Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 kwietnia 2006 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Czytam z oczu zwierząt

0 0 A A

Przyjechał z Gwinei do Polski w 1978 roku. We wrześniu. Co wiedział wcześniej o Polsce? Nic. Ale w tamtych latach nie było wyboru. Ministerstwo "rozdzielało” najzdolniejszych uczniów na poszczególne kraje "demoludów”. On poszedł na weterynarię w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jacy są ludzie? - zastanawia się. - Wtedy zachowywali się, jakby nigdy nie widzieli kogoś o innym kolorze skóry. Gapili się w sposób chamski, zaczepiali, przygadywali. Dla mnie to był szok. U nas nikt tak nie reagował na Europejczyka.
Dziś jest lepiej, czy gorzej? - Teraz każdego na ulicy może spotkać agresja. To nie jest rasizm. Po prostu tak się zmieniło pokolenie, taki bywa stosunek do innych - Mohamed Camara mówi to bez złości i żalu. Po prostu stwierdza fakt.
Do Polski trafił w samym środku kryzysu. - Pisałem do rodziny, żeby mi przysłali bieliznę, mydło, a oni mnie pytali, do jakiej Europy trafiłem? Ale mnie chodziło tylko o poziom nauki, reszta nie była ważna - wspomina.
Po studiach został w Lublinie. Ożenił się, ma syna. A przy ul. Niecałej prowadzi gabinet weterynaryjny. Przystąpił do programu opieki nad starymi zwierzętami, co, wraz z niezwykłym, profesjonalizmem przysporzyło mu mnóstwa sympatyków.
- Trzeba być odpowiedzialnym. I za drugiego człowieka, i za zwierzę, które jest w twoim domu. Trzeba dać szansę nawet wtedy, gdy jest stare. Gdy tobie, jako lekarzowi się nie chce, skieruj do kogoś innego. Tak jest uczciwie - mówi Camara. To jego zawodowa filozofia oparta na satysfakcji, wiedzy i odpowiedzialności.
- Zawsze myślę, że mogę coś jeszcze zrobić. Uratowałem życie jednemu, to czemu z drugim nie spróbować? Biologia często ostatniego słowa jeszcze nie mówi, a człowiek już podejmuje decyzję. Ja wolę mieć nadzieję.
Jest pozornie powolny, każdy gest ma przemyślany, precyzyjny. - Mnie motywuje bezradność zwierząt. Ludzie nawet do człowieka podchodzą, jak do maszyny, a do psa jeszcze gorzej - kiwa głową zamyślony.
Mówi, że najważniejsze jest wychowanie. W jego kraju rodzinnym psy i koty są często traktowane źle. Tak jak w Polsce. Jest przekonany, że stosunek do zwierząt jest wypadkową wielu elementów.
- Zwierzę jest tyle warte, ile właściciel poświęca mu czasu, pieniędzy i miłości - uważa. - Widzę to po ludziach, którzy do mnie przychodzą. Mówi się na przykład: "zachowuje się jak zwierzę”. A ono napadnie tylko wtedy, kiedy jest głodne. Przecież nie jest agresywne dla przyjemności.
Weterynarz z Gwinei mówi, że z zawodu należy czerpać inne przyjemności, a nie tylko forsę. - My i zwierzęta jesteśmy częścią tej samej przyrody i tak samo odczuwamy radość i cierpienie - wyjaśnia i zaraz dodaje, że czyta z oczu zwierząt. - Większość ludzi nie rozumie, jak zwierzę patrzy, ale ja mogę wyczytać wszystkie emocje.
Dziś Mohamed Camara jest jednym z bohaterów... "Światełka”, sztuki dla dzieci napisanej przez Annę Bocian z Lublina, autorkę wielu nagradzanych sztuk.

Pozostałe informacje

Gol Karola Świderskiego otworzył wynik poniedziałkowego spotkania

Polska lepsza od Turcji, ale martwi przedwczesne zejście z boiska Lewandowskiego

W generalnym sprawdzianie przed Euro 2024 reprezentacja Polski po szalenie trudnym meczu pokonała na PGE Stadionie Narodowym Turcję 2:1. Wynik może cieszyć, ale kibiców zmartwiło przedwczesne opuszczenie boiska przez Karola Świderskiego i Roberta Lewandowskiego

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium