Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 lipca 2002 r.
18:38
Edytuj ten wpis

Era Leppera

0 0 A A

Dziesięć tysięcy nowych członków przybyło od ostatniej jesieni lubelskiej Samoobronie. Wielu z nich to byli działacze PSL i SLD - twierdzą ludzie Leppera. - Nie ma masowego odpływu. To propaganda - mówią jednym głosem lewica
i ludowcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak wynika z najnowszych sondaży, Samoobrona wyrasta na drugą siłę polityczną w kraju. W czerwcu cieszyła się już ponad 18-procentowym poparciem. Tymczasem dotychczasowy lider wszystkich sondaży, czyli rządzący SLD, ma już zaledwie ok. 34 proc. zwolenników.
Wzrastające poparcie przekłada się na liczbę członków.
- Jesienią ubiegłego roku na terenie całej Lubelszczyzny było nas około 12 tysięcy osób. Obecnie ponad 22 tys. - chwali się Stanisław Głębocki, poseł lubelskiej Samoobrony.
Masowy przypływ do lokalnej organizacji Andrzeja Leppera potwierdza także szef wojewódzkiej Samoobrony Józef Żywiec.
- Nie ma dnia, by kilkanaście osób nie wypełniło naszej deklaracji - zapewnia. Zdaniem Żywca na tym się nie skończy.
- Do jesieni będzie nas o kilka tysięcy więcej - zapowiada.
Dlaczego tak się dzieje?
- Ludzie zrazili się do obecnego rządu. Sytuacja gospodarcza jest fatalna. Idą wybory, co oznacza szansę na posadę w samorządzie - jednym tchem wyliczają liderzy organizacji.
W Samoobronie swoją szansę dostrzegł m.in. Konrad Rękas. Ten były lider lubelskich narodowców zasłynął kilka lat temu zorganizowaniem wiecu na placu Litewskim ku czci Eligiusza Niewiadomskiego, zabójcy prezydenta Narutowicza. Niedawno związany był z PSL. Pisał do ludowego "Zaczynu”. Obecnie pod sztandarami Samoobrony myśli o starcie w wyborach samorządowych.
Przyszłość w ugrupowaniu Leppera zobaczyło także wielu innych młodych lublinian.
- Jest nas już około 250 osób - policzyła Agnieszka Kowal, szefowa młodzieżówki Samoobrony na Lubelszczyźnie. - Większość, podobnie jak ja, to studenci: historii, ekonomii, prawa, politologii - wylicza.
By do organizacji nie dostali się ludzie "niepożądani”, jej władze wprowadziły system weryfikacji. Dlatego każdy kandydat na działacza Samoobrony musi mieć rekomendację dwóch jej obecnych członków.
- Chodzi o to, by wyeliminować osoby podstawione przez partie konkurujące z nami, które w ten sposób chcą zniszczyć nasze struktury - tłumaczy przewodniczący Żywiec.
Mało tego. Każdy kandydat na radnego będzie musiał napisać krótki życiorys. Władze Samoobrony chcą w ten sposób nie dopuścić, by na listach wyborczych znaleźli się "aferzyści i inni szkodzący państwu”. Obecnie o mandat radnego chce walczyć około dwóch tysięcy członków Samoobrony.
Zdaniem posła Głębockiego, wiele osób, które teraz przeszły pod sztandary Andrzeja Leppera, to byli działacze SLD i PSL.
- Przechodzą dosłownie całe koła. Np. koło SLD w Radecznicy na Zamojszczyźnie czy PSL w Opolu Lubelskim - mówi Głębocki.
- To propaganda - zgodnie zaprzeczają władze sojuszu i ludowcy. Janusz Szpak, wiceprzewodniczący lubelskiego PSL zapewnia, że nie ma żadnego exodusu:
- Nic mi o tym nie wiadomo. Nadal

mamy więcej sztandarów niż Samoobrona członków

Nie zmienił się także stan liczebny lubelskiej lewicy.
- W marcu było nas blisko 10 tysięcy. Obecnie pewnie więcej, bo nowych deklaracji ciągle przybywa - twierdzi Dariusz Sadowski, sekretarz wojewódzkiego SLD.
Sekretarz Sadowski potwierdza, że kilkunastoosobowa grupa z Radecznicy przeszła do Samoobrony.
W przeciwieństwie do posła Głebockiego, poseł Żywiec nie widzi tylu b. działaczy SLD czy PSL w swoich szeregach:
- Większość nowych, to ludzie, którzy wcześniej nigdzie nie należeli. Np. kilku znanych w Lublinie biznesmenów. Ale nazwisk na razie nie ujawnię.
W czerwcu chełmska Samoobrona zaproponowała kandydowanie w wyborach na prezydenta tego miasta Hannie Maksim, redaktor naczelnej "Kresów - Tygodnik Chełmski” wydawanego przez dawnego sekretarza KC PZPR Waldemara Świrgonia. Hanna Maksim zwalczała na łamach swojej gazety poprzedni, prawicowy samorząd w Chełmie; publikacje te w dużej mierze okazały się skuteczne. W ostatnich wyborach samorządowych wystartowała z listy SLD i została radną, aczkolwiek nigdy do tej partii nie wstąpiła. W radzie natomiast, na początku kadencji, była zrzeszona w klubie SLD. Wystąpiła z niego, nie zgadzając się z prowadzoną przez lewicowy tym razem samorząd, polityką w mieście. Chodziło głównie o to, że władze nie realizują swojego programu wyborczego. Klub w zamian pozbawił ją funkcji wiceprzewodniczącej komisji rewizyjnej rady. Teraz H. Maksim, podobnie jak przed czterema laty, zwalcza na łamach swojej gazety rządzącą miastem ekipę.

Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium