na wszystko tylko z wyżyn przysłowiowej ambony, nie dostrzega wielu zjawisk, które dziś nie są groźne, a nawet nie są wyraźnie widoczne, ale będą miały bardzo negatywne skutki dla polskiego Kościoła. Tymczasem wielu duchownych zachowuje się tak, jakby Polska i Polacy dalej byli zamknięci w jakiejś twierdzy i wierzyli tylko w to, co ktoś im powie. Tymczasem dziś ludzie podróżują, mieszkają w różnych krajach, są otwarci i spotykają się z różnymi sytuacjami. Mają także bardziej krytyczny stosunek do Kościoła niż starsze pokolenie. Trzeba to przyjąć i podjąć z tymi ludźmi otwartą dyskusję, a nie tylko potępiać ich styl życia czy poglądy.

• Można usłyszeć, że polski Kościół w praktyce codziennej nie pozostaje nadmiernie szeroko otwarty na innych chrześcijan, a ekumenizm jest pozorem uprawianym głównie przez wzgląd i pamięć Jana Pawła II?

- Tu się z panem nie zgodzę. Inicjatywy ekumeniczne wcale nie są ani fragmentaryczne, ani jakieś pojedyncze. Problem polega na czymś innym: miejsc, gdzie obok katolików żyją w zwartej grupie inni chrześcijanie, jest w Polsce stosunkowo mało. Nie jesteśmy tak wielowyznaniowym lub wielokulturowym społeczeństwem jak amerykańskie. To skutkuje tym, że wiele inicjatyw ma charakter trochę "elitarnych”, ale zapewniam: gdzie ludzie różnych wyznań są blisko siebie problemu nie ma. Sam byłem na początku lat 90. katechetą dla katolickiej młodzieży uczącej się w protestanckim liceum w Bielsku-Białej. To doświadczenie życia na co dzień z ewangelikami też wiele mi dało.

• Pytam o to wszystko, żeby lepiej wyobrazić sobie, jaką telwizję chce ksiądz robić. Coś bardziej ku watykańskiej CTV, włoskiej SAT2000 lub francuskiej KTO, czy też może w kierunku rodzimych wzorców?

- Rodzime wzorce są dla niektórych jak wzorzec metra z Sevre - jeśli odejdziesz choćby na milimetr, to już nie mieścisz się w tym, co ktoś ustalił za obowiązujące. My natomiast chcemy robić kanał telewizyjny dla wszystkich ludzi zainteresowanych tematyką religijną i wiarą. Chcemy pokazywać, jak Kościół i chrześcijanin radzi sobie z dorobkiem współczesnej nauki, kultury, z wyzwaniami cywilizacji. Chcemy pokazywać polskich duchownych pracujących misyjnie na wszystkich kontynentach, aby uzmysłowić Polakom, że są także odpowiedzialni za Kościół powszechny. Wreszcie, chcemy pokazać na czym opiera się życie religijne innych wyznań i wiara innych religii. Będzie to zatem kanał telewizyjny o charakterze bardziej edukacyjnym niż dewocyjnym, choć co niedziela pojawi się też transmisja mszy świętej z różnych polskich kościołów i diecezji.

• Pomówmy zatem o ramówce programowej... Co, jak, kiedy?

- Właściwie już ją naszkicowałem, ale dodam tylko dwie informacje: sporo programów przygotowujemy sami, a resztę czasu ramówki uzupełnią filmy dokumentalne i fabularne poświęcone wielkim wydarzeniom w historii Kościoła i wielkim ludziom Kościoła. Oczywiście nie zabraknie także filmowego przypomnienia osoby i pontyfikatu Jana Pawła II. Ruszymy jesienią tego roku, więc już niebawem każdy w Polsce (niestety, na razie tylko w Polsce) będzie miał szanse nas zobaczyć.

• Których dziennikarzy zobaczymy? Krótko mówiąc: nazwiska.

- Nazwiska, nazwiska, nazwiska - to pytanie pojawia się zawsze, jakby samo nazwisko wystarczyło... Oczywiście zadbaliśmy o to, aby nowa telewizja miała swoich wybitnych dziennikarzy: to Szymon Hołownia, laureat kilku najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce, w tym nagrody Episkopatu Polski za publicystykę religijną. To także najwybitniejszy znawca pontyfikatu JP2, autor Encyklopedii Jana Pawła”, Grzegorz Polak. To wreszcie Jarek Makowski, niegdyś dziennikarz "Tygodnika Powszechnego”, specjalista od kultury i tzw. trudnych tematów. Ale dodam też, że mamy w ekipie także byłego pracownika TV Trwam, tak więc widać, że dość szeroko szukaliśmy ciekawych i wartościowych osób.

• Czy już ksiądz wie, jak się będzie telewizja nazywać?

- Nazwa i logo to jedna z najważniejszych tajemnic każdej nowej telewizji. My je już znamy, ale zostanie ujawnione dopiero przed startem naszego programu, dlatego musze przeprosić pana i czytelników, ale nie odpowiem na to pytanie.

• Budżet to też tajemnica?

- Pomysłodawca przedsięwzięcia, pan Mariusz Walter, jeden z współwłaścicieli ITI, określił wydatki, że będą "na wystarczającym poziomie, aby przygotować dobry program”. Ja mogę tylko dodać, że to rząd kilkunastu milionów złotych na początek i gwarancja finansowania programu przez najbliższe lata.

• Jak Kościół będzie sprawował pieczę merytoryczną nad poczynaniami tej telewizji?

- Kościół hierarchiczny został poinformowany o naszym przedsięwzięciu i fakt, że ks. kardynał Stanisław Dziwisz wyraził oficjalną zgodę na moje zaangażowanie w przygotowanie programu stacji jest najlepszym dowodem, że wielu biskupów widzi pozytywną rolę, jaką może spełnić taki kanał. Niemniej jednak inwestycja pozostaje przedsięwzięciem prywatnym.

• Czy spodziewa się ksiądz, że odniesie sukces i co będzie jego miarą?

- Miarą sukcesu dla każdego przedsięwzięcia medialnego są widzowie. My też nie ukrywamy, że miarą sukcesu nowego kanału telewizyjnego będzie zdobycie ciekawej i stałej (choć nie musi to oznaczać koniecznie wielkiej liczbowo) widowni. Osobiście jestem przekonany, że jest nie tylko miejsce, ale wręcz potrzeba zaprezentowania w Polsce takiego kanału telewizyjnego.

Pozostałe informacje

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

W poniedziałek przed godziną 10 doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym z drogą gminną w miejscowości Siedliska – Kolonia w gminie Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium