Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2003 r.
16:47
Edytuj ten wpis

I po bólu!

d Zaprzeczając stereotypom, że chory powinien cierpieć, mądrzy lekarze mówią: nie musi. Właśnie uruchomiona została infolinia – 0–801–190–000, pod którą można uzyskać infrmację o tym, jak i gdzie leczyć ból. Warto się dowiedzieć, czy musi on towarzyszyć twoim dolegliwościom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Ból jest sygnałem alarmującym, że w organizmie dzieje się coś złego. Towarzyszy człowiekowi od jego stworzenia. Podobno wyraz „ból” pochodzi od łacińskiego „poena” – kara. Bóg zapowiedział pierwszej kobiecie, że za karę będzie rodzić w bólu i jest to dla niej nieuchronne. Ale przecież i mężczyźni nie są wolni od cierpienia.
Demony bólu
Ból związany był z karą, z ingerencją złych mocy, z demonami, rzucaniem uroków, z czarami. A więc – zawsze z negatywnym działaniem lub uczuciem. Ludzie bronili się przed nim na miarę swojej wiedzy i wiary. Powołani do tego byli kapłani, zajmujący się relacją człowieka i bogów, znachorzy, którzy stosowali magię ale i używali amuletów lub preparatów przez siebie przygotowanych, czarownicy odpędzający demony.
Ale tysiące lat temu człowiek już posiadał na tyle rozwinięty zmysł obserwacji, że potrafił sobie radzić podglądając przyrodę. Stosowano do łagodzenia bólu zioła, nalewki, napoje alkoholowe, a nawet – elektryczność z niektórych gatunków ryb! Ta swoista elektroterapia znana była w świecie starożytnym basenu Morza Śródziemnego i odnotowana w ówczesnych przekazach. „Narkotyk” ma źródłosłów w starogreckim „narke”, oznaczającym „rybę, która powoduje drętwienie”. Podobno do dziś prymitywne plemiona używają tego sposobu znieczulania.
Archeolodzy dokonali kiedyś ciekawego odkrycia. Odnaleziono czaszkę człowieka z okresu neolitu i ze zdumieniem stwierdzono, że jest to czaszka po trepanacji. Zabieg ten miał uwolnić złe duchy, które zagnieździły się w głowie naszego praprzodka i sądzić należy, że być może pomógł w obrzęku mózgu. Bo, jak stwierdzono, ów pacjent po tym zabiegu żył jeszcze stosunkowo długo.
Medycyna Wschodu do uśmierzania bólu stosowała akupunkturę, którą Europejczycy zaakceptowali niedawno.
– W wielu przypadkach osiągamy bardzo dobre rezultaty – informuje lek. med. Krzysztof Brzeziński z Poradni Leczenia Bólu w Lublinie. – Dziś jest też coraz częściej stosowana laseropunktura – nowoczesna odmiana tej starej metody.
Bez znieczulenia
Ból nie tylko wskazuje chorobę, lecz także towarzyszy wielu zabiegom takim, jak choćby rwanie zęba, operacja, poród.
Wyobraźmy sobie, że kiedyś amputowano kończyny, rwano zęby, a nawet w prymitywny sposób usuwano kamienie z pęcherza moczowego. Chirurg był jednocześnie lekarzem i... oprawcą. Jakie stosowano metody znieczulenia? Cóż, było to ogłuszanie pałką, przyduszanie do utraty przytomności, pojenie alkoholem. Często należało używać siły fizycznej, aby przytrzymać szarpiącą się ofiarę. Gdy zabieg był poważny, pacjent odczuwał ulgę dopiero wtedy, kiedy porządnie się wykrwawił i tracił świadomość.
Jednocześnie ówczesny chirurg swoje działanie doprowadzał do perfekcji. Z przekazów wiemy, że w 30 sekund potrafił dokonać amputacji kończyny łącznie z założeniem przewiązki na arterię udową. To była prawdziwa selekcja. Szok byli w stanie przeżyć tylko najsilniejsi.
Cierpienie za grzechy
Jednak moraliści, których nie brak i dzisiaj, mówili: żeby wyzdrowieć, trzeba cierpieć. I – trzeba cierpieć, żeby żyć, a ból jest słuszną karą za grzechy. Szczególnie ten, który zesłał sam Bóg, mówiąc: w bólu rodzić będziesz. Dlatego izby, w których przychodziły na świat dzieci, były wypełnione krzykami i jękami rodzących kobiet.
Źródła mówią, że w 1847 roku po raz pierwszy doktor James Young Simpson przyłożył do nosa rodzącej kobiecie chusteczkę nasączoną chloroformem. Wróciła do przytomności wtedy, kiedy dziecko już było na świecie. Królowa Wiktoria później rodziła w tego typu znieczuleniu, dając przykład i przełamując opory. Jednak dopiero w 1957 roku papież Pius XII w swojej encyklice zezwolił lekarzom katolickim na stosowanie morfiny „w umiarkowanych dawkach”.
Specyfikiem najdawniej używanym do łagodzenia bólu było opium, uzyskiwane z maku. Z niego dopiero na początku XIX wieku wyizolowano morfinę. Poszukiwania leków o własnościach przeciwbólowych trwały. Dopiero u schyłku XIX wieku odkryto lek będący prekursorem paracetamolu, później spreparowano aspirynę. Ale historia aspiryny jest starsza. Już Hipokrates stosował wyciąg z wierzby, będącej surowcem do otrzymywania tego leku. Długo w XIX wieku i później stosowano kokainę.
Nowoczesna farmacja rozwinęła się w XX wieku. Zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe rosło.
Na potrzeby wojny
W zasadzie dopiero wojna przyniosła prawdziwy postęp w zwalczaniu bólu. Szok, jakiego doznawali ranni żołnierze, kazał spojrzeć lekarzom na ten problem inaczej – ból przynosi nieodwracalne szkody i trzeba pacjentów przed nim chronić. Ostry ból wpływa na pracę serca, ciśnienie, wydzielanie moczu. Ktoś sobie przypomniał, że nawet Pan Bóg uśpił Adama, kiedy wyjmował mu żebro. Zauważono, że ci żołnierze, którzy okropnie cierpieli z bólu na skutek odniesionych ran, później nie potrafili żyć normalnie. Właśnie w czasie II wojny światowej powstała pierwsza klinika walki z bólem.
Jednak do tej pory w wielu środowiskach medycznych, w wielu krajach powoduje przekonanie, że pacjent musi cierpieć, że jest to cena choroby i dlatego nie należy temu poświęcać zbyt wiele uwagi.
W Polsce tradycja nowoczesnego leczenia bólu nie jest długa. Sięga zaledwie 27 lat, kiedy w Gliwicach, przy Instytucie Onkologii, powołano pierwszą poradnię przeciwbólową. Jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że do dziś istnieje wiele ośrodków i wielu lekarzy, którzy nie potrafią, nie chcą leczyć bólu, nie są przekonani, że on sam w sobie może być jednostką chorobową.
Nowoczesna medycyna patrzy na to inaczej. Uświadamia pacjentów: nie musisz cierpieć, nie powinieneś. Domagaj się od lekarzy, aby leczyli twój ból. Masz takie prawo.

Pozostałe informacje

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

Świdniczanka wywalczyła w sobotę cenny punkt

Świdniczanka urwała punkt rywalowi z czołówki

Na początek wiosny cztery zwycięstwa z rzędu. W sobotę zanosiło się z kolei na trzecią kolejną porażkę. Świdniczanka powalczyła jednak z Podhalem Nowy Targ i urwała wyżej notowanemu rywalowi punkt.

„Oswoić skoliozę  Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie
NASZ PATRONAT
17 maja 2025, 0:00

„Oswoić skoliozę Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków

W piątek po godzinie 17:00 w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Kraśnika doszło do groźnie wyglądającej awarii instalacji technologicznej. Akcja strażaków trwała prawie do północy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium