Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 kwietnia 2006 r.
10:39
Edytuj ten wpis

Jesteśmy chrześcijanami

Prawosławni nie mają w Polsce lekkiego życia. Choć na Kresach Wschodnich jest ich wielu, to wciąż piętrzą się przed nimi trudności. A to z wnioskami o pieniądze, a to z odzyskaniem ziemi i budynków, które są własnością Cerkwi. Dzisiaj jednak nikt o tym nie pamięta. Dzisiaj wszyscy czekają na wielkanocny okrzyk "Chrystus Woskres”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z zewnątrz lubelska cerkiew przy ul. Ruskiej jeszcze we wtorek wyglądała bardzo spokojnie. Jakby w środku nic się nie działo. Ale wystarczyło wejść za bramę, żeby się przekonać, że tam w środku tętni życie.
W salce na plebanii próba chóru. Obok przygotowania do liturgii paschalnej. Wszędzie porządki.
W kancelarii prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel pilnuje, żeby wszystko było zrobione na czas. Jeszcze ostatnie wskazówki dla proboszczów cerkwi rozsianych po Lubelszczyźnie.
Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska dzieli się na 4 dekanaty. To 31 parafii, 5 filii oraz monaster męski, czyli klasztor. W całej diecezji jest 48 świątyń i około 270 cmentarzy. Pracuje w nich 27 duchownych oraz 3 etatowych psalmistów, którzy upiększają każdą liturgię swoim śpiewem. Arcybiskup ma swoja siedzibę w Lublinie.

• Jak wyglądają wasze święta wielkanocne? Czym jest Wielki Tydzień dla prawosławia?
- Wielki Post w ogóle w życiu Kościoła jest czasem, w którym cały Kościół, w niebie i na ziemi przygotowuje się do największego święta: zmartwychwstania Chrystusa. Milkną w cerkwiach radosne i pełne światła melodie durowe o tematyce Objawienia Pańskiego i w ciągu kilku niedziel Kościół prawosławny objawia poprzez czytania ewangelii, a w szczególności tekstów Starego Testamentu wraz z Psalmami Dawidowymi.

• A liturgia Wielkiego Tygodnia?
- W Wielkim Tygodniu szczególnie akcentowane są czytania z ewangelii o ostatnich dniach Chrystusa na ziemi. Każdego dnia celebrowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. Ma miejsce obrzęd przebaczenia tzn. obriad proszczenija. Po ostatniej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, ostatni raz czyni się też pełne pokłony: ziemnyje pokłony, z modlitwą św. Efrema Syryjczyka. Oczyszczeni pokutą i pojednani ze sobą, przystępują wierzący do Komunii Świętej. W Wielki Czwartek obowiązuje post. A ewangelię czyta się w ograniczonym zakresie. Potem jest Jutrznia Wielkiego Piątku, czyli tak zwane Dwanaście Ewangelii. Wtedy wszyscy stoją ze świecami w dłoniach. Mija święta noc wspominania Męki Pańskiej. Ludzie wracają do domów, niosąc w rękach zapalone świece, od których zapalą lampki przed świętymi ikonami w swych domach. Nastaje dzień wspominania Ukrzyżowania Pańskiego, który Kościół prawosławny spędza na surowym poście. Rankiem celebrowane są Godziny Królewskie - carskije czasy, a przed wieczorem odprawiana jest Wielka Wieczernia Wielkiej Soboty.

• A sama Wielkanoc?
- Nabożeństwo celebrowane rankiem w niedzielę jest już kontemplacją Zmartwychwstania. W czasie tego nabożeństwa czarne szaty duchowieństwa oraz nakrycia ołtarza, stołu ofiarnego i pulpitów zostają zamienione na białe. W czasie Wielkiego Wejścia śpiewa się starożytną pieśń z pierwszych wieków chrześcijaństwa:
Niechaj milczy każdy człowiek,
I niech stoi z bojaźnią i drżeniem,
I niech nie myśli o niczym, co ziemskie.
Oto Król królujących i Pan panujących przychodzi

• Kościół prawosławny na Lubelszczyźnie: jak wygląda wasza diecezja? Ilu macie wiernych?
- Statystyki nasz Kościół nie prowadzi; to bardzo trudne, kiedy są skupiska, w których zamieszkują wierni, a też i rozproszona diaspora. Szacunkowo oceniam, że wyznawców prawosławia na Lubelszczyźnie jest około 15 tysięcy. Oczywiście, największe skupisko wiernych zamieszkuje w powiecie bialskim.

• Czy spotykacie się z problemami ze strony państwa, samorządu, Kościoła katolickiego?
- W Lublinie dialog z Kościołem katolickim układa się bardzo dobrze. Troszkę gorzej jest w Zamościu i Siedlcach, bo tam także sięga nasza diecezja. Ale księża katoliccy rozumieją nasze potrzeby. A i my możemy liczyć na ich pomoc. Szczególne ukłony w stronę abp. Józefa Życińskiego, który rzeczywiście pracuje nad ekumenicznym wymiarem Kościoła. W końcu wszyscy jesteśmy chrześcijanami. Wyjątkowa w skali ogólnopolskiej jest dziesięcioletnia już współpraca Instytutu Ekumenicznego KUL z prawosławną diecezją lubelsko-chełmską na polu wydawniczym.

• A jak z dialogiem państwo-Cerkiew?
- Tu jest trochę gorzej. Żeby coś załatwić, składamy dziesiątki wniosków. A i to nie gwarantuje, że dostaniemy, co chcemy.

• Na przykład?
- Na przykład sytuacja z Zamojszczyzny. Przed wojną Cerkiew miała tam majątki. W Tyszowcach i Siedliskach, małej wiosce za Zamościem. Ale po wojnie wszystko przejęło państwo. Mimo że zgodnie z ustawą kościołom nie można było odbierać majątków. Teraz chcemy to odzyskać, bo to się naszym parafianom należy. Ale bardzo trudno jest to zrobić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpiło do naszego wojewody, by jego urzędnicy przygotowali specjalny raport. Termin złożenia tego raportu już dwukrotnie przesuwano. I dotąd nie wiadomo, czy uda się to załatwić pozytywnie. My przecież nie chcemy niczego, co nie jest nasze. Na dzień dzisiejszy udało się nam uregulować stan prawny wszystkich obiektów i nieruchomości będących w naszym władaniu. Przejęliśmy około 200 cmentarzy prawosławnych, których stan dosłownie woła o pomstę do nieba. Z Agencji Nieruchomości Rolnych przejęliśmy ok. 2500 ha. Na terenie miast zgłoszone są do rewindykacji nasze historyczne budynki bądź inne nieruchomości. W tej kwestii mogę stwierdzić, że, niestety, najtrudniej prowadzi się negocjacje z samorządami. Uważam, że w kwestii regulacyjnej jesteśmy gdzieś w połowie procesu rewindykacyjnego. Ale teraz nie czas o tym myśleć...

• Teraz jest czas Triduum Paschalnego...
- Tak. Zapraszam na nasze obrzędy. Są naprawdę wyjątkowe


Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium