Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2003 r.
16:50
Edytuj ten wpis

Ból trzeba leczyć

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Kto się może zgłosić do poradni?
– W zasadzie wszyscy, którzy cierpią z powodu bólu przewlekłego, trwającego dłużej niż 3 miesiące, niezależnie od jego charakteru. Należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.
• To znaczy, że ból jest jednostką chorobową?
– Tak, to nie tylko objaw choroby. Sam ból powoduje zmianę i w zachowaniu pacjenta i w neurofizjologii. Nie chodzi o ten ostry, nagły, który znika w momencie wyleczenia choroby – np. ból zęba, wyrostka etc. Ale o trwający dłużej – np. nowotworowy albo ból krzyża, który jest przypadłością niemal całej dorosłej populacji.
• Czasem boli to, czego już nie ma. Na przykład amputowana ręka...
– Tak, to tzw. ból fantomowy. Nie ma anatomicznej lokalizacji, ale została pamięć bólu. Pojawia się szczególnie u tych pacjentów, którzy wcześniej długo cierpieli.
• Każdy z nas cierpi inaczej?
– Tolerancja jest inna dla każdego, choć najwięcej chorych reaguje podobnie. Jednak są osoby bardziej i mniej wrażliwe na ból o dużym nasileniu. Leczenie bólu wymaga weryfikacji. Podczas badania i wywiadu z pacjentem wykonujemy specjalne testy mówiące o jego charakterze i natężeniu. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób chory reaguje na leczenie.
• Jak leczymy ból?
– Na pierwszym miejscu na pewno są środki farmaceutyczne – tabletki, zastrzyki, środki w aerozolu. Są leki przeciwzapalne, przeciwbólowe o słabszym i mocniejszym działaniu, są słabe i silne opioidy – cała gama preparatów.
• Opioidy, czyli narkotyki?
– Narkotyki to określenie prawne i odnosi się do np. marihuany, amfetaminy, ekstasy itp.. Morfina też może być narkotykiem jeśli używana jest dla „odlotu”, a nie do uśmierzenia bólu.
• Są i inne metody?
– Tak, wśród nich akupunktura, laseropunktura – to przezskórna stymulacja nerwów. Masaż – powoduje przekrwienie i rozluźnienie mięśni, zmniejsza ból. Można też zablokować nerwy i to wyłącznie tę część, która odpowiada za ból, można wykonać neurolizę – zniszczyć nerwy. Jeśli nerwy mają włókna przenoszenia bólu i włókna ruchowe, termolezja pozwala zniszczyć za pomocą temperatury tylko te pierwsze.
• Najnowszą propozycją jest plaster przeciwbólowy?
– Plaster jest bardzo wygodny dla pacjenta – eliminuje konieczność inwazji, ma małe działanie uboczne, zmienia się go co 3 dni. Ale jest drogi i w Polsce stosuje się go tylko przy bólach nowotworowych.
• Jeszcze dziś, i to nawet w środowiskach medycznych, uważa się, że opioidy trzeba stosować w ostateczności, bo pacjent może się uzależnić?
– Prawda jest brutalna – opioidy podaje się z reguły już w stanach terminalnych i chory nie zdąży się uzależnić. Zresztą, stosuje się takie metody, które chronią przed uzależnieniem. Chory nie może cierpieć, nie może go boleć. Pierwsza zasada – powinien przespać noc i ból nie może mu przeszkadzać w spoczynku. Później dopiero podczas ruchu. Właściwa dawka leku to taka, która jest skuteczna.
• Są też bóle będące skutkiem stresu, złej kondycji psychicznej?
– Tak, bóle psychogenne. To dziś ogromy problem i z tymi najtrudniej sobie poradzić i wytłumaczyć pacjentowi, że ma on przyczynę w jego emocjach, stresie, trudnej sytuacji życiowej.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium