Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 kwietnia 2006 r.
10:39
Edytuj ten wpis

Jesteśmy chrześcijanami

0 0 A A

Prawosławni nie mają w Polsce lekkiego życia. Choć na Kresach Wschodnich jest ich wielu, to wciąż piętrzą się przed nimi trudności. A to z wnioskami o pieniądze, a to z odzyskaniem ziemi i budynków, które są własnością Cerkwi. Dzisiaj jednak nikt o tym nie pamięta. Dzisiaj wszyscy czekają na wielkanocny okrzyk "Chrystus Woskres”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z zewnątrz lubelska cerkiew przy ul. Ruskiej jeszcze we wtorek wyglądała bardzo spokojnie. Jakby w środku nic się nie działo. Ale wystarczyło wejść za bramę, żeby się przekonać, że tam w środku tętni życie.
W salce na plebanii próba chóru. Obok przygotowania do liturgii paschalnej. Wszędzie porządki.
W kancelarii prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel pilnuje, żeby wszystko było zrobione na czas. Jeszcze ostatnie wskazówki dla proboszczów cerkwi rozsianych po Lubelszczyźnie.
Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska dzieli się na 4 dekanaty. To 31 parafii, 5 filii oraz monaster męski, czyli klasztor. W całej diecezji jest 48 świątyń i około 270 cmentarzy. Pracuje w nich 27 duchownych oraz 3 etatowych psalmistów, którzy upiększają każdą liturgię swoim śpiewem. Arcybiskup ma swoja siedzibę w Lublinie.

• Jak wyglądają wasze święta wielkanocne? Czym jest Wielki Tydzień dla prawosławia?
- Wielki Post w ogóle w życiu Kościoła jest czasem, w którym cały Kościół, w niebie i na ziemi przygotowuje się do największego święta: zmartwychwstania Chrystusa. Milkną w cerkwiach radosne i pełne światła melodie durowe o tematyce Objawienia Pańskiego i w ciągu kilku niedziel Kościół prawosławny objawia poprzez czytania ewangelii, a w szczególności tekstów Starego Testamentu wraz z Psalmami Dawidowymi.

• A liturgia Wielkiego Tygodnia?
- W Wielkim Tygodniu szczególnie akcentowane są czytania z ewangelii o ostatnich dniach Chrystusa na ziemi. Każdego dnia celebrowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. Ma miejsce obrzęd przebaczenia tzn. obriad proszczenija. Po ostatniej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, ostatni raz czyni się też pełne pokłony: ziemnyje pokłony, z modlitwą św. Efrema Syryjczyka. Oczyszczeni pokutą i pojednani ze sobą, przystępują wierzący do Komunii Świętej. W Wielki Czwartek obowiązuje post. A ewangelię czyta się w ograniczonym zakresie. Potem jest Jutrznia Wielkiego Piątku, czyli tak zwane Dwanaście Ewangelii. Wtedy wszyscy stoją ze świecami w dłoniach. Mija święta noc wspominania Męki Pańskiej. Ludzie wracają do domów, niosąc w rękach zapalone świece, od których zapalą lampki przed świętymi ikonami w swych domach. Nastaje dzień wspominania Ukrzyżowania Pańskiego, który Kościół prawosławny spędza na surowym poście. Rankiem celebrowane są Godziny Królewskie - carskije czasy, a przed wieczorem odprawiana jest Wielka Wieczernia Wielkiej Soboty.

• A sama Wielkanoc?
- Nabożeństwo celebrowane rankiem w niedzielę jest już kontemplacją Zmartwychwstania. W czasie tego nabożeństwa czarne szaty duchowieństwa oraz nakrycia ołtarza, stołu ofiarnego i pulpitów zostają zamienione na białe. W czasie Wielkiego Wejścia śpiewa się starożytną pieśń z pierwszych wieków chrześcijaństwa:
Niechaj milczy każdy człowiek,
I niech stoi z bojaźnią i drżeniem,
I niech nie myśli o niczym, co ziemskie.
Oto Król królujących i Pan panujących przychodzi

• Kościół prawosławny na Lubelszczyźnie: jak wygląda wasza diecezja? Ilu macie wiernych?
- Statystyki nasz Kościół nie prowadzi; to bardzo trudne, kiedy są skupiska, w których zamieszkują wierni, a też i rozproszona diaspora. Szacunkowo oceniam, że wyznawców prawosławia na Lubelszczyźnie jest około 15 tysięcy. Oczywiście, największe skupisko wiernych zamieszkuje w powiecie bialskim.

• Czy spotykacie się z problemami ze strony państwa, samorządu, Kościoła katolickiego?
- W Lublinie dialog z Kościołem katolickim układa się bardzo dobrze. Troszkę gorzej jest w Zamościu i Siedlcach, bo tam także sięga nasza diecezja. Ale księża katoliccy rozumieją nasze potrzeby. A i my możemy liczyć na ich pomoc. Szczególne ukłony w stronę abp. Józefa Życińskiego, który rzeczywiście pracuje nad ekumenicznym wymiarem Kościoła. W końcu wszyscy jesteśmy chrześcijanami. Wyjątkowa w skali ogólnopolskiej jest dziesięcioletnia już współpraca Instytutu Ekumenicznego KUL z prawosławną diecezją lubelsko-chełmską na polu wydawniczym.

• A jak z dialogiem państwo-Cerkiew?
- Tu jest trochę gorzej. Żeby coś załatwić, składamy dziesiątki wniosków. A i to nie gwarantuje, że dostaniemy, co chcemy.

• Na przykład?
- Na przykład sytuacja z Zamojszczyzny. Przed wojną Cerkiew miała tam majątki. W Tyszowcach i Siedliskach, małej wiosce za Zamościem. Ale po wojnie wszystko przejęło państwo. Mimo że zgodnie z ustawą kościołom nie można było odbierać majątków. Teraz chcemy to odzyskać, bo to się naszym parafianom należy. Ale bardzo trudno jest to zrobić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpiło do naszego wojewody, by jego urzędnicy przygotowali specjalny raport. Termin złożenia tego raportu już dwukrotnie przesuwano. I dotąd nie wiadomo, czy uda się to załatwić pozytywnie. My przecież nie chcemy niczego, co nie jest nasze. Na dzień dzisiejszy udało się nam uregulować stan prawny wszystkich obiektów i nieruchomości będących w naszym władaniu. Przejęliśmy około 200 cmentarzy prawosławnych, których stan dosłownie woła o pomstę do nieba. Z Agencji Nieruchomości Rolnych przejęliśmy ok. 2500 ha. Na terenie miast zgłoszone są do rewindykacji nasze historyczne budynki bądź inne nieruchomości. W tej kwestii mogę stwierdzić, że, niestety, najtrudniej prowadzi się negocjacje z samorządami. Uważam, że w kwestii regulacyjnej jesteśmy gdzieś w połowie procesu rewindykacyjnego. Ale teraz nie czas o tym myśleć...

• Teraz jest czas Triduum Paschalnego...
- Tak. Zapraszam na nasze obrzędy. Są naprawdę wyjątkowe


Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium