Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 września 2008 r.
16:12
Edytuj ten wpis

Jak się operuje cukrzycę

Ta operacja odmieniła moje życie. Borykałam się z cukrem we krwi na poziomie 180-200. Miałam zaburzenia wzroku, pracy nerek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kończyłam się - opowiada Susan Bilyeu. Po by-passie gastrycznym jest innym człowiekiem, bo… po cukrzycy nie ma śladu. W Cleveland Clinic operują cukrzycę

Cleveland Clinic to prawdziwy gigant zatrudniający 37 tysięcy ludzi. Rozciąga się na 30 hektarach. Liczy 1100 łóżek w kilkunastu klinikach. Hospitalizowanych i leczonych ambulatoryjnie jest tu rocznie trzy miliony pacjentów.

Szczególnie spektakularne są sukcesy Cleveland Clinic w kardiologii i kardiochirurgii: pierwszy by-pass, pierwsza wymiana zastawki, odkrycie genu zawału serca. Niebawem do kliniki wyjedzie znany lubelski chirurg, prof. Jerzy Karski.

Ingerencja w metabolizm

Celem Karskiego jest chirurgia metaboliczna, ściśle związana z nazwiskiem i autorem nazwy, prof. Philipem Schauerem. Przed dwoma laty został ściągnięty do Cleveland z Pittsburgha. Wraz z nim przybył jego polski współpracownik dr Tomasz Rogula. Obaj stanowią trzon Bariatric and Metabolism Institute.

- Philip Schauer to jedna z największych światowych postaci chirurgii bariatrycznej czyli leczącej otyłość - wyjaśnia dr Rogula. - Chirurgia ingeruje leczniczo nie tylko w otyłość, ale także metabolizm. To rewolucja, bo skalpelem metabolizmu się dotąd nie korygowało.

Najlepszą ilustracją istoty tej zmiany są rezultaty chirurgicznego leczenia cukrzycy typu drugiego. Dotąd uchodziła ona za chorobę nieuleczalną, którą można jedynie mniej lub bardziej skutecznie kontrolować dietetycznie lub farmakologicznie przez podawanie insuliny i leków przeciwcukrzycowych.

By-pass gastryczny

Chirurgicznym antidotum na cukrzycę jest zabieg by-passu żołądkowo-dwunastniczego, zwanego potocznie gastrycznym. Jego znaczenie w medycynie może niebawem okazać się większe niż by-passu naczyń wieńcowych. Na czym to polega?

Na zespoleniu górnej części żołądka z jelitem cienkim z równoczesnym ominięciem pozostałej części żołądka, dwunastnicy i około półmetrowego przebiegu jelita cienkiego. Przeprowadzany jest laparoskopowo.

- Z części żołądka w okolicy ujścia przełyku formowany jest "zbiornik” o pojemności około 20-30 mililitrów, a pozostała część żołądka jest od niego separowana. Ten "mały żołądek” łączymy bezpośrednio z jelitem cienkim w ten sposób, że dwunastnica oraz początkowe 50 cm jelita cienkiego nie ma kontaktu z połykanym pokarmem - dodaje Tomasz Rogula. - Trawienie następuje w dalszej części jelita cienkiego.

Zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwa około dwóch godzin. Jeszcze tego samego dnia pacjent zaczyna chodzić, a na drugi dzień może zacząć pić i jest wypisywany do domu.

Patologia pola walki

Początkowo metodę z bardzo dobrym skutkiem wykorzystywano w terapii otyłości. Niekiedy gigantycznej, o masie ciała nawet powyżej... 500 kg.

Schauer i Rogula postanowili sprawdzić, co się dzieje, gdy operowany jest pacjent bez otyłości, za to z cukrzycą. Wyniki przeszły oczekiwania. By-pass uwalniał od choroby.

- Istotą jest ominięcie dwunastnicy i górnego odcinka jelita cienkiego. W tej części przewodu pokarmowego dochodzi do złożonych reakcji chemicznych frakcji pochodzących z pokarmu, enzymów trawiennych i hormonów.

Jest to swoiste "pole walki”, w którą zaangażowana jest trzustka z produkowaną przezeń insuliną odpowiedzialną za przemianę cukru. W wyniku patologii tego "pola walki” zaburzone jest wydzielanie hormonu uaktywniającego insulinę, a wyspy trzustkowe, gdzie jest wytwarzana, ulegają degeneracji - mówi dr Rogula. - Produkowane są również hormony, które powodują oporność organizmu na insulinę. Rozwija się cukrzyca ze wszelkimi jej skutkami.

Gdy takie "pole” zostanie wyłączone, sytuacja ulega wyraźnej poprawie, a organizm jest w stanie kontrolować poziom cukru.

Eksperymenty

Na dość naturalne pytanie o dowody na to, że jest tak, jak twierdzą naukowcy z Cleveland Clinic, dr Rogula przytacza wyniki badań na szczurach.

Gdy robiono im by-pass, cukrzyca ustępowała. Gdy po pewnym czasie, operacyjnie znów przywracano poprzedni przebieg przewodu pokarmowego, cukrzyca szybko powracała.

Obecnie w instytucie prowadzone są intensywne badania kliniczne nad skutecznością

by-passu żołądkowo-dwunastniczego w terapii cukrzycy. Praktycznie każda kolejna operacja dostarcza dowodów skuteczności tej metody. Tylko w tym roku było ich już ponad 500.

Polak potrafi...

Tomasz Rogula ma 39 lat, polski doktorat z chirurgii i drugi stopień specjalizacji. Jest absolwentem Collegium Medicum UJ. W 2002 znalazł się w Stanach dzięki stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, która współfinansuje jego staż z chirurgii laparoskopowej w nowojorskim Mount Sinai School of Medicine.

Na staż Rogula został zakwalifikowany w wyniku międzynarodowego konkursu. Amerykanie, zorientowawszy się, co Polak potrafi, szybko nostryfikował polski dyplom medyczny.

Po półtorarocznym pobycie w Nowym Jorku, otrzymał propozycję pracy od prof. dr. Philipa Schauera w University of Pittsburgh Medical Center, rozwijającego tam chirurgię metaboliczną. Ich współpraca kontynuowana jest do dziś w Cleveland.

Wielkie nadzieje

Od paru miesięcy amerykańskie media dosłownie prześcigają się w relacjonowaniu sukcesów w leczeniu cukrzycy skalpelem i nadziei z tym zwiazanych.

Trudno się dziwić, skoro cukrzyca typu drugiego to co najmniej 30 milionów chorych w samych tylko USA. Perspektywa pożegnania jej i wszelkich uciążliwości życiowych, jakie niesie przy pomocy dwugodzinnego zabiegu laparoskopowego, wydaje się wręcz niezwykła. Także dla 4-milionowej rzeszy cukrzyków w Polsce.

Polski pacjent

W Celveland przebywa już zresztą pierwszy pacjent z Polski, który zostanie zooperowany ze wskazań cukrzycowych 1 października. Mniej więcej w tym czasie do tego ośrodka przybędzie także prof. Jerzy Karski, żywo zainteresowany współpracą.

- Chcemy nawiązać współpracę z prof. Schauerem, bowiem jest to absolutna światowa awangarda chirurgiczna - podkreśla Karski. - Otwiera on przed medycyną zupełnie nową i budzącą wielkie nadzieje perspektywę operacyjnego leczenie cukrzycy. Jest się od kogo uczyć. Lubelski ośrodek medyczny będzie dumny móc gości go wraz z doktorem Rogulą.

Pozostałe informacje

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

Świdniczanka wywalczyła w sobotę cenny punkt

Świdniczanka urwała punkt rywalowi z czołówki

Na początek wiosny cztery zwycięstwa z rzędu. W sobotę zanosiło się z kolei na trzecią kolejną porażkę. Świdniczanka powalczyła jednak z Podhalem Nowy Targ i urwała wyżej notowanemu rywalowi punkt.

„Oswoić skoliozę  Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie
NASZ PATRONAT
17 maja 2025, 0:00

„Oswoić skoliozę Nie Tylko dla Rodziców” najlepsze specjaliści po raz drugi w Lublinie

W dniach 17-18 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego na ulicy Chodźki 4 odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji "Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców".

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Alarm chemiczny w Kraśniku. Na miejscu 12 zastępów strażaków

W piątek po godzinie 17:00 w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Kraśnika doszło do groźnie wyglądającej awarii instalacji technologicznej. Akcja strażaków trwała prawie do północy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium