Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 marca 2005 r.
19:04
Edytuj ten wpis

Czemu płaczesz Matko?

Piątego stycznia Polki z niewielkiej ukraińskiej miejscowości pamiętać będą do końca życia. Mają po siedemdziesiąt, osiemdziesiąt lat, więc nie przypuszczają, by to długo potrwało. Wierzą natomiast w cud, który tego mroźnego, zimowego dnia wydarzył się w kościele. Z oczu gipsowej figurki Matki Bożej z Lourdes popłynęły słone łzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z Krościenka do Niżankowic jedzie się pełną wybojów drogą. Mijamy szary Chyrów i ponury, zniszczony Dobromil. Kościół stoi po prawej stronie jezdni. Na samym początku wioski. Żelazna brama zamknięta jest na rdzewiejącą metalową kłódkę.

Odwykli od Boga, patrzyli w telewizor

Najbliżej mieszka Janina Zielińska. Urodziła się tu jeszcze przed wojną. Dobrze pamięta pełne kolorowych kwiatów procesje z okazji Bożego Ciała. Po wojnie, kiedy Niżankowice wpadły w ręce Rosjan, kościół zamknięto. Ponad 50 lat służył za magazyn kołchozu i skład makulatury, znajdującej się po drugiej stronie jezdni szkoły.
Otwierając masywne drzwi, staruszka wspomina, jak wraz z innymi Polkami w 1989 r. przekroczyły próg świątyni: To było straszne. Gnijące papierzyska sięgały kolan, a tu gdzie stoi ołtarz, walała się sterta słomy. Dachu w tym miejscu nie było. Lejąca się z góry woda zamieniała wszystko w gnój.
Wtedy było ich jeszcze około trzydziestu. Po kolei stawały przed lokalnymi władzami. Pytano, która zajmie się zdewastowanym budynkiem. Ostatnia wezwana została Helena Kapucjanowa.
- 70 lat wtedy miałam. Jak można zaczynać remont w takim wieku? Usłyszałam, że jak tego nie zrobimy, budynek przejmą grekokatolicy. To nas zmobilizowało. Wszystkie, jakie tu były staruszki, wzięły się do pracy. Wynosiły te papierzyska i laskami podrzucały do ognia, żeby się to czym prędzej spaliło.
A mężczyźni? - Oni przez te wszystkie lata odwykli od Boga. Po co było się modlić, mieli przecież telewizory.

40 dni płakała codziennie

Wołodia ma 16 lat. 3 lata temu przestał słuchać matki, która kazała mu modlić się w cerkwi, gdzie został ochrzczony. Wszystko przez prababkę Kapucjanową.
- Ja go tu przyciągnęłam. Nas tu teraz piętnaście starych kobiet zostało i Wołodia, który nam pomaga. Ostatnio nawet u naszego księdza zaczął się spowiadać. On pierwszy zobaczył, że Matka Boska płacze.
Janina Zielińska dobrze pamięta przerażoną twarz chłopaka. Przybiegł do niej roztrzęsiony. Nie wiedział, co robić: Ciągnął mnie do kościoła, chociaż była dopiero dziesiąta godzina, a ksiądz miał przyjechać na piętnastą, żeby mszę odprawić. Jak weszłam do środka i zobaczyłam figurkę, padłam na kolana. Strasznie płakała, łzy lały się ciurkiem.
Kiedy ks. Władysław Motyka, opiekujący się parafią w Niżankowicach, przyjechał z Nowego Miasta, podszedł do gipsowej figurki i przetarł jej twarz. Powiedział, że jak łzy pojawią się po nabożeństwie, to coś w tym musi być. Gdy skończył mszę, twarz znowu była wilgotna. Przez kolejnych czterdzieści dni Matka Boska płakała codziennie.

Łzy Marii w strzykawce

Ksiądz Edward Lorenc od dziesięciu lat prowadzi katolicką parafię w Dombromilu. Z dumną twarzą wychodzi z kościoła. Skończył właśnie rekolekcyjne nabożeństwo dla młodzieży, na którym zjawiło się ponad dwadzieścia osób.
- Każda z nich to dla mnie sukces, mam tu bowiem straszną konkurencję. Oprócz cerkwi prawosławnej są jeszcze cerkiew i monastyr grekokatolicki - żartuje, prowadząc do swego mieszkania.
W skromnym pokoju stoi wysłużony telewizor. Jest cały czas "włączony”, tyle że transmisję zastąpiła wklejona w ekran podobizna papieża. Zanim ksiądz zaczyna opowiadać o niezwykłych wydarzeniach, przynosi strzykawkę wypełnioną przezroczystym płynem.
- Ks. Motyka pojechał w styczniu do Polski, byłem więc w Niżankowicach niemal codziennie. Z pierwszej wizyty pamiętam ogromne przerażenie na twarzach zebranych. Stali na miękkich nogach i modlili się do płaczącej figurki. Łzy spływały po policzkach. Nie zamarzały, chociaż było minus piętnaście stopni.
Zebrał je do strzykawki, skosztował, były słone. Szuka w tej chwili laboratorium, które podda płyn wnikliwym badaniom. Nie spieszy się, Kościół ma bowiem czas. Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami prawa kanonicznego.
- Najważniejsze jest głoszenie ewangelii, a nie fajerwerki. Jeśli Matka Boska będzie chciała, żeby w Niżankowicach powstało sanktuarium, to tak się stanie. A jeśli to ludzka sprawa, rozejdzie się po kościach - mówi ks. Lorenc.

Nasz biedny kościół czeka na remont

- Nikt tu nie wie na pewno, co ten płacz oznacza. Myślałyśmy długo, co się wiąże z datą piątego stycznia, żadnego znaczącego wydarzenia wtedy nie było. Może chodzi o polityczny przewrót w tym kraju? - zastanawia się Janina Zielińska.
Helena Kapucjanowa jest bardziej przyziemna. Pokazuje zeszyt, w którym zaczęła niedawno spisywać historię kościoła: Tu trzeba remont robić jak najprędzej, nasz biedny kościół od dawna już na niego czeka. Może figurka daje nam znaki i z tego powodu zaczęła płakać. Ja już niedługo pożyję, ale mam nadzieję, że uda mi się tego doczekać.
Inna wersja głosi, że Matka Boska ma dość "wojny”, jaką prowadzą ze sobą grekokatolicy i prawosławni.
- Jedni modlą się w niewielkiej kaplicy, drudzy dysponują dwiema cerkwiami we wsi. Żadnej nie chcą oddać, więc dochodzi do przepychanek. Kiedyś interweniowała nawet policja. Funkcjonariusz został oblany benzyną. Tłum stał nad nim, ktoś już nawet odpalił zapałkę - opowiada ksiądz Lorenc.

Wyrzeczeń coraz więcej

Kapucjanowa nie pamięta, kto podarował cudowną figurkę. Przyjechała wypełnionym darami autobusem z odległych o parę kilometrów Hermanowic. Na tę okazję specjalnie otwarto granicę na trasie prowadzącej do Przemyśla. Figurka była tu już w trakcie pierwszej mszy, którą odprawiono 18 stycznia 1991 r.
- Pierwsza trzymałam ją na rękach. Ona nigdy wcześniej nie płakała, zaczęła dopiero teraz - mówi wzruszona staruszka.
Wieść o wydarzeniu rozniosła się błyskawicznie. Do Niżankowic zaczęli zjeżdżać pielgrzymi z miejscowości oddalonych o dziesiątki kilometrów. Jacyś młodzi ludzie z Chyrowa na małej karteczce obok figurki zostawili przyrzeczenie, że przez najbliższy rok w ich życiu nie będzie żadnych używek.
I choć Matka Boska płacze coraz rzadziej, stos kartek nadal się powiększa...

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium